Zapach świąt to mandarynki, cynamon, choinka… Czym jeszcze pachnie Boże Narodzenie?
Zapach Świąt to połączenie korzennych pierniczków, owoców cytrusowych, kompotu z suszu oraz żywej choinki. Wielu osobom takie aromaty kojarzą się z rodzinnym domem i pięknymi wspomnieniami z dzieciństwa, kiedy z niecierpliwością oczekiwało się na przybycie Świętego Mikołaja, Gwiazdki czy Gwiazdora − w zależności od regionu. W jaki sposób można wprowadzić do swojego wnętrza zapach świąt Bożego Narodzenia?
Zimowe zapachy to przede wszystkim woń żywego drzewka świątecznego
Trudno wyobrazić sobie Boże Narodzenie bez pięknie przystrojonej choinki. Podstawowym dylematem przy wyborze odpowiedniego drzewka jest jednak to, czy ma być sztuczne, czy żywe. Te pierwsze do złudzenia przypominają prawdziwe. Nie gubią igieł, dłużej zachowują swoją formę, a brak żywicy generuje mniejszą ilość przylegającego kurzu. Możesz także z nich korzystać przez wiele sezonów.
Sztuczne drzewka nie mają jednak tej wspaniałej woni. To naturalne choinki pachną lasem i pobudzają mózg do tworzenia skojarzeń zapachowych, które odpowiadają za to, że odbierając określone aromaty, przypominają nam się pewne wydarzenia − na przykład wigilia spędzona wspólnie z rodziną. Pamiętaj tylko o tym, że nie wszystkie drzewka pachą tak samo, a najintensywniejszą woń gwarantuje sosna. Alternatywną opcją jest jodła, a świerk otuli cały dom najmniej wyczuwalnym zapachem Bożego Narodzenia.
Jeśli jednak zdecydujesz się na sztuczne drzewko, to możesz wyczarować zapach lasu we wnętrzu w inny sposób. Ciekawą opcją jest zrobienie stroików z gałązek sosny lub jodły. A jeżeli nie chcesz mieć kłopotów ze sprzątaniem opadających igieł, wykorzystaj kadzidełka, świece lub olejki eteryczne o zapachu świąt, które doskonale oddadzą aromat żywych drzewek iglastych.
Chcesz kupić olejek eteryczny? Zapach świąt to nie tylko las
Zapachy świąt Bożego Narodzenia nie kończą się na drzewach iglastych! Dla przykładu, bożonarodzeniową tradycją kultywowaną w wielu domach jest przygotowywanie pierniczków. Są pyszne, a dodatkowo… roztaczają wyjątkowy aromat. Do pieczonych według tradycyjnej receptury dodaje się m.in. cynamon, gałkę muszkatołową oraz imbir. Do wielu wigilijnych ciast dodaje się także wanilię.
Nie lubisz robić wypieków, ale zapach pieczonych słodkości sprawia, że czujesz się wspaniale? Możesz kupić odpowiedni olejek eteryczny lub zapachowy. W Edaxo przygotowaliśmy dla ciebie zestawy, które pomogą ci się zrelaksować nie tylko w okresie świątecznym, ale w dowolnym czasie, o każdej porze roku.
Świece o zapachu świąt pomogą stworzyć piękną aurę
Zapach olejków eterycznych jest dla ciebie zbyt intensywny? Doskonałą alternatywą będą świeczki o zapachu świąt. Często pachną cynamonem, jabłkiem, jaśminem, cytrusami albo lasem. Do niestandardowych woni można natomiast zaliczyć ostry zapach pieprzu. A może przepadasz za cukierkowymi laseczkami? Aromat świeżych cukierków, jaki roznosi się w fabrykach ręcznie robionych słodyczy, także wprowadzisz do domu za pomocą świeczki.
Jeżeli poza zapachem liczy się dla ciebie również aspekt dekoracyjny, podczas wyboru właściwego produktu zwróć uwagę za zestawy zapachowych świec dekoracyjnych, z motywami świątecznymi. Możesz zdecydować się na gotowe stroiki bożonarodzeniowe w kolorze czerwonym, które staną się uzupełnieniem pomieszczenia urządzonego w odważnym stylu lub zdominują wnętrze minimalistyczne, bazujące na delikatnych odcieniach beżu, szarości czy bieli. Białe świece na święta kojarzą się ze śniegiem − to spokojny kolor, który wpasuje się niemalże każdą wizję.
Jakie są inne zapachy świąt Bożego Narodzenia?
Świeczki i olejki o zapachu świąt cieszą się największą popularnością wśród osób, które chcą poczuć klimat zbliżającego się Bożego Narodzenia i pobudzić miłe wspomnienia. Warto jednak pokusić się także o wykorzystanie tego, co dała nam natura. Podstawowa sprawa to zakup mandarynek lub pomarańczy, bo owoce te od zawsze kojarzą się ze świętami. Umieść je w przezroczystym naczyniu przyozdobionym czerwono-białą wstążką i ciesz się pięknym aromatem za każdym razem, kiedy będziesz obierać mięsistą skórkę.
Jakie jeszcze są zapachy świąt? Warto pamiętać o goździkach i cynamonie − przyprawy te często dodaje się do herbaty albo owocowych naparów zimowych. Goździki mają wyjątkowy zapach, a ponadto wzmacniają odporność, co jest szczególnie istotne w okresie zimowym, kiedy nietrudno złapać przeziębienie. Cynamon także cechuje niepowtarzalna woń, do tego działa rozgrzewająco. Do prawdziwie świątecznych aromatów zalicza się również zapach pieczonego jabłka, anyżu, orzechów czy imbiru.