Jak zorganizować ognisko we własnym ogrodzie?

Ognisko zbliża ludzi. Wiedzieli o tym praprzodkowie nasi i wiemy to my. Piękno i czar płomieni uspokaja i hipnotyzuje zmęczonych codziennymi sprawami mieszkańców współczesnego świata. Ogień przypomina nam o pięknie przyrody i prawdziwej, dzikiej ludzkiej naturze. W dobie kuchenek na prąd i rzadkich okazji kontaktu z żywym płomieniem, ognisko jest bardzo atrakcyjną formą spędzania czasu ze znajomymi i z rodziną. Jeśli mamy ogród, warto pomyśleć o tej możliwości odpoczynku i zabawy. Ognisko w ogrodzie o każdej porze roku przyniesie uczestnikom dużo radości i werwy.

Gdzie rozpalić ognisko?

Mając możliwość wyznaczenia miejsca na ognisko na ziemi, robimy to z dala od drzew, krzewów i w miarę możliwości wszelkich innych obiektów, jak budynki drewniane, namioty, karmniki lub szopy. Palenisko obudowujemy kamieniami w celu zabezpieczenia żaru i możliwości rozprzestrzeniania się płomieni.

Jeżeli z jakiegoś powodu nie możemy rozpalić ognia wprost na ziemi, na przykład mamy do dyspozycji niewielki obszar i pięknie zadbaną trawę, której nie chcemy niszczyć, możemy rozpalić ogień w specjalnym kociołku żeliwnym. Solidna żeliwna, okrągła misa na czterech nóżkach z powodzeniem będzie idealnym naczyniem na palące się patyki i szczapy drewna. Kociołek łatwo przesuwać i ustawić w najlepszym miejscu, za każdym razem innym.

Można też zainstalować palenisko z cegieł i cieszyć się rustykalną ozdobą w ogrodzie oraz możliwością wędzenia różnych produktów.

Ognisko

Jak ozdobić ogród przed imprezą?

Ogród jest sam w sobie piękny drzewami i kwiatami, tym niemniej parę subtelnych ozdób może wnieść szczególny nastrój do organizowanego ogniska. Najlepiej jak ozdoby są ekologiczne, biodegradowalne i łatwo je później utylizować i recyklingować. Kolorowe, papierowe wstążeczki poprzyczepiane do różnych elementów ogrodu wesoło trzepoczą na wietrze i przydają miejscu uroczysty wygląd. Gdy np organizujemy urodziny dla dziecka, taka ozdoba na pewno zaciekawi i ucieszy małych gości.

Bardzo efektownie wyglądają różnego rodzaju interesujące formy oświetlenia.

Lampion z pnia drewna tzw pochodnia szwedzka hipnotyzująco płonie żywym ogniem i do tego generuje piękny zapach. Takie niezwykłe lampki przywędrowały do nas ze Skandynawii i zostały wymyślone przez tamtejszych drwali. Lampiony szwedzkie ustawione w kilku bezpiecznych miejscach ogrodu tworzą magiczną, piękną atmosferę.

Ozdobą ogrodu sprzyjającą refleksji i zadumie jest element Zen, czyli orientalnej medytacji. Mini fontanna wyraźnie szemrząca wśród liści i delikatnie podświetlona, piramida z kamyczków, piękny kwiat, piaskowa mandala, ustawiona w pobliżu wygodna ławeczka, takie elementy pomagają wyciszyć się i zasłuchać w naturalne odgłosy.

Przyjaciele siedzący przy ognisku

Biesiada przy ognisku

Przy ognisku najczęściej się piecze, grilluje i je. W tym celu najlepiej zaopatrzyć się wcześniej w odpowiednie akcesoria do grilla. Posiłki z żywego ognia smakują wyśmienicie, a wspólna biesiada jest cudowną zabawą integrującą rodzinę, bądź grupę znajomych. Pyszności nanizane na patyk w formie szaszłyku np z cukinią, pieczarkami, cebulą i papryką wyglądają intrygująco, a smakują jeszcze lepiej. Podobnie grillowane dynie lub fantazyjnie wypełnione farszem z kaszy gryczanej bakłażany, zaspokoją niejeden kapryśny gust. Dużo różnych dostępnych przypraw może podkręcić kulinarną zabawę.

Dla gości wyjmujemy najlepszą piknikową zastawę z liścia palmy: zestaw talerzy ze sztućcami w pięknym, naturalnym drewnianym kolorze i każdy czuje się elegancko.

Ludzie siedzący wokół ogniska

Ogniskowe śpiewy obowiązkowe

Bardzo radosną zabawą wokół ognia jest śpiewanie różnych piosenek. Znane szlagiery często się sprawdzają i angażują wiele osób. Bardzo kreatywnym zadaniem jest wspólne wymyślanie piosenki na teraz, która opisuje właśnie tą chwilę. Czasem, po kilku próbach, taki utwór się bardzo dobrze układa i aż się chce, czasem niestety powstaje coś marnego. Gdy się jednak uda i nowy song zostanie nagrany i wiele razy odśpiewany, będzie przesympatyczną pamiątką po tym spotkaniu na długo. Śpiewanie przy ogniu to jedna z najwspanialszych starożytnych indiańskich i słowiańskich metod na odstresowanie się i rozluźnienie. Bawmy się po staremu przy ogniu, jak robili to nasi nie tak przecież dalecy przodkowie.