Jak czyścić poduszki dekoracyjne?

Wybór poduszek dekoracyjnych i ich odpowiednia pielęgnacja to często niełatwe zadanie. Co możesz zrobić, kiedy zobaczysz zabrudzenie na swojej ulubionej poduszce, wykonanej często z niestandardowego materiału? Nieudane eksperymenty w tej dziedzinie mogą poskutkować trwałymi odbarwieniami, pozostawieniem po sobie przykrego zapachu lub nawet zniszczeniem materiału! Warto zatem dowiedzieć się dokładnie, jak wybrać ciekawe poduszki oraz jak należy z nimi postępować, aby mogły nam służyć przez długie lata.

Nieprzebrane możliwości

Zaczniemy od zakupu poduszek najbardziej odpowiednich dla Twoich potrzeb. Obecny rynek oferuje nieprzebrane wręcz możliwości w tym zakresie — masz do dyspozycji poduszki dekoracyjne wykonane z wszelkiego rodzaju tkanin w najróżniejszej fakturze – od gładkiej satyny po wymyślne puszysto-mechate wytwory wyobraźni prześcigających się w coraz to nowych pomysłach na urozmaicenie naszych wnętrz projektantów. W kwestii wyboru ogranicza Cię jedynie wyobraźnia. Warto jednak wziąć tutaj również pod uwagę kilka zasad, którymi warto kierować się przy wyborze elementów dekoracyjnych do Twojego mieszkania – tak, żeby wszystkie razem tworzyły spójny i cieszący oko obrazek.

Na co zwrócić uwagę przy wyborze poduszek dekoracyjnych?

Warto zwrócić uwagę na takie elementy jak:

  • Kolor ścian w pomieszczeniu, które chcesz wzbogacić swoim nowym nabytkiem.
  • Styl i rodzaj mebla lub elementu pomieszczenia, na którym poduszki mają zostać umieszczone (warto tutaj zaznaczyć, że poduszki dekoracyjne stanowią nie tylko świetne uatrakcyjnienie sofy czy fotela, ale znakomicie sprawdzą się również jako sposób na ożywienie parapetu czy surowo wyglądającego kąta salonu!
  • Pora roku – ciekawym pomysłem jest dobór wzoru oraz rodzaju tkaniny do panującej aury. Dzięki zestawowi poszewek i poduszek na każdą porę roku Twoje mieszkanie zyska nowe życie!
Poduszki dekoracyjne na żółtej sofie

Odpowiednie traktowanie

Teraz, kiedy masz już swój wymarzony zestaw poduszek, możesz się zająć tym, co najważniejsze – zapewnieniem im długotrwałości. Warto zapoznać się ze specyfiką materiału, z którego wykonane są poszewki zakupionych przez Ciebie poduszek oraz jakiego rodzaju materiałem zostały wypełnione. Będzie to miało kluczowe znaczenie dla wyboru najodpowiedniejszych dla nich technik czyszczenia i konserwacji.

Przystępujemy do dzieła!

Na początku sprawdź, czy Twoje poduszki posiadają ściągalne poszewki. Jeżeli tak – sprawdź specyfikację materiału, z którego poszewka jest wykonana. Przede wszystkim upewnij się, czy można prać ją w pralce. Jeśli tak – sprawdź dokładnie, jak powinieneś ją ustawić, żeby materiał nie został narażony na uszkodzenie. Często podstawowe informacje na ten temat znajdziesz na metce poszewki – jeśli ich tam nie ma, Internet z pewnością posłuży Ci pomocą. Wpisz w wyszukiwarkę internetową nazwę materiału, z którego wykonana została poszewka i poszukaj informacji na temat maksymalnej temperatury oraz innych parametrów, dotyczących jej prania. Kiedy już zyskasz pewność – umieść poszewkę w torebce, przeznaczonej do prania wyjątkowo delikatnych tkanin, i umieść ją w pralce, postępując zgodnie ze znalezioną instrukcją. Jeżeli poszewka została wykonana z bardzo delikatnego materiału nie ryzykuj i wypierz ją ręcznie! Pamiętaj, żeby używać bardzo delikatnego detergentu, a po praniu dokładnie sprawdź stan poszewki.

Zadanie specjalne

Jeżeli Twoje poduszki są jednolite, a ich poszewka niewymienna – czeka nas nieco trudniejsze zadanie, ale bez obaw – przy odpowiednim nakładzie pracy wszystko da się zrobić. Najpierw wykonaj czyszczenie próbne – używając delikatnego, wolnego od zbędnych dodatków zapachowych detergentu (najlepiej sprawdzi się tutaj najzwyklejsze szare mydło), wyczyść niewielki fragment poduszki i sprawdź, jak materiał zareaguje na ten zabieg. Jeżeli wszystko będzie w porządku – możesz bez obaw wyczyścić całą powierzchnię poduszki. Zachowaj szczególną ostrożność przy czyszczeniu fragmentów z bardzo szczegółowymi zdobieniami – zbyt intensywne tarcie czy za wysoka temperatura wody może spowodować ich wyblaknięcie!

Poduszki dekoracyjne w szarym kolorze

Zwieńczenie dzieła: suszenie!

Gratulacje! Udało Ci się z powodzeniem wyczyścić Twoją poduszę dekoracyjną. Żeby upewnić się, że cały proces czyszczenia przebiegnie w bezpieczny dla niej sposób, zadbaj również o odpowiednie warunki suszenia. Używanie suszarki do prania jest tutaj absolutną ostatecznością – jeżeli zdecydujesz się na to rozwiązanie, upewnij się, że jest ona ustawiona na najdelikatniejszy program (zazwyczaj jest to puch lub suche powietrze), a panująca w niej temperatura będzie niska przez cały czas trwania suszenia. Unikaj również suszenia wypranych poszewek na intensywnym słońcu! Najlepiej przewieś je w zacienionym miejscu o temperaturze pokojowej – będą suszyły się dłużej niż miałoby to miejsce w przypadku innych metod, ale przynajmniej zyskasz pewność, że wyjdą z tego bez szwanku.

Różne poduszki dekoracyjne stojące na regale

Wiesz już wszystko!

Teraz już wiesz, jak wybrać poduszki dekoracyjne do salonu i co zrobić, żeby móc się jak najdłużej cieszyć ich fabrycznym kolorem i fakturą. Nie zaskoczy Cię już żadna nieprzewidziana poduszkowa sytuacja! Teraz nie pozostało Ci już nic innego, jak tylko znaleźć ten jedyny, niepowtarzalny zestaw poduszek i rozpocząć swoją przygodę z dekorowaniem ukochanych wnętrz!