Wybieramy ciekawe poduszki dekoracyjne do salonu

Poduszki dekoracyjne stanowią ważny element wykończenia każdego harmonijnego wnętrza. Te z pozoru mało ważne dekoracje mogą natychmiast przekształcić każde pomieszczenie.

Poduszki są przyjemnym akcentem każdego pokoju, który zapewniają komfort i swobodną atmosferę. W tym artykule przedstawimy kilka wskazówek dotyczących wyboru ciekawych poduszek dekoracyjnych do salonu.

Magiczny efekt poduszek dekoracyjnych

Z pewnością poduszki dekoracyjne nie są rozwiązaniem dla minimalistów. Ich głównym priorytetem jest nadanie przytulności oraz ciekawego klimatu pomieszczeniu