Jak zmienić balkon w kameralną strefę relaksu
Kiedy na zewnątrz robi się cieplej, a słońce rozpieszcza naszą skórę pierwszymi, nieśmiałymi promieniami, pragniemy w maksymalnym stopniu wykorzystywać wiosenną aurę i dążymy do spędzania jak największej ilości czasu na zewnątrz. Jednak nie każdy może pozwolić sobie na odpoczynek w przydomowym ogródku. Niektórzy muszą zadowolić się niewielkim balkonem w centrum miasta, który przy odrobinie wysiłku może zmienić się w zupełnie prywatną strefę relaksu na świeżym powietrzu. Od czego zacząć jego aranżację?
Klucz do wypoczynku to poczucie prywatności
Jeśli Twój balkon to niewielki skrawek odkrytej przestrzeni położony od strony ruchliwej ulicy czy stawiający czoła setkom innych balkonów to trudno wyobrazić sobie, aby mógł być on miejscem odpoczynku. W takiej sytuacji pierwszą rzeczą, o jaką powinieneś zadbać jest nadanie mu bardziej prywatnego charakteru. Możesz zrobić to na wiele sposobów - najlepiej łącząc kilka sprawdzonych rozwiązań w spójną i funkcjonalną całość. Jeśli balustrada balkonu jest przezroczysta lub ażurowa, zakryj ją w najbardziej estetyczny sposób, jaki tylko jest możliwy. Doskonale sprawdzi się w tej roli gotowa osłona balkonowa z materiału, który nie przepuszcza światła, wiatru ani deszczu.
Osłony balkonowe są łatwe w montażu i dostępne w wielu ciekawych wariantach wzorniczych i kolorystycznych. Bez trudu dobierzesz zatem maskownicę, która stopi się z elewacją budynku lub stworzy ciekawe tło dla pozostałych elementów niezbędnych w strefie relaksu. Osłona balkonowa z motywem dzikiego wina wprowadzi na Twój balkon motyw roślinny, a uniwersalna osłona balkonowa w kolorze zieleni butelkowej w efektowny sposób podkreśli kwiaty roślin, które możesz zawiesić na balustradzie.
Osłony balkonowe zakryją Cię przed wzrokiem sąsiadów oraz wiatrem i zacinającym deszczem, a częściowo również przed nadmiernym promieniowaniem słonecznym. Przed tym ostatnim warto zabezpieczyć się dodatkowo, wyposażając balkon w baldachim lub zasłonę, którą rozsuniesz lub zsuniesz w zależności od potrzeb.
Funkcjonalne meble wypoczynkowe
Na odpowiednio osłoniętym balkonie możesz spożywać posiłki, pić poranną kawę, czytać książki czy po prostu drzemać. W zależności od Twoich zamiarów oraz dostępnego miejsca, balkon należy wyposażyć w odpowiednio dobrane meble. Standardowo, wybór pada na wygodne krzesła oraz stolik, który zamieni balkon w niewielką jadalnię na świeżym powietrzu. Jeśli nie dysponujesz dużą ilością wolnej przestrzeni, warto postawić na modele składane, a w przypadku stolików te, które możemy zawiesić na balustradzie. Balkon, na którym pragniesz czytać lub po prostu leżakować, musi zostać wyposażony w niewielką kanapę balkonową lub ławkę z miękkimi poduszkami. Dużą popularnością cieszą się także stylowe hamaki i podwieszane krzesła brazylijskie. Osoby, które chcą uniknąć konieczności magazynowania balkonowych mebli na okres jesienno-zimowy, powinny sięgać po umeblowanie z materiałów odpornych na trudne warunki atmosferyczne. Jeśli jednak mamy możliwość ich odpowiedniego zabezpieczenia, będzie to rozwiązanie, które znacząco zwiększy ich żywotność.
Balkonowy ogród
Nic nie działa na nasz system nerwowy równie korzystnie, co przebywanie na łonie natury. Jeśli nie posiadasz własnego ogrodu, możesz stworzyć jego namiastkę na balkonie. Doskonałym rozwiązaniem współgrającym z osłonami balkonowymi są pnące rośliny, które poprowadzisz po stylowych drewnianych kratkach. Mogą to być bluszcze, rośliny kwitnące czy nawet winorośle. Poza tym kolorowe kwiaty doniczkowe warto zawiesić również na balustradzie lub na suficie, gdzie będą pełniły rolę dekoracyjną, jednocześnie nie zajmując cennej przestrzeni. Latem, kiedy spokój przebywania na świeżym powietrzu zakłócają nam owady, możemy ozdobić swój balkon ziołami o odstraszającym je zapachu. Mięta i bazylia pomogą zapomnieć o nieznośnych komarach i muchach, a ich aromatyczne listki przydadzą się również w kuchni.
Co na podłogę?
Większość balkonów pokrywa się odpornymi na wilgoć i mróz kafelkami. Nie jest to jednak rozwiązanie szczególnie przytulne, zwłaszcza jeśli płytki są już stare i zniszczone. Przepiękny efekt na podłodze balkonu stworzysz nawet bez zrywania zużytej ceramiki. Kafelki możemy wyłożyć deskami kompozytowymi, które łączą stylowy wygląd drewna z praktycznymi właściwościami tworzywa sztucznego. Dzięki takiemu podłożu nasza oaza spokoju zyska bardziej luksusowego wyglądu i zaprezentuje się naprawdę wyjątkowo. Miłośnicy tekstyliów mogą zastąpić to rozwiązanie wodoodpornymi dywanami lub sztuczną trawą, która w połączeniu z dużą ilością różnorodnej roślinności zabierze użytkowników balkonu do niezwykłego, zawieszonego w powietrzu ogrodu.
Dodatki i dekoracje
Funkcjonalnie urządzony, osłonięty od wzroku sąsiadów i niekorzystnych warunków atmosferycznych balkon to połowa sukcesu w drodze do stworzenia idealnej strefy relaksu. Aby ten przydomowy ogród stał się miejscem klimatycznym, należy wyposażyć go w odpowiednie dodatki. Najważniejsze z nich to tekstylia, które nadadzą mu przytulności. Na komfortowym balkonie nie powinno zabraknąć miękkich, puszystych poduszek i ciepłych pledów. Jeśli pragniesz korzystać z niego również w nocy, warto zadbać o odpowiednie oświetlenie i nadanie mu nieco romantycznej atmosfery. Doskonale sprawdzą się w tej roli drobne lampki lub tak zwane cotton balls, które położymy na parapecie okna lub zawiesimy na ścianie czy pod sufitem. Podczas letnich wieczorów możesz postawić także na piękne świece zapachowe, które podkreślą wyjątkowy nastrój każdego spotkania we dwoje.
Jeśli marzysz o porannej kawie w blasku wschodzącego słońca, spożywaniu rodzinnego obiadu na świeżym powietrzu czy o możliwości rozkoszowania się ulubioną książką w ciszy i spokoju pośród zielonej roślinności, stwórz swój prywatny, przydomowy ogród na własnym balkonie. Odpowiednio dobrane rozwiązania pozwolą Ci zagospodarować tą przestrzeń w sposób funkcjonalny i komfortowy niezależnie od dostępnego metrażu czy warunków lokalizacyjnych.