Jakie rośliny warto mieć w swojej sypialni?

Komfortowy sen jest niesamowicie ważny, ponieważ warunkuje nasze dobre samopoczucie oraz stan zdrowia. Podczas snu w naszym mózgu ma miejsce regeneracja komórek oraz wzmożona jest produkcja ważnych hormonów. Odpowiednia ilość i jakość snu ma również wpływ na naszą pamięć, przemianę materii, koncentrację oraz układ odpornościowy. Mało kto wie, że są rośliny, które wpływają na sen. Związki aromatyczne niektórych roślin bądź ich właściwości oczyszczające powietrze mają pozytywne działanie na jakość snu. Jakie rośliny warto hodować w sypialni?

Obalamy mity

Popularnym stwierdzeniem jest, że kwiaty nie nadają się do sypialni, ponieważ zabierają nam tlen oraz produkują zbyt duże ilości dwutlenku węgla. Jest w tym ziarnko prawdy. W sypialni powinny pojawić się pojedyncze, niezbyt okazałe rośliny w strategicznych miejscach, taki jak parapet, czy szafka przy łóżku. Rośliny w sypialni nie tylko mogą oczyszczać powietrze oraz produkować pozytywnie działające związki aromatyczne, ale i wzbogacają, ocieplają pomieszczenie, walczą z rozwojem grzybów, zarodników i pleśni, wzbogacają powietrze w tlen i go nawilżają, pochłaniają szkodliwe związki z dymu tytoniowego, lakierów i farb. Rośliny cechujące się odwrotną fotosyntezą, idealnie nadają się do sypialni. Wówczas problemy z oddychaniem nie występują.

Zielony liść

Lawenda

Lawenda należy do roślin z gromady okrytonasiennych oraz rodziny jasnowatych. Pochodzi z regionów Morza Śródziemnego. Ma szereg pozytywnych zastosowań w branży kosmetycznej, farmaceutycznej oraz gastronomicznej. Wyróżnia się ponad czterdzieści gatunków lawendy, a najpopularniejszymi są między innymi: lawenda wełnista, spika, wąskolistna i francuska. Charakteryzuje się szarymi, drobnymi listkami oraz purpurowymi, niebieskimi, różowymi, bądź fioletowymi kwiatami. Odpowiednio pielęgnowana jest w stanie przetrwać nawet do trzydziestu lat. Jest bardzo prosta w uprawie. Wystarczy ją zasiać w przestronnej doniczce nie ograniczającej jej rozwoju systemu korzeniowego, zapewnić jej żyzną wapienną glebę oraz regularnie, nie za obficie ją podlewać. Doniczki ceramiczne z lawendą postawione na stoliku lub przy łóżku polepszą jakościowo sen. Lawenda wydziela związki aromatyczne pomagające zwalczyć stres, jego przyczyny wycisza, rozluźnia oraz odpręża organizm. Polecana jest także osobom cierpiącym na bezsenność, ponieważ osłabia działanie układu nerwowego, co pomaga zasnąć. Łagodzi również objawy depresji.

Kwiaty lawendy

Aloes

Aloes jest popularną rośliną ozdobną o fantastycznych właściwościach medycznych. Należy do rodzaju jednoliściennych sukulentów liściowych. Łatwo go rozpoznać mięsistych, z woskowatym nalotem, kolczastym brzegiem liściach. Wyróżnia się ponad dwieście gatunków aloesu, ale warto wspomnieć, że tylko cztery z nich mogą być stosowane przez ludzi. Pochodzi z Ameryki Południowej, więc może być uprawiany jedynie w pomieszczeniach, w których panuje temperatura dodatnia. Roślinie powinno się zapewnić jak największą ilość światła słonecznego, więc najkorzystniej stawiać doniczki przy oknie. Nie lubi nadmiaru wody. Preferuje kwaśne, piaszczyste podłoże. Stosowany jest do leczenia chorób układu pokarmowego, skóry, łagodzenia stanów zapalnych jamy ustnej, w kosmetyce jako krem do rąk, balsam, szampon lub odżywka do włosów, a także w farmaceutyce. Wykorzystywany jest także w produkcji napojów zawierających jego miąższ. Jest bogaty w witaminy C, E, magnez, fosfor, potas, wapń, siarkę, molibden, miedź, cynk, wielocukry, glikoproteiny oraz kwasy organiczne. Jeżeli chodzi o pozytywny wpływ na jakość snu, to aloes oczyszcza powietrze z wszelkich zanieczyszczeń, dwutlenku węgla, produkuje duże pokłady tlenu oraz nawilża powietrze.

Aloes

Jaśmin

Jaśmin należy do rodziny oliwkowatych. Wyróżnia się ponad dwieście gatunków tej rośliny, a najpopularniejszymi są: jasminum officinale, jasminum nudiflorum oraz jasminum laurifolius. Głównie pochodzi z Afryki i Azji. Jest to roślina doniczkowa wydzielająca przyjemny, intensywny, słodki zapach. Łatwo ją rozpoznać dzięki drobnym, delikatnym, gwiazdkowym kwiatom. Wymaga nieustannego dostępu do światła, pokojowej temperatury oraz wilgotnego powietrza. Uprawiana jest najczęściej jako roślina ozdobna, lecz dzięki temu, że ma działania łagodzące stany lękowe oraz depresję, uspokajające, odprężające, redukuje stres i poprawia nastrój, idealnie nadaje się do naszej sypialni.

 

Należy unikać w sypialni takich roślin jak: begonia, hiacynt, fiołek afrykański, cyklamen, konwalia i prymulka.

 

Innymi roślinami nadającymi się do sypialni są: kaktus bożonarodzeniowy, kaktus wielkanocny, storczyk, rozmaryn, paproć, sansewieria gwinejska, skrzydłokwiat, grubosz drzewiasty, gerbera, palma koralowa, dracena, bluszcz pospolity, grudnik, fikus, zroślicha, figowiec, ananas, oplątwa, filodendron, epipremnum, zielistka Sternberga,

 

Reasumując wygodne łóżko, odpowiedni materac, jasne pomieszczenie, spokój, cisza, świeże powietrze to nie wszystko, chcąc polepszyć jakość snu oraz poprawić stan naszego zdrowia i samopoczucia powinniśmy umieścić wyżej wymienione rośliny w sypialni. Te rośliny są gwarancją komfortowego snu oraz wysypiania się. Pamiętajmy jednak, by przy umieszczaniu w naszym miejscu do spania roślin doniczkowych zachować umiar oraz nie robić z tego pomieszczenia "lasu", ponieważ może do powodować duszności, problemy z zaśnięciem, złe samopoczucie oraz problemy ze zdrowiem.