Jak przygotować stół do uroczystego obiadu?

Estetyczny aspekt podawanych potraw jest dla wielu osób bardzo ważny. Z tego powodu, sposób aranżacji jest kwestią niezwykle istotną. Nawet najprostsze danie będzie smakować lepiej, gdy zadbamy o to, by obrus wyglądał świeżo i elegancko, a zestaw obiadowy składał się z elementów należących do jednego kompletu. W momencie, gdy organizujemy w domu przyjęcie z okazji uroczystego wydarzenia, takiego jak chrzciny, rocznica ślubu, czy wizyta teściów, szczególnie powinno zależeć nam na tym, aby podawane potrawy były pyszne, a stół prezentował się jak najlepiej. Poniżej zamieszczamy trzy sprawdzone rady dotyczące tego, jak przygotować stół do uroczystego obiadu tak, aby zachwycił zaproszonych gości.

1. Postaw na piękny obrus

Efektowny obrus jest dla stołu tym, czym rama dla obrazu. Ważne więc, by był dobrze dobrany do pozostałych elementów, które znajdują się na stole. Jak poznać, że wybraliśmy właściwy obrus? To proste. Jeśli na jego jego tle doskonale prezentuje się zastawa stołowa, potrawy wydają się jeszcze bardziej apetyczne, a sztućce nabierają blasku, możemy sobie pogratulować decyzji. Dopasowując odpowiedni obrus, warto zatroszczyć się o zachowanie równowagi pomiędzy elementami szczególnie ozdobnymi, a tymi o minimalistycznej formie.

I tak nowoczesny, szlachetny zestaw obiadowy, znakomicie będzie wyglądał w towarzystwie obrusa o zdecydowanym, mocnym kolorze. Urok nieco staromodnej, odziedziczonej po babci wazy do zupy, podkreśli natomiast obrus biały, gładki lub haftowany. Nada on całości staroświeckiego wdzięku, jakby go dopiero co przeniesionego ze szlacheckiego dworku.

 

Niezależnie od tego jaki kolor oraz wzór wybierzemy, należy zwrócić baczną uwagę na jakość oraz materiał z jakiego został wykonany obrus. Dobre będą: bawełna, len, jedwab i wiskoza. Nie należy też zrażać się niewielką domieszką tkanin syntetycznych, gdyż często wzmacniają one wytrzymałość obrusów i zmniejszają tendencję do gniecenia. Te uszyte natomiast z tkanin syntetycznych gorszej jakości, mimo pozornie atrakcyjnej ceny, szybciej się niszczą, są bardziej podatne na uszkodzenia i utratę pierwotnego wyglądu. Powoduje to, iż bardziej opłaca się zainwestować w porządny obrus dobrej marki, który posłuży nam przez lata.

 

Ostatnią rzeczą, o jakiej należy wspomnieć, jest konieczność zadbania o to, by przed rozłożeniem obrusu na stole sprawdzić, czy jest on czysty i pozbawiony nieestetycznych zagnieceń. Wcześniejsze upewnienie się, że nie wymaga on wyprania lub prasowania pozwoli nam uniknąć niepotrzebnego stresu i spokojnie zająć się pozostałymi przygotowaniami.

Stół przygotowany do uroczystości

2. Wybierz elegancką zastawę

Stylowa zastawa w dużej mierze decyduje o ogólnym wrażeniu, jakie wywiera świątecznie przystrojony stół. Należy zatem postarać się, by nasza zastawa stołowa wyglądała naprawdę imponująco. Z pewnością zadanie to będzie łatwiejsze, jeśli wybrany zestaw obiadowy będzie świetnej jakości. Niemniej, decydując się na zakup zastawy stołowej, pasującej na wiele okazji, warto rozważyć zakup tej o eleganckiej klasycznej formie i pozbawionej zbędnych ozdobników. Jej subtelny urok pozwoli bowiem na dyskretne wtapianie się w tło i oddanie "pierwszych skrzypiec" bardziej wyrazistym dodatkom. Daje to szerokie możliwości aranżacyjne oraz świetnie sprawdza się zarówno w chłodnym nowoczesnym wnętrzu, jak i w przestrzeni utrzymanej w stylistyce "glamour". Co więcej, zmiana obrusu oraz ozdób na stole, ułatwia nam, przy użyciu tej samej zastawy, wyczarowanie zupełnie odmiennego efektu.

