Jaki chlebak do białej kuchni?
Na wielu forach można spotkać się z pytaniami, jakie dodatki do białej kuchni wybrać. Akcesoria kuchenne w dzisiejszych czasach pełnią nie tylko funkcję praktyczną, ale również i dekoracyjną. Warto więc zadbać o to, aby w przestrzeni kuchennej pojawiły się dodatki stanowiące niebanalne uzupełnienie białego wnętrza. Konieczne jest także znalezienie odpowiedzi na pytanie, jaki chlebak do białej kuchni wybrać?
Chlebaki do białej kuchni – rodzaje
Jak wybrać chlebak do białej kuchni? Zanim przejdziemy do odpowiedzi na to pytanie, chcielibyśmy wymienić podstawowe rodzaje pojemników do przechowywania pieczywa. Z czego są one najczęściej wyprodukowane? Duży wybór chlebaków może przyprawić o zawrót głowy. Najczęściej są to pojemniki na pieczywo:
- drewniane (w tym z drewna bambusowego),
- ceramiczne,
- ze stali nierdzewnej,
- wiklinowe,
- z tworzyw sztucznych.
Drewniany chlebak do białej kuchni
Białe barwy w kuchni rozświetlają pomieszczenie, optycznie je powiększając. Czasami warto wzbogacić z pozoru chłodne, surowe wnętrza utrzymane w jasnych tonacjach, drewnianymi akcentami. Tradycyjny drewniany chlebak do białej kuchni to dodatek, który nada wnętrzu przytulnego charakteru. Często tego typu modele błędnie odbierane są wyłącznie jako dodatki do klasycznych kuchni. Świetnie będą się one prezentowały w pomieszczeniach utrzymanych w bieli.
Drewno to naturalny materiał, z którego wykonywane są chlebaki oraz inne, liczne akcesoria kuchenne. Warto zatroszczyć się o spójną koncepcję. Drewnianemu pojemnikowi na pieczywo mogą towarzyszyć inne dodatki wykonane z tego naturalnego materiału. Warto jednak wspomnieć, że drewniany chlebak ma pewne wady – należy go chronić przed wilgocią, a także szczególnie dbać o jego czystość.
Chlebaki bambusowe odznaczają się wysoką trwałością i większą łatwością w utrzymaniu czystości. Są jednak rzadziej spotykane niż typowo drewniane pojemniki na pieczywo – ze względu na wyższą cenę.
Drewniane pojemniki na pieczywo to często chlebaki z deską do krojenia. To modne i funkcjonalne rozwiązanie pozwala zaoszczędzić miejsce na blacie kuchennym, stanowiąc jednocześnie stylowy dodatek aranżacji wnętrza.
Chlebak ceramiczny do białej kuchni
Chlebak ceramiczny to model, który odznacza się wyjątkowością stylu oraz ponadczasową elegancją. Wbrew pozorom zapewnia odpowiednią cyrkulację powietrza we wnętrzu, co chroni przed wysychaniem pieczywa, a także utratą jego świeżości. Przechowywane w nim bułki oraz chleb na dłużej zachowują swoje walory smakowe. Wadą ceramiki jest jednak to, że szybciej niż inne materiały może ulec zniszczeniu (np. potłuczeniu czy wyszczerbieniu na skutek upadku).
Chlebak ceramiczny jednak doskonale wkomponuje się w kuchnię utrzymaną w białym kolorze. Można zdecydować się zarówno na białą, jak i kolorową ceramikę – w zależności od koncepcji wystroju pomieszczenia. W białej kuchni świetnie prezentować się będzie np. czerwony chlebak z ceramiki. Zwłaszcza w towarzystwie innych akcesoriów i sprzętów w czerwieni.
Stylowy chlebak ze stali nierdzewnej do białej kuchni
Białe kuchnie utrzymane w stylu minimalistycznym, prostym często wzbogacane są o dodatki wykonane ze stali nierdzewnej. Aranżacje, w których dominuje minimalizm form i barw „uwielbiają” metalowe dodatki.
Chlebak ze stali nierdzewnej w białej kuchni to dodatek, który doskonalone wkomponuje się w założenia minimalistyczne. Świetnie będzie współgrał z metalowymi puszkami do przechowywania żywności, kawy i herbaty, stalowymi akcesoriami kuchennymi czy doniczką z kwiatkiem.
Nieco innym rozwiązaniem są chlebaki pokryte kolorową emalią lub farbą proszkową. Jeżeli zależy nam na zachowaniu minimalistycznego charakteru, postawmy na pojemniki proste kształtem. Gdy nie boimy się łamać schematów i stawiamy na oryginalne dodatki – także w kuchni – zaszalejmy z barwą chlebaka.
Designerski chlebak wiklinowy do białej kuchni
Chlebak wiklinowy ze względu na liczne otwory rzadko wykorzystywany jest jako pełnowymiarowy pojemnik do przechowywania pieczywa. Częściej służy jako taca do serwowania chleba podczas wspólnych posiłków. Jego głównym zadaniem jest ochrona pieczywa przed owadami. Nie można jednak nie przyznać, że wiklinowy chlebak może stanowić stylowy dodatek do kuchni utrzymanej w białej kolorystyce. Zwłaszcza gdy we wnętrzu znajdują się już inne elementy wykorzystujące ten materiał w swej konstrukcji. Wiklinowy chlebak może być utrzymany w barwie naturalnym lub pomalowany na dowolny kolor – najczęściej jest to biały, czarny lub szary.
Chlebak z tworzyw sztucznych do białej kuchni
Pojemniki na pieczywo z tworzyw sztucznych dają chyba największe „pole do popisu”. Duży wybór chlebaków w różnorodnych formach, kolorach i kształtach sprawia, że wśród nich łatwo znaleźć modele świetnie pasujące do białych kuchni. Pojemniki z tworzywa sztucznego są najbardziej uniwersalne – wytrzymałe, lekkie, łatwe w utrzymaniu czystości, a większość z nich zaskakuje nietypowym wzornictwem i formą. Dodatkowo tworzywo sztuczne może być praktycznie w każdym kolorze, dzięki czemu świetnie będzie współgrało z innymi elementami wystroju kuchni. Tworzywo sztuczne i biała kuchnia to połączenie uniwersalne.
Kuchnia w stylu skandynawskim i prowansalskim
Kolor biały to chętnie wykorzystywana barwa w aranżacji wnętrz. Świetnie wkomponowuje się w style minimalistyczne, proste, skandynawskie, prowansalskie, a nawet nowoczesne. Kolor biały często pojawia się także pod postacią białych dodatków do kuchni. Dzięki temu można uzyskać wrażenie przestrzennego pomieszczenia oraz ogólnej czystości wnętrza. Nic więc nie stoi na przeszkodzie, aby wybrać do kuchni chlebak w kolorze bieli. Będzie on stanowił doskonałe uzupełnienie kuchennej przestrzeni – utrzymanej w stylu skandynawskim, prowansalskim i praktycznie każdym innym.
Bez względu na to, w jakim stylu oraz w jakich kolorach została urządzona kuchnia, chlebak powinien znaleźć się w każdej z nich. Dzięki niemu domownicy będą mogli przez dłuższy czas cieszyć się świeższym pieczywem. Ponadto będzie ono chrupkie i pachnące. Zanim dokonamy wybór, który model będzie dla nas najlepszy, powinniśmy zastanowić się, czego oczekujemy od chlebaka. Pojemnik na pieczywo zazwyczaj kupowany jest raz na kilka lat. Warto więc poświęcić chwilę na przyjrzenie się jego wielkości, kształtowi oraz kolorystyce. Aktualnie przez większość projektantów akcesoriów kuchennych chlebaki traktowane są jako stylowe elementy wystroju. Designerski chlebak może więc stanowić atrakcyjny akcent dekoracyjny każdej kuchni. Odpowiednio dobrany model pokreśli charakter wnętrza, w tym białej kuchni.