Jak uszyć poduszki na meble ogrodowe?
Poduszki na meble ogrodowe są niezbędnym elementem każdego zestawu wypoczynkowego. Mogą służyć jako wygodne podparcie, siedzisko lub po prostu zwiększać komfort użytkowania mebli ogrodowych. Można je kupić w sklepie lub uszyć samemu. Sprawdź, o czym należy pamiętać, jeśli wybierzesz drugą opcję.
Poduszki na meble ogrodowe
Meble ogrodowe to nie wszystko. Komfort wypoczynku zdecydowanie zostanie zwiększony, jeśli dołączysz do nich także poduszki. Oczywiście możesz je zakupić w sklepie, ale jeśli chcesz posiadać oryginalny wzór poduszek, którego nie ma nikt inny – najlepiej będzie, jeśli uszyjesz je samemu.
Poduszki odporne na wszystkie warunki pogodowe
Zanim przejdziesz do szycia, na samym początku warto zastanowić się nad doborem materiału. Musisz wybrać go rozsądnie i świadomie, dlatego że nie każdy materiał nadaje się na wystawianie go na działanie czynników atmosferycznych takich jak promienie słoneczne, czy deszcz.
W tym przypadku doskonale sprawdzą się wszelkiego rodzaju materiały posiadające w swym składzie poliester. Dobrym pomysłem będą również tkaniny zawierające w swoim składzie akryl. Te dwie domieszki powodują, że poduszki zdecydowanie bardziej będą odporne na wilgoć. Materiały z domieszką poliestru i akrylu zdecydowanie szybciej wysychają niż na przykład bawełna.
Nie tylko materiał się liczy
Poza wyborem materiału ważnym elementem jest również ich wypełnienie. Tutaj także musisz się dobrze zastanowić nad materiałem! Polecanymi wypełniaczami najczęściej jest pianka poliuretanowa, która doskonale znosi nie tylko wilgoć ale i promienie słoneczne. Warto zastanowić się też nad watą silikonową.
Projektowanie poduszek do mebli ogrodowych
Poduszki ogrodowe powinny być oczywiście jak najlepiej dobrane do modelu twoich mebli ogrodowych. Najpierw więc wybierz meble ogrodowe, a później dopasuj do nich poduszki. Decydując się na samodzielne ich uszycie nie musisz ograniczać się do standardowych kształtów i rozmiarów. Jeśli nie jesteś zwolennikiem poduszek w kształcie kwadratu – stwórz takie w kształcie koła lub innego nieoczywistego kształtu! Pamiętaj jednak o tym, że muszą być one również funkcjonalne!
Pamiętaj o mocowaniach
Warto też zwrócić uwagę na mocowania samodzielnie szytych poduszek. Wygodne zapięcia lub paski na rzepy, pozwolą na uniknięcie ślizgania się poduszek po powierzchni mebli. Szczególnie warto zastosować takie rozwiązanie w przypadku większych mebli ogrodowych, na przykład leżaków, huśtawek lub łóżek ogrodowych.
Musisz mieć wykrój
Zanim zaczniesz szyć swoją poduszkę, musisz mieć gotowy wykrój. Jeżeli mebel ogrodowy, na który chcesz uszyć poduszkę ma standardowe wymiary siedziska – odpowiedni krój znajdziesz w Internecie. Możesz wykorzystać też gotowe poduszki o interesujących cię wymiarach i na ich podstawie stworzyć wykrój samodzielnie. Jeżeli jednak Twoje meble ogrodowe wymagają bardziej precyzyjnego określenia wymiarów – najlepszym rozwiązaniem będzie samodzielne wykonanie wykroju.
W tym celu możesz wykorzystać arkusz szarego papieru lub innego sztywnego tworzywa, który pozwoli ci na obrysowanie i wycięcie wykroju. Wycięty wykrój należy przyłożyć do materiału i obrysować jego krawędzie. Kolejnym krokiem jest złożenie materiału na pół i wycięcie podwójnie złożonej tkaniny.
Pamiętaj o tym, żeby zachować przynajmniej 1,5 centymetra zapasu. Wycięty kształt powinien być odrobinę większy. Konieczne jest zachowanie wystarczającego miejsca na szwy. Kiedy kształt jest już wycięty, materiał należy zszyć na trzech krawędziach. Czwarta posłuży jako zapięcie poszewki. Kiedy poszewka jest już gotowa należy włożyć do niej odpowiednie wypełnienie, a później uzupełnić poduszkę o zapięcie. Mogą to być zwykłe guziki, rzepy lub zamek błyskawiczny.
Czy warto samemu szyć poduszki?
Samodzielne wykonanie poduszki na meble ogrodowe niesie ze sobą wiele korzyści. Dzięki temu masz pewność, że używasz dobrej jakości materiału, który będzie idealnie pasować do twoich mebli. Poduszki kupione w sklepie bardzo często mają kiepskie wypełnienia i wyprodukowane są z materiałów o niskiej odporności na wilgoć i słońce.