Sposoby na uporczywe plamy na dywanie i wykładzinie
Plamy na dywanie sprawiają, że czar starannie zaaranżowanego wnętrza pryska w mgnieniu oka. Wchodząc do pomieszczenia, od razu zauważmy dywan lub wykładzinę, które z plamami nie wyglądają estetycznie. Jak usunąć zabrudzenia i pozbyć się uporczywych plam? Nie zwlekajmy! To łatwiejsze, niż myślisz!
Mamy trzy możliwości: spróbować usunąć plamy na dywanie domowymi sposobami, sięgnąć po profesjonalne środki chemiczne lub oddać dywan w ręce profesjonalnej firmy, która go wyczyści. Każdy z tych sposobów ma swoje plusy i minusy, więc przyjrzyjmy się im dokładniej.
Domowe sposoby na plamy na dywanie
Aby w pełni usunąć zabrudzenia z dywanu domowymi sposobami, bardzo ważny jest czas, w jakim zabierzemy się do czyszczenia. Reguła jest jedna: im szybciej, tym lepiej. Zaschnięte plamy mogą być odporne na wszelkie zastosowane przez nas metody domowe.
Na początku należy dowiedzieć się, z jakim zabrudzeniem mamy do czynienia. Plamy z tłuszczu usuwa się zupełnie inaczej niż plamy z wina czy błota. Następnym krokiem jest delikatne osuszenie plamy za pomocą chusteczki lub ręcznika papierowego. Uwaga! Największym błędem jest próba szorowania zabrudzenia na sucho.
Lekkie zabrudzenia
Z lekkimi zabrudzeniami poradzi sobie płyn do mycia naczyń zmieszany z ciepłą wodą. Dywan traktujemy w tym przypadku jak duże naczynie i szorujemy gąbką w miejscu zabrudzenia. W przypadku jasnych dywanów, które zdążyły nam się przybrudzić, po usuniętej plamie może nam pozostać jaśniejsze, odznaczające się miejsce.
Tłuszcz
Plamy na dywanie z tłuszczu należy usunąć za pomocą soli i spirytusu salicylowego. Wystarczy zmieszać składniki w proporcji 1:4 i natrzeć plamę powstałym roztworem.
Czerwone wino
Na powstałą plamę nasyp sody oczyszczonej i pozostaw przez jedną godzinę. Następnie odkurz. W tym przypadku dobrze sprawdza się również połączenie kwasu cytrynowego z 5% roztworem wody.
Wosk
Aby pozbyć się z materiału zaschniętego wosku, można użyć bibuły lub serwetki i nagrzanego żelazka. Wosk po wpływem temperatury rozpuści się i powinien zostać całkowicie wchłonięty w bibułę.
Guma do żucia
Guma do żucia odklei się w momencie, kiedy zostanie mocno schłodzona. Możesz użyć do tego kostek lodu.
Krew
Jeżeli mamy do czynienia ze świeżą krwią, to wystarczy nam zimna woda bez dodatków.
Błoto
W przypadku błota należy poczekać, aż zupełnie wyschnie, a następnie dokładnie odkurzyć dywan lub wykładzinę.
Czekolada
Czekoladę świetnie domywa się wodą o temperaturze 50 stopni lub 5% roztworem amoniaku.
Tusz
Plamy z tuszu znikną za pomocą spirytusu.
Czarna jagoda
Zabrudzenia po czarnej jagodzie możemy usunąć za pomocą octu. Przed tym zabiegiem warto wystawić plamę na działanie słońca, a namoczoną w occie pozostawić na minimum godzinę.
Co na trudniejsze plamy?
Jeżeli powyższe metody zawiodły lub mamy do usunięcia trudniejszą plamę, to najlepszym rozwiązaniem jest wybranie odpowiedniego preparatu, który przeznaczony jest do likwidowania zabrudzeń z dywanów. W tym przypadku nie musimy posiadać żadnych innych substancji i cały proces usuwania powinien zająć nam nie więcej niż 10-15 minut.
Płyny do czyszczenia dywanów dostępne są w butelkach z aerozolem, więc używanie ich jest wygodne i bezpieczne.
W sklepach znajdziemy środki w postaci płynów lub proszków. Posiadają one silne działanie i bez większych problemów poradzą sobie z plamami po kawie, herbacie, kolorowych drinkach, kosmetykach oraz z innymi trudnymi do zidentyfikowania zabrudzeniami.
Kiedy do plam na dywanie wezwać specjalistę?
W ekstremalnych przypadkach mogą zawieść zarówno metody domowe, jak i profesjonalne preparaty do czyszczenia dywanów lub wykładzin. Z plamami z kleju, atramentu, farby, smoły, rdzy czy też płynu z grzejników poradzą sobie specjaliści, którzy wyposażeni w odpowiednie środki oraz maszyny pojawią się na życzenie w Twoim domu. Takie rozwiązanie jest niezwykle wygodne, ale musimy pamiętać o tym, że koszt prania waha się od 8 do nawet 20 zł za m2 dywanu.
Jak wybrać najskuteczniejszą metodę?
Jeżeli zabrudzenie na dywanie powstało w ciągu kilku minut, to warto wypróbować sposoby domowe. Mając do czynienia ze świeżymi plamami, prawdopodobieństwo usunięcia ich bez większych problemów jest dość wysokie. Ze świeżymi i nieco starszymi zabrudzeniami doskonale radzą sobie odpowiednie środki czyszczące. Dodatkowo specjalne płyny są zazwyczaj łatwe w aplikacji i usuwają plamę w kilka minut. Aby usunąć plamy na dywanie, które zdążyły już zaschnąć i pochodzą z trudnej do wyczyszczenia substancji, warto wezwać profesjonalistów, którzy sprawią, że Twój dywan lub wykładzina będą wyglądały jak zupełnie nowe.