Jak zadbać o powietrze w domu?

Coraz więcej osób zwraca uwagę na powietrze, którym oddycha na co dzień. Przez ostatnie lata na ustach wszystkich pojawiło się słowo „smog”, ale oprócz kupowania masek antysmogowych, warto pomyśleć o powietrzu, którym oddychamy w naszych czterech ścianach. Czy warto kupić nawilżacz powietrza na kaloryfer? Jakie korzyści płyną z posiadania oczyszczacza powietrza? Odpowiedzi na te i inne pytania znajdziecie w poniższym tekście.

Parametry powietrza domowego

Większość z nas zastanawia się, jakie parametry powinno mieć powietrze w domu. W tym przypadku musimy przyjrzeć się wilgotności, temperaturze oraz zanieczyszczeniu. Optymalna wilgotność powietrza to taka, w której człowiek czuje się najlepiej. Zwykle wynosi ona od 40 do 60% i nasze powietrze w mieszkaniu powinno wskazywać poziom mieszczący się właśnie w tym przedziale. Optymalna temperatura w mieszkaniu to taka, która nie przekracza 22 stopni Celsjusza i nie spada poniżej 20 stopni Celsjusza. Warto wspomnieć, że powietrze powinno być pozbawione zanieczyszczeń oraz alergenów.

Szkodliwość suchego powietrza

Suche powietrze może mieć bardzo szkodliwy wpływ na nasze samopoczucie i zdrowie. Często pojawiają się problemy z drogami oddechowymi. Kolejnymi skutkami zbyt suchego powietrza mogą być pęknięcia ust lub pieczenie oczu. W nieodpowiednich warunkach cierpią również alergicy, którzy mogą silnej odczuwać objawy alergii.

Nawilżacz powietrza na kaloryfer i inne

Zimą, kiedy suche powietrze doskwiera nam mocnej, jednym z rozwiązań może być nawilżacz powietrza na kaloryfer, z którego woda paruje i zapewnia nam odpowiednią wilgotność powietrza w mieszkaniu. Nawilżacze te mogą okazać się również świetną dekoracją wnętrza, ponieważ w sklepach znajdziemy je w różnorodnych wzorach i kolorach.

Nawilżacz powietrza na kaloryfer

Nawilżacze powietrza spotkamy również w innych wersjach – w formie doniczki lub designerskiej dekoracji. Nawilżacz w kształcie dwóch kul stopniowo uwalnia cząsteczki wody, a po dodaniu olejku eterycznego może spełniać również funkcję odświeżacza powietrza.

Najwygodniejszymi w użytkowaniu są jednak nawilżacze elektroniczne. Te z higrostatem automatycznie dobierają ilość wypuszczanej pary wodnej do stanu wilgotności powietrza w naszym mieszkaniu.

Co z tym smogiem?

Niestety musimy być świadomi tego, że problem smogu dotyka nas nie tylko po wyjściu na ulicę, ale również w mieszkaniu. Wystarczy krótkie wietrzenie pomieszczenia, a szkodliwe cząsteczki z powietrza na zewnątrz wędrują prosto do naszej sypialni czy też pokoju dziennego. Jak temu zaradzić? Jest na to sposób!

Smog nad miastem

Coraz popularniejsze zaczynają być oczyszczacze powietrza, które za pomocą różnorodnych filtrów eliminują szkodliwe cząsteczki aż do 99,97%. Urządzenie potrafi poradzić sobie nawet z zanieczyszczeniami PM 2.5, zarodnikami grzybów, bakteriami czy też z różnorodnymi wirusami.

Warto rozejrzeć się za sprzętem, który łączy w sobie oczyszczacz, nawilżacz i jonizator. Takie rozwiązanie sprawia, że powietrze w Twoim domu będzie tak czyste, jak powietrze w lesie.

Wietrzyć czy nie wietrzyć?

Wietrzenie pomieszczeń jest dobrym pomysłem pod warunkiem, że sprawdzimy wcześniej poziom zanieczyszczenia powietrza w naszej okolicy. Możemy tego dokonać, instalując odpowiednią aplikację, która poinformuje nas o stężeniu pyłów i przekroczonych normach. Jeżeli powietrze za oknami jest czyste, to warto otworzyć okna nawet na całą szerokość i na krótki czas utworzyć przeciąg.

Rośliny z supermocą

Jeżeli chcemy zadbać o jakość powietrza w mieszkaniu, to warto pomyśleć o dokupieniu kilku roślin. W 1989 roku agencja NASA przeprowadziła badania, które potwierdziły zdolności roślin do eliminowania zanieczyszczeń z powietrza. Niestety, działa to tylko w przypadku wybranych gatunków. Do grupy tej należą: paprocie, figowiec, dracena, benjamin, skrzydłokwiat czy też bluszcz pospolity. Warto wspomnieć, że paproć może pochwalić się także zdolnością do nawilżania powietrza oraz do wprowadzania jonów ujemnych.

Pokój z roślinami doniczkowymi

O powietrze w naszym domu można zadbać na różne sposoby. Jeżeli nie chcemy wydawać pieniędzy na urządzenia elektroniczne, to warto wyposażyć się w kilka roślin doniczkowych lub w nawilżacz powietrza na kaloryfer. Pamiętajmy też o regularnym wietrzeniu mieszkania, ale otwarcie okien poprzedzajmy sprawdzeniem jakości powietrza na zewnątrz. Najlepsze efekty osiągniemy z oczyszczaczem powietrza z funkcją nawilżania i jonizacji. Takie urządzenie zagwarantuje nam idealnie czyste i sprzyjające naszemu dobremu samopoczucie powietrze.