Wybierając zastawę, dobrze jest zwrócić uwagę na to, by zawierała ona wszystkie niezbędne dla nas elementy i aby występowały one w odpowiadającej nam ilości. Osobom samotnym lub mającym niewielkie rodziny i rzadko przyjmującym gości, z pewnością wystarczą podstawowe zestawy czteroosobowe. Ci, którzy posiadają liczniejsze familie lub prowadzą ożywione życie towarzyskie, powinni natomiast przemyśleć zakup zestawu przeznaczonego dla ośmiu, czy nawet dwunastu osób i wyposażonego w takie dodatkowe akcesoria, jak miski, salaterki i wazy do zupy. Ciekawą opcją dla osób urządzających przyjęcia dosyć często, są też specjalne zestawy do przekąsek. Umożliwiają one na niezwykle efektowne zaserwowanie wszelkiego rodzaju przystawek i drobnych dań, a tym samym, wywołanie u gości zachwytu.

zastawa stołowa w eleganckiej kompozycji

3. Dekoracja - kropka nad "i"

Nawet przykryty eleganckim obrusem stół, na którym piętrzą się piękne naczynia wypełnione smakowitą zawartością, może sprawiać wrażenie niekompletnego. Tym, co stanowi dopełnienie wszystkich znajdujących się nań elementów, a zarazem decyduje o jego ostatecznym charakterze, są dekoracje stołu. To one sprawiają bowiem, że stół nabiera szczególnego, odświętnego wyrazu oraz traci chłodny restauracyjny charakter. Ważne zatem, by to, co przesądza o ostatecznym efekcie, jaki wywołuje skomponowana przez nas aranżacja stołu, pasowało do okazji oraz doskonale wpisywało się w stylistykę przyjęcia.

 

Podobnie jak w przypadku wyboru obrusu, również tu warto zastosować zasadę równowagi pomiędzy stylami skromnym i wystawnym, stonowanym lub barwnym, gładkim albo posiadającym wyraźną fakturę. Jeśli nasz stół aż kipi od kolorów i różnorodnych form, dobrze jest nieco przytłumić taki ton delikatną dekoracją kwiatową lub niskim świecznikiem o prostej formie. Przy bardziej ascetycznej oprawie stołu, można sobie pozwolić na wyrazisty, a nawet nieco ekstrawagancki akcent, który przełamie monotonię i nada całości "pazura".

Osobnymi prawami rządzą się imprezy dla dzieci. Tu, z założenia, ma dziać się dużo. Kolorowe confetti, małe dmuchane baloniki oraz zabawne serwetki ucieszą maluchy i pozwolą im poczuć się "jak w bajce". Dorośli będą raczej woleli mniej szaloną stylistykę. No chyba, że wyprawiamy przyjęcie tematyczne, np. bal maskowy z okazji karnawału. Decydującym czynnikiem jest tu konsekwencja w trzymaniu się wybranego stylu. Jeśli bowiem zaplanowaliśmy eleganckie spotkanie w nobliwym gronie, siłą rzeczy, postawimy raczej na klasyczną elegancję, natomiast wyprawiając swobodną sylwestrową domówkę, możemy odważyć się na trochę więcej luzu. Zagadnieniem, o którym często zapomina się planując dekoracje stołu, jest praktyczność. Przybranie stołu nie powinna w żaden sposób przeszkadzać w nakładaniu sobie serwowanych potraw ani utrudniać prowadzenia konwersacji. Z tego powodu, rozłożyste bukiety, wysokie świeczniki oraz bardzo duże ozdoby lepiej umieścić w innych punktach mieszkania. Na stole zaś postawić to, co będzie tam wspaniale wyglądało, nie stwarzając ryzyka, że cudowny kryształowy świecznik zostanie stłuczony, a obłędnie pachnący bukiet róż skutecznie zagłuszy aromat serwowanych potraw.

Młody mężczyzna ubrany elegancko na weselu