Sposoby na uporczywe plamy na dywanie i wykładzinie

Plamy na dywanie sprawiają, że czar starannie zaaranżowanego wnętrza pryska w mgnieniu oka. Wchodząc do pomieszczenia, od razu zauważmy dywan lub wykładzinę, które z plamami nie wyglądają estetycznie. Jak usunąć zabrudzenia i pozbyć się uporczywych plam? Nie zwlekajmy! To łatwiejsze, niż myślisz!

Mamy trzy możliwości: spróbować usunąć plamy na dywanie domowymi sposobami, sięgnąć po profesjonalne środki chemiczne lub oddać dywan w ręce profesjonalnej firmy, która go wyczyści. Każdy z tych sposobów ma swoje plusy i minusy, więc przyjrzyjmy się im dokładniej.

Domowe sposoby na plamy na dywanie

Aby w pełni usunąć zabrudzenia z dywanu domowymi sposobami, bardzo ważny jest czas, w jakim zabierzemy się do czyszczenia. Reguła jest jedna: im szybciej, tym lepiej. Zaschnięte plamy mogą być odporne na wszelkie zastosowane przez nas metody domowe.

Na początku należy dowiedzieć się, z jakim zabrudzeniem mamy do czynienia. Plamy z tłuszczu usuwa się zupełnie inaczej niż plamy z wina czy błota. Następnym krokiem jest delikatne osuszenie plamy za pomocą chusteczki lub ręcznika papierowego. Uwaga! Największym błędem jest próba szorowania zabrudzenia na sucho.

Kobieta stoi z środkami czystości

Lekkie zabrudzenia

Z lekkimi zabrudzeniami poradzi sobie płyn do mycia naczyń zmieszany z ciepłą wodą. Dywan traktujemy w tym przypadku jak duże naczynie i szorujemy gąbką w miejscu zabrudzenia. W przypadku jasnych dywanów, które zdążyły nam się przybrudzić, po usuniętej plamie może nam pozostać jaśniejsze, odznaczające się miejsce.

Tłuszcz

Plamy na dywanie z tłuszczu należy usunąć za pomocą soli i spirytusu salicylowego. Wystarczy zmieszać składniki w proporcji 1:4 i natrzeć plamę powstałym roztworem.

Czerwone wino

Na powstałą plamę nasyp sody oczyszczonej i pozostaw przez jedną godzinę. Następnie odkurz. W tym przypadku dobrze sprawdza się również połączenie kwasu cytrynowego z 5% roztworem wody.

Wosk

Aby pozbyć się z materiału zaschniętego wosku, można użyć bibuły lub serwetki i nagrzanego żelazka. Wosk po wpływem temperatury rozpuści się i powinien zostać całkowicie wchłonięty w bibułę.

Guma do żucia

Guma do żucia odklei się w momencie, kiedy zostanie mocno schłodzona. Możesz użyć do tego kostek lodu.

Krew

Jeżeli mamy do czynienia ze świeżą krwią, to wystarczy nam zimna woda bez dodatków.

Błoto

W przypadku błota należy poczekać, aż zupełnie wyschnie, a następnie dokładnie odkurzyć dywan lub wykładzinę.

Czekolada

Czekoladę świetnie domywa się wodą o temperaturze 50 stopni lub 5% roztworem amoniaku.

Tusz

Plamy z tuszu znikną za pomocą spirytusu.

Czarna jagoda

Zabrudzenia po czarnej jagodzie możemy usunąć za pomocą octu. Przed tym zabiegiem warto wystawić plamę na działanie słońca, a namoczoną w occie pozostawić na minimum godzinę.

Środki czystości w papierowej torbie

Co na trudniejsze plamy?

Jeżeli powyższe metody zawiodły lub mamy do usunięcia trudniejszą plamę, to najlepszym rozwiązaniem jest wybranie odpowiedniego preparatu, który przeznaczony jest do likwidowania zabrudzeń z dywanów. W tym przypadku nie musimy posiadać żadnych innych substancji i cały proces usuwania powinien zająć nam nie więcej niż 10-15 minut.

Płyny do czyszczenia dywanów dostępne są w butelkach z aerozolem, więc używanie ich jest wygodne i bezpieczne.

W sklepach znajdziemy środki w postaci płynów lub proszków. Posiadają one silne działanie i bez większych problemów poradzą sobie z plamami po kawie, herbacie, kolorowych drinkach, kosmetykach oraz z innymi trudnymi do zidentyfikowania zabrudzeniami.

Kiedy do plam na dywanie wezwać specjalistę?

W ekstremalnych przypadkach mogą zawieść zarówno metody domowe, jak i profesjonalne preparaty do czyszczenia dywanów lub wykładzin. Z plamami z kleju, atramentu, farby, smoły, rdzy czy też płynu z grzejników poradzą sobie specjaliści, którzy wyposażeni w odpowiednie środki oraz maszyny pojawią się na życzenie w Twoim domu. Takie rozwiązanie jest niezwykle wygodne, ale musimy pamiętać o tym, że koszt prania waha się od 8 do nawet 20 zł za m2 dywanu.

Kobieta odkurzająca dywan

Jak wybrać najskuteczniejszą metodę?

Jeżeli zabrudzenie na dywanie powstało w ciągu kilku minut, to warto wypróbować sposoby domowe. Mając do czynienia ze świeżymi plamami, prawdopodobieństwo usunięcia ich bez większych problemów jest dość wysokie. Ze świeżymi i nieco starszymi zabrudzeniami doskonale radzą sobie odpowiednie środki czyszczące. Dodatkowo specjalne płyny są zazwyczaj łatwe w aplikacji i usuwają plamę w kilka minut. Aby usunąć plamy na dywanie, które zdążyły już zaschnąć i pochodzą z trudnej do wyczyszczenia substancji, warto wezwać profesjonalistów, którzy sprawią, że Twój dywan lub wykładzina będą wyglądały jak zupełnie nowe.