Miska dla kota - o czym pamiętać przy wyborze?

Wybór miski dla kota wbrew pozorom wcale nie jest taki prosty. Jak ją wybrać, aby była dla niego odpowiednia i służyła mu wystarczająco długo?

Miska dla kota nie powinna mieć większej objętości niż 0,4 L. Jeśli chodzi o objętość suchego pokarmu – powinna być nie większa niż 0,3 L. Z większej miski kot nie da rady wypić całej wody w odpowiednim czasie i stanie się ona nieświeża, a dając pupilowi jedzenie w większej misce – można doprowadzić do jego przejedzenia.

Rodzaje misek dla kotów

Miska dla kota

Miski z dozownikiem

Miska z dozownikiem najczęściej wykonana jest z plastiku i może służyć zarówno jako pojemnik na wodę, jak i pojemnik na pokarm. Dozownik potrafi osiągać wielkość nawet 10 litrów – dla przeciętnego kota taka ilość wody wystarczy na bardzo długi czasu. Miska z dozownikiem na pokarm może być całkowicie automatyczna. Takie rozwiązanie spędza sen z powiek szczególnie tym, których długo nie ma w domu, lub którzy często wyjeżdżają na krótkie wyjazdy. W takich sytuacjach miska z dozownikiem jedzenia i picia sprawdza się doskonale.

Miski z dozownikiem mogą być także ratunkiem w przypadku chorych kotów, które cierpią na cukrzycę lub są na specjalnych dietach. Wadą takich misek jest jednak ich trwałość. Trudno jest także się z nimi przemieszczać. Nie należą też do najłatwiejszych w czyszczeniu.

Miski ceramiczne

Miski ceramiczne są ciężkie. Może to mieć zarówno przełożenie na plusy, jak i minusy posiadania takiej miski dla kota. Nie zabierzesz jej ze sobą na wakacje, jednak jej waga pomaga na utrzymanie jej w miejscu podczas jedzenia. Zaletą jest także ich ogólna dostępność oraz szeroki wybór kolorystyczny. Na uwagę zasługuje również fakt, że są niezwykle proste w utrzymaniu w czystości – można ją czyścić w zmywarce i w łatwy sposób dezynfekować. Miski ceramiczne też nie uczulają i nie zmieniają smaku wody.

Miski na stojaku dla kotów

To idealne rozwiązanie dla chorych i starszych kotów. Do ich produkcji najczęściej wykorzystuje się stal nierdzewną, ale zdarzają się również ceramiczne miski na stojaku. Przed zakupem warto sprawdzić, czy mają wbudowaną regulację wysokości.

Zestaw dwóch pojemników na jednej podstawce często nie sprawdza się w przypadku jednego kota. Miski na tej samej wysokości zazwyczaj są też tych samych rozmiarów i nie można odróżnić, która jest na wodę, a która na pokarm. Takie rozwiązanie natomiast sprawdzi się, jeśli jesteś właścicielem dwóch kotów. Miski ze stojakiem są łatwe w czyszczeniu – można je myć w zmywarce. Stojak wykonany z metalu jest trwały, może jednak ulegać lekkim zarysowaniom.

To rozwiązanie ze średniej półki cenowej, które przydaje się szczególnie w przypadku starszych i chorych kotów, ponieważ umożliwia im mniejsze napięcie szyi i obciążenie łap podczas posiłku.

Przed zakupem takiej miski należy jednak sprawdzić, z jakiego tworzywa została wykonana – miski z zawartością niklu mogą uczulać.

Kotek w misce

Miski automatyczne i miski z czujnikiem ruchu

Zazwyczaj wykonane są z tworzywa sztucznego. Przeznaczone dla każdego rodzaju karmy, zachowują jego świeżość na dłużej. Sprawdzą się doskonale, jeśli planujesz wyjazd lub jeśli należysz do osób, które długo pracują. Miska dla kota automatyczna pozwala na zaprogramowanie nawet do sześciu posiłków. Zazwyczaj są też wyposażone w sygnał dźwiękowy w postaci nagranego głosu właściciela – co daje kotu znak, że zbliża się pora jedzenia. Można je myć w zmywarce. Do wad tej miski można zaliczyć materiał, z którego została wykonana. Tworzywo sztuczne często ulega uszkodzeniom.

Miski z czujnikiem ruchu

Mają podobne zastosowanie, co miski automatyczne. Ich najważniejszą funkcjonalnością jest zachowywanie świeżości pożywienia. Otwierają się, gdy zwierze do nich podchodzi i zamykają chwilę po jego odejściu. Można w nich przechowywać zarówno jedzenie, jak i wodę.