Przechowywanie żywności - czy robisz to dobrze?

Każdy z nas chce odżywiać się zdrowo. Dbamy o to, by produkty, które spożywamy pochodziły ze sprawdzonych, najlepiej ekologicznych źródeł. Wybieramy świeże owoce i warzywa, szukamy najwyższej jakości serów, mięs i wędlin. Kupujemy to co lubimy, ale jednocześnie to, co stanowi możliwie największą wartość odżywczą dla naszego organizmu. A jak wygląda u nas przechowywanie żywności? Czy na pewno robimy to dobrze? Niestety, okazuje się, że rzeczywistość nie jest różowa, a statystyki są wręcz zatrważające. Tylko w naszym kraju marnujemy około 9 milionów ton żywności rocznie. Oznacza to, że statystyczny badany wyrzuca ponad 200 kilogramów produktów spożywczych co roku. Dlaczego? Przede wszystkim dlatego, że kupujemy więcej niż jesteśmy w stanie zjeść i źle przechowujemy nasze produkty. Skutek jest więc niestety taki, że jedzenie się psuje, na czym cierpi również nasz domowy budżet.

Stol po przyjeciu

Wszyscy znamy i posiadamy pojemniki do przechowywania żywności. Każdy z nas pakuje śniadanie dziecka do śniadaniówki, a swój obiad do lunchboxa. Niestety niekoniecznie jednak zdajemy sobie sprawę z tego, że sposób, w jaki przechowujemy jedzenie ma rzeczywiście niezwykle duży wpływ na nasze zdrowie. Warto też wiedzieć, że nie każdy sposób na przechowywanie żywności jest odpowiedni dla danego typu produktów, na przykład, nie wszystko musimy trzymać w lodówce. Są też takie produkty, które wymagają chłodnego wnętrza, by zachować swoją świeżość i wartości odżywcze. Mamy jednak to szczęście, że w dzisiejszych czasach znalezienie właściwego pojemnika do tego celu wcale nie jest trudne. Możliwości na przechowywanie żywności jest wiele. I na szczęście nie musimy uciekać się do korzystania ze spiżarni, czy piwnic jak dawniej!

Przechowywanie zywnosci

Prawidłowe przechowywanie żywności

Czy Ty też, zaraz po ich zakupieniu, wkładasz wszystkie warzywa i owoce do lodówki? To błąd! Nie wszystkie warzywa lubią chłód. Należą do nich na przykład pomidory i ogórki, które na półce w lodówce stopniową tracą swój aromat i smak, a dodatkowo szybciej się psują! Najlepszym wyjściem będzie ułożenie ich w koszyczku, czy na tacce, z dala od promieni słonecznych. Podobnie jest z ziemniakami, cebulą i czosnkiem. One również nie potrzebują chłodu. Można je umieścić w wiaderku lub koszyczku w zacienionym miejscu. Do lodówki koniecznie schowaj marchewkę, pietruszkę i seler. Pamiętaj, by korzystać z odpowiednich pojemników, które umożliwiają przechowywanie żywności tego typu w lodówce.

Warzywa

Wszyscy lubimy cieplutki, świeży, pszenny chleb. Niestety jest to jeden z tych produktów, który najszybciej traci smak, a jego naturalna chrupkość przeradza się w twardą skorupę i gumowaty lub wysuszony na wiór środek. Nieprawidłowo przechowywany chleb może sczerstwieć nawet w ciągu kilku godzin. Dobra i z pewnością dużo zdrowszą alternatywą jest ciemne pieczywo wypiekane na zakwasie. Niezależnie od tego, jaki rodzaj pieczywa wybieramy, warto przechowywać bochenki i bułeczki w lnianym worku lub drewnianym chlebaku, zapewniając im odpowiednią cyrkulację powietrza. Sekret tkwi w utrzymywaniu pieczywa z dala od wilgoci.

Swiezy chleb

Jak zapewnić wędlinom długą świeżość? Najlepszym wyjściem byłoby owiniecie ich pergaminem, ale umówmy się, kto ma do niego dostęp? Jeśli chcesz, aby wyroby mięsne zachowywały świeżość, wybierz pojemniki próżniowe. Zapomnij raz na zawsze o folii aluminiowej lub woreczkach foliowych – nie tylko nie są one ekologiczne, ale na pewno nie przyczyniają się do zachowania smaku ani świeżości naszych wędlin. Pojemniki próżniowe nie obciążą Twojego domowego budżetu, dodatkowo obecnie można je nabyć w naprawdę atrakcyjnych cenach.

Mieso

Nie marnuj jedzenia. Dbaj o zdrowie swoje i swojej rodziny. Pamiętaj, odpowiednie przechowywanie żywności to nie tylko gwarancja zachowania przydatności i świeżości produktów spożywczych na dłużej. To także dbanie o zasobność naszego portfela. W ten sposób nie marnujesz również żywności. Jeśli zadbasz o to, by robić zakupy rozsądnie, czyli nie kupować za dużo na raz oraz, aby później przechowywać jedzenie we właściwych warunkach i pojemnikach, z pewnością zauważysz różnice.