Komary we wrześniu? Zwyczaje małych krwiopijców

Komary to drobne insekty, które potrafią uprzykrzyć niejeden wyjazd pod namiot lub imprezę plenerową. W letnich miesiącach komary pojawiają się też w domach oraz mieszkaniach i żywią się krwią domowników przez noc. Ile przeciętnie żyje komar i jakie są sposoby na komary? Na te pytania odpowiadamy poniżej.

Ile żyje komar?

Komar to jedno z najbardziej znienawidzonych przez ludzi zwierząt. Z pozoru niegroźny insekt może przenosić różnorodne choroby oraz być uciążliwym towarzyszem wycieczek plenerowych.

Komary żywiące się krwią to niewielkie samice. Te owady dokuczały już naszym przodkom wiele milionów lat temu. Najstarszy komar został znaleziony na terenie Kanady w liczącym 79 milionów lat bursztynie.

Warto wspomnieć, że komar to nie jeden gatunek. Łącznie opisanych zostało ponad 3500 gatunków komarów. Ile żyje komar? Samce komarów żyją od 5 do 7 dni, a samice mogą funkcjonować nawet ponad miesiąc.

Komar na ręce

Choroby przenoszone przez komary

Komary są nie tylko natrętnymi insektami, po których powstają swędzące obrzęki. Dane World Mosquito Program pokazują, że prawie 700 milionów ludzi rocznie zapada na choroby transmitowane przez komary. Choroby te prowadzą bezpośrednio do miliona zgonów.

Największy problem z przenoszeniem przez komary wirusów i bakterii jest w Afryce, Azji Południowej, Ameryce Południowej, na Karaibach czy też na Bliskim Wschodzie. Ludzie żyjący w tych obszarach geograficznych mogą być narażeni na chorobę chikungunya, którą powoduje wirus Zika. Do innych chorób zaliczają się denga czy leiszmanioza. Niezwykle groźnymi chorobami przenoszonymi przez komary są malaria, gorączka zachodniego Nilu czy też żółta febra.

Sposoby na komary w domu

Mieszkańcy Polski przebywający na terenie kraju nie są narażeni na zakażenie, ale komary nadal są insektami, które latem uprzykrzają życie. Jakie są sposoby na komary w domu?

Przede wszystkim warto zainwestować w specjalną siatkę montowaną na okno, która nie dopuści do przedostawania się komarów do domu lub mieszkania. Jeśli komary już pojawiły się w naszych czterech kątach, to warto zainwestować w świecę zapachową odstraszającą komary lub w moskitierę na łóżko w formie baldachimu, która będzie chroniła nas przed atakami podczas snu. W sklepach znajdziemy też inne akcesoria i urządzenia do eliminowania komarów jak na przykład specjalne lampy owadobójcze i środki w aerozolu.

Sposoby na komary

Sposoby na komary na zewnątrz

Jeśli chcesz spędzić miły czas w ogrodzie lub przygotować imprezę dla rodziny i przyjaciół, to warto wyposażyć swój ogród lub taras w kilka akcesoriów odstraszających komary. Świece zapachowe z uchwytem do zawieszenia możesz umieścić na gałęziach drzew lub zawiesić na tarasie. W tym przypadku doskonale sprawdzi się też pochodnia bambusowa ze świecą odstraszającą komary.

Pragniesz poleżeć w hamaku i zrelaksować się po długim i ciężkim dniu, ale zamiast odpoczynku ciągle musisz odganiać komary? W sklepach znajdziesz specjalne hamaki ze szczelną moskitierą, która pozwoli Ci cieszyć się przebywaniem na zewnątrz bez ukąszeń i bzyczenia za uchem.

Jeśli jesteś właścicielem dużego ogrodu, to problem z komarami mogą rozwiązać też jerzyki – niewielkie ptaki, które są najskuteczniejszymi pogromcami komarów. Zamontuj na swoim podwórku specjalnie przystosowane budki dla jerzyków, które zajmą się komarami w Twoim otoczeniu w mgnieniu oka.

Szybka i skuteczna walka z komarami

Wygląda na to, że musimy nauczyć się żyć w otoczeniu komarów, ale warto skutecznie ograniczać ich przedostawanie się do domów. W tym pomoże moskitiera na okno. Jeśli chcesz spędzić wieczór na tarasie lub w ogrodzie i odstraszyć latające wokół komary, to warto zainwestować w świece odstraszające komary, które mogą pochwalić się zapachem cytrusów. Doskonałym pomysłem będzie też zamontowanie w ogrodzie budek dla jerzyków, które wyeliminują problem z komarami w Twojej najbliższej okolicy.