Najpopularniejsze rodzaje serów - z czym to się je?
Gouda, ementaler, parmezan – oto trzy rodzaje serów, które przychodzą do głowy większości Polaków. Kochamy ich różnorodne gatunki, a tarki do sera są w wyposażeniu znacznej ilości domów. Ser używamy do kanapek, pizzy, sałatek, zapiekanek czy też zup. Pojawia się on w każdej lodówce, ale czy wiemy o nim coś więcej, niż tylko to, że robi się go z mleka i jest smaczny? Oto mała baza wiedzy na temat najpopularniejszych serów.
Dawno, dawno temu serem zajadali się nasi przodkowie
W Polsce wytwarza się ponad 90 gatunków sera, a na całym świecie aż 4 tysiące. Popyt na ten niesamowity przysmak nakręcił przemysł, który zajmuje się wytwarzaniem sera na ogromną skalę, dzięki czemu możemy cieszyć się z dostępu do wyjątkowych rodzajów sera w każdej chwili.
Skąd wziął się ten przysmak? Ciężko stwierdzić, ponieważ archeolodzy odnaleźli ślady produkcji sera podobnego do mozzarelli aż 7500 lat temu. Informacje o jego produkcji pojawiają się w księgach, które datowane są na 3000 rok przed naszą erą.
Podział serów nie jest taki oczywisty
W związku z tysiącami gatunków sera, ich podział nie jest tak oczywisty. Przyjęło się, że sery można podzielić na podpuszczkowe, kwasowe, kwasowo-podpuszczkowe oraz zwarowe.
Sery podpuszczkowe możemy podzielić na:
- miękkie (np. camembert),
- półmiękkie (np. gorgonzola),
- półtwarde (np. gouda),
- twarde (np. parmezan).
Do serów kwasowych zaliczymy tradycyjny twaróg, do kwasowo-podpuszczkowych serek wiejski, a do zwarowych popularną ricottę.
Kiedy przyda się tarka do sera?
Tarka do sera sprawdzi się doskonale w przypadku serów twardych oraz półtwardych. Ludzie z całego świata zakochali się w tartym parmezanie czy też w pecorino romano. Doskonale znany wszystkim jest też ścierany na tarce do sera cheddar, a nawet gouda czy ementaler.
Co skrywają najpopularniejsze rodzaje serów?
Gouda – ser ten swoją nazwę wziął od holenderskiego miasta Gouda. Dojrzewanie tego gatunku trwa około 6 tygodni, a pełną dojrzałość osiąga po czasie 10-12 tygodni. Gouda zawiera duże ilości wapnia, fosforu, sodu, jodu oraz cynku.
Cheddar – angielski ser zawierający około 25% tłuszczu. Nazwa sera pochodzi od wsi Cheddar w hrabstwie Somerset, gdzie zaczął być wytwarzany w 1170 roku. Produkt może pochwalić się dużymi ilościami witaminy A, retinolu, jodu oraz wapnia.
Radamer – ser powstał w 1991 roku w Radzyniu Podlaskim. Zaliczany jest do serów podpuszczkowych twardych. Ciekawostką jest, że gatunek ten powstał przez przypadek, wprowadzając niewłaściwy szczep bakteryjny.
Parmezan – kojarzący się bezpośrednio z Włochami. Produkowany w miejscowości Parma już w XI wieku. Ser często spotykany jest w pizzach, makaronach czy też różnego rodzaju zapiekankach. Parmezan posiada duże ilości wapnia, sodu, cynku oraz witaminy A.
Gorgonzola – posiada charakterystyczne niebieskie plamki i zaliczany do serów podpuszczkowych miękkich. Produkowany od 879 roku w miejscowości o tej samej nazwie. Okres dojrzewania wynosi 3-4 miesiące. Gorgonzola nie zawiera laktozy i glutenu, a wyróżnia się dużą zawartością witaminy B.
Camembert – ser miękki z Normandii. Pochodzi z 1791 roku, kiedy to została opracowana jego receptura. Camembert nadaje się do smażenia, pieczenia czy też marynowania. Ser posiada dużo witamin z grupy B.
Bryndza – miękki ser produkowany z mleka owczego. Popularny w Polsce, Rosji, Rumunii, Austrii czy Czechach. Bryndza charakteryzuje się specyficznym słonym smakiem, a konsystencją przypomina pastę.
Roquefort – francuski ser owczy z miasteczka Roquefort-sur-Soulzon. Należy do najstarszych gatunków. Ser dojrzewa w wilgotnych jaskiniach w temperaturze do 7 stopni Celsjusza. Roquefort najczęściej dodawany jest do sałatek, farszów oraz sosów.
Mozzarella - popularny ser podpuszczkowy pochodzący z miasta Aversa we Włoszech. Mozzarella wyróżnia się ciągliwością po roztopieniu, dlatego też często używana jest do potraw podawanych na gorąco. Według zapisków podobny ser pojawił się już w czasach Rzymian - w I wieku przed naszą erą.
Ricotta – niedojrzewający ser zwarowy, który produkowany jest z serwatki pozostającej po serach podpuszczkowych. Ricotta dodawana jest często do ciast czy też innych deserów. Wyróżnia się wysoką zawartością wapnia, witaminy A oraz witamin z grupy B.
Jedzenie serów w niektórych kulturach stało się prawdziwą sztuką. Aby godnie obchodzić się z różnymi rodzajami tego przysmaku, używa się przeróżnych akcesoriów i przyborów kuchennych. Wśród nich znajdziemy między innymi oryginalne tarki do sera, różnorodne noże i specjalne deski.