Jak wybrać meble dla dziecka?

Pokój dziecięcy należy do jednych z ważniejszych pomieszczeń w każdym domu. Zamieszkiwany przez najmłodszych członków rodziny, pokój dziecięcy powinien być jak najbezpieczniejszy, przyjazny oraz być miejscem nauki, zabaw i przyjmowania wizyt koleżanek i kolegów. Warto wziąć pod uwagę także fakt, że dzieci rosną szybko, a ich gusta zmieniają się w błyskawicznym tempie. W tym artykule podpowiemy, jak wybrać atrakcyjne i funkcjonalne meble dla dzieci.

Co powinno znaleźć się w pokoju dziecięcym?

Przygotowując się do urządzania pokoju dziecięcego, należy brać pod uwagę:

  • jego metraż
  • ilość światła dziennego (czyli liczbę i wielkość okien)
  • Dobór odpowiednich kolorów
  • Dobór funkcjonalnych i atrakcyjnych wizualnie mebli

W każdym pokoju dziecięcym powinno znaleźć się wygodne i dostosowane do wieku dziecka łóżko, szafy dla dzieci - zarówno te na odzież, jak i zabawki i inne akcesoria, stolik i krzesła oraz fotele dziecięce. Ozdoby do pokoju dziecięcego są sprawą drugorzędną, co oznacza, że mogą się pojawić lub być uzupełniane dopiero, kiedy dziecko już mieszka w swoim pokoju. Warto jednak uwzględnić je podczas wyposażania pokoju dziecięcego, gdyż z pewnością wpłyną one korzystnie na samopoczucie pociechy.

Dziecięcy pokoik

Bezpieczeństwo przede wszystkim

Kupując meble do pokoju dziecięcego, należy pamiętać, że dzieci lubią rozrabiać i dlatego ich pokój powinien być wolny od potencjalnie niebezpiecznych przedmiotów. Do pewnego momentu dziecko jest przecież niesamodzielne i w 100% skazane na pomoc osób trzecich. Dopiero w późniejszych latach zaczyna się ono uczyć samodzielnego poruszania się: pełza, raczkuje, zaczyna stawać, trzymając się mebelków i wreszcie chodzić, podpierając się o ściany i meble. Dlatego meble powinny być stabilne - dziecko nie powinno móc ściągnąć ich na siebie, kiedy np. złapie się jakiejś półeczki, tracąc równowagę podczas nauki chodzenia.

Warto także pamiętać, że dzieci od pewnego momentu chcą być bardziej samodzielne. Wiąże się to np. z tym, że nie szukają pomocy dorosłych, sięgając po różne rzeczy, w tym zabawki w swoim pokoju. Dlatego zainwestowanie w łatwo dostępne dla dziecka pudelka i pojemniki na zabawki może okazać się doskonałym pomysłem. Zazwyczaj nie mają one niebezpiecznych, twardych kantów, a niektóre modele są wręcz bardzo miękkie i giętkie. Jeśli nawet dziecko się o nie oprze, nic sobie nie zrobi, a może wziąć samo tę zabawkę, którą właśnie chce się bawić.

pokój dziecięcy w niebieskich kolorach

Łatwe zachowanie porządku w pokoju dziecka

Jednym z czynników warunkujących bezpieczeństwo dziecka w jego pokoju jest poziom skomplikowania utrzymania porządku w tym pomieszczeniu. Wiadomo, że nawet przy jednym dziecku czasu na sprzątanie bywa ograniczony. Jednak odpowiednio dobrane szafy oraz organizery mogą znacząco ułatwić porządkowanie pokoju. Warto pooglądać modele dostępne na rynku i dokładnie przeanalizować ich zalety i wady. Zapamiętaj, ile możesz przeznaczyć miejsca na szafę w pokoju dziecięcym, a następnie wykorzystaj tę powierzchnię najlepiej się da. Szafa z wieloma półkami pozwoli na schowanie rozmaitych przedmiotów, które łatwo będzie znaleźć, utrzymując całe pomieszczenie w należytym porządku. Jeśli chodzi o wygląd szafy - warto kupić jednokolorową szafę. Łatwiej ją będzie później ozdobić choćby naklejkami, czy przywieszkami, bez zmian w kolorystyce całego pokoju dziecięcego.

teleskop w pokoju dziecięcym

Coś dla wygody

Jeśli nie od samego początku, to na pewno od późniejszego momentu nastąpi potrzeba postawienia w pokoju dziecięcym jakiegoś wygodnego i bezpiecznego zarazem mebelka do siedzenia. Warto wtedy wziąć pod uwagę nie tylko odpowiednie krzesełka pasujące do stolika dziecięcego, ale i np. fotele dziecięce. Przydają się one już wtedy, gdy dziecko uczy się chodzić, a nie chcemy, aby wciąż odpoczywało ono, przysiadając tylko na dywanie.

Dzisiaj na rynku są dostępne bardzo różne modele foteli dla najmłodszych, więc każdy może wybrać coś odpowiedniego do danego pokoju dziecięcego, zgodnego z poczuciem estetyki rodziców, ale i przyjaznego dla samego dziecka, zarówno co do kroju, jak i kolorystyki. Fotele takie nawiązują do przedmiotów - np. do piłki - do postaci z bajek, czy zwierząt albo do klasycznych foteli, ale odpowiednio ozdobionych. Powinny być one przyjemne w dotyku i o odpowiedniej miękkości tak, aby dziecko czuło się bezpiecznie podczas użytkowania takiego mebla i polubiło siedzenie w nim. Fotel zazwyczaj kojarzy się z czymś miłym i wygodnym, co pozwala odpocząć. I właśnie takie odczucia powinno mieć dziecko, dostając swój pierwszy fotel.

żółty fotel dla dziecka

Meble dla dzieci to nie tylko estetyka i użyteczność

Na co zwykle zwracają uwagę kupujący, nabywając meble dla dzieci? Zapewne na wymiary, kolorystykę i użyteczność w danym wnętrzu. Jednak - kupując meble z myślą o dzieciach - warto zwrócić też uwagę na użyte do ich stworzenia materiały, ich jakość i skład. Np. jeśli szafa jest malowana, to farba nie powinna być toksyczna. Warto o tym pamiętać i w razie czego dopytać w sklepie o producenta sprzedawanych tu mebli dla dzieci oraz o to, czy meble te posiadają odpowiednie certyfikaty bezpieczeństwa.

Meble do pokoju dziecięcego powinny też być łatwe w utrzymaniu ich w czystości bez stosowania ostrych detergentów. Dzieciom zdarza się przecież pisać i rysować po meblach, czy wylewać i wysypywać na nie jedzenie. Dlatego szafy, fotele, stoli i krzesełka dla dzieci muszą być odporne na różne zabrudzenia, których ślady nie powinny pozostawać na nich na stałe po użyciu środków zmywających przyjaznych dla najbliższego otoczenia dziecka.

Pokój dla dziecka w odcieniach szarości

Zmiany wystroju w pokoju dziecięcym

Wyruszając na zakupy po meble dla dzieci, należy pamiętać, że niektóre z nich będą co jakiś czas musiały zostać zmienione z powodu wzrostu dziecka. Warto więc zachować pewien rozsądek co do kwot wydawanych na tego typu artykuły. Nie, nie chodzi o źle pojętą oszczędność, czy wręcz skąpstwo, a jedynie o to, że najdroższe artykuły nie bywają równoznaczne z najlepiej spełniającymi oczekiwania i wymagania wobec mebli dla dzieci.

pokój dziecka z czarnymi owieczkami na ścianie