Zachowaj aromat przypraw dzięki tym akcesoriom

Przyprawy nadają potrawom wyjątkowy smak i to właśnie dlatego były kiedyś towarem na wagę złota. Warto jednak mieć na uwadze, że muszą być one odpowiednio przechowywane, w przeciwnym razie mogą stracić swoje właściwości.

W sumie istnieje około 200 mniej lub bardziej popularnych przypraw, z których około 100 jest używanych dość często, a około 30 jest używanych regularnie. Ponadto przyprawy mogą być całe, mielone lub kruszone, a także istnieje wiele składników takich jak sezam, które technicznie nie są przyprawami, ale wymagają również odpowiedniego przechowywania. Najsłynniejsze przyprawy - papryka, goździki, cynamon, gałka muszkatołowa - rosną w krajach egzotycznych i są używane tylko w postaci suszonej, inne - chrzan, cebula, pietruszka, pasternak - od dawna podbijają terytoria północne, są używane zarówno suszone, jak i świeże. W tym artykule przybliżymy nieco temat przechowywania przypraw.

Jak przechowywać przyprawy?

Wiele osób umieszcza przyprawy obok kuchenki, jest to może i wygodne rozwiązanie, ale kategorycznie niepoprawne - ciepło ma zły wpływ na przyprawy. Jak więc powinno się prawidłowo przechowywać przyprawy? Pojemniki na przyprawy trzymaj w chłodnym, ciemnym miejscu, pozostawiając sobie tylko niewielką ilość danej przyprawy pod ręką. Jest to szczególnie ważne, jeśli kupujesz przyprawy luzem lub sam uprawiasz część z nich. Wilgotność wpływa na jakość przypraw w najbardziej niszczycielski sposób, dlatego należy je trzymać w suchym miejscu i wyjmować z pojemników suchym narzędziem.

Różne przyprawy

W czym przechowywać zioła i przyprawy?

Małe butelki z ciemnego szkła i hermetyczne blaszane pojemniki będą dobrym wyborem, jeśli chcesz odpowiednio przechowywać przyprawy. Na potrzeby krótkoterminowe odpowiednie są przezroczyste szklane pojemniki z ciasnymi pokrywkami, ale lepiej nie wybieraj plastikowych lub drewnianych. Duże ilości najlepiej umieść w workach z zamkiem błyskawicznym, wyciskając z nich tyle powietrza, ile tylko się da i kładąc je a półki w lodówce, na których panuje zero stopni. Niektóre suche zioła można przechowywać w papierowych lub lnianych workach, ale główny zapas, powinien zostać ukryty w szczelnych pojemnikach. W każdym dużym pojemniku z przyprawami, aby uniknąć tworzenia się kondensatu, zaleca się umieszczenie absorbentu, na przykład małej torebki z solą lub cukrem, która musi być regularnie wymieniana na świeżą.

Oryginalne opakowanie

Najłatwiejszym i najtańszym rozwiązaniem w kwestii przechowywania przypraw jest trzymanie ich w ich rodzimych opakowaniach poprzez umieszczenie ich w przezroczystym organizerze. Zamontuj taki organizer w dowolnej szufladzie kuchennej, a zdziwisz się, jak wygodnyi przejrzysty jest ten sposób.

Wykorzystaj stare opakowania

Inną opcją na tanie przechowywanie przypraw jest przesypanie ich do pustych opakowań Tic-Tac, opakowań po kawie lub herbacie, słoików po dżemach lub po żywności dla niemowląt. Tego typu opcji jest mnóstwo, wystarczy tylko, żebyś pamiętał o zachowaniu zużytego pojemnika. Kiedy już przesypiesz sól, pieprz, paprykę lub inne zioła do takiego pojemnika, możesz przykleić na niego karteczkę z nazwą danej przyprawy.

Specjalne słoiki do przechowywania przypraw

Jedną z najlepszych opcji do przechowywania ziół i przypraw są specjalne słoiki. Mogą być one wykonane ze szkła, metalu, drewna, plastiku lub ceramiki. Najlepiej wybrać słoiki przezroczyste (ale wtedy przechowuj je w miejscu, do którego nie docierają promienie słoneczne). Dla wygody oznacz słoiki etykietami.

Przechowywanie przypraw w probówkach

Oryginalnym sposobem na przechowywanie przypraw jest trzymanie ich w probówkach. Wygląda to dość intrygująco ale co najważniejsze, jest to wygodna i łatwa w utrzymaniu opcja. Miłośnikom niestandardowych rozwiązań i retro pomysłów na pewno się ona spodoba. Przyprawy w probówkach idealnie wpasują się w skandynawski styl i niepowtarzalne wnętrza. Probówki będą także świetnym dodatkiem dekoracyjnym do industrialnych, loftowych wnętrz.

Nie zaleca się przechowywania przypraw w plastikowych torebkach, po otwarciu są one pozbawione ciśnienia, przez co przyprawy tracą swoje właściwości. W takim przypadku torby z przyprawami można przechowywać w specjalnym pojemniku.

Przyprawy w probówkach

4 oznaki, że przyprawy nie są już dobre

  1. Utrata koloru: wyblakłe przyprawy są nie tylko mniej pachnące, ale także mniej kolorowe.
  2. Zmiana zapachu: przeterminowane przyprawy tracą lub zyskują nieprzyjemny aromat.
  3. Modyfikacja smaku: nawet niewielka zmiana w smaku wskazuje, że przyprawa jest przestarzała i nie można jej używać.
  4. Pojawienie się wilgoci lub pleśni: podobny produkt jest nie tylko zepsuty, lecz jest także niezwykle niebezpieczny.

Ważne!

Kolendra oraz wszystkie rodzaje pieprzu - czarny, biały, różowy itp. zachowują swój aromat wyłącznie wtedy, kiedy są całe. Najlepiej więc przechowywać kulki kolendry lub pieprzu w całości i mielić je bezpośrednio przed dodaniem do potrawy.

przyprawy w naczynkach

Subtelności przetwarzania przypraw

Lepiej jest zmielić przyprawy tuż przed użyciem i użyć do tego metalowego lub porcelanowego moździerza i tłuczka. Przed gotowaniem czasami zaleca się ogrzewanie pieprzu czarnego, anyżu gwiazdkowatego lub goździków na suchej patelni, ale ponieważ ich składniki aromatyczne są rozpuszczalne w tłuszczach, w rzeczywistości lepiej jest to robić na oleju.

Podsumowanie

Mamy nadzieję, że teraz już wiesz, jak najlepiej przechowywać przyprawy. Pamiętaj, że to właśnie one odpowiadają za smak potraw, zatem nie warto bagatelizować sposobu przechowywania przypraw. Wysokiej jakości pojemniki na przyprawy znajdziesz w sklepie Edaxo.pl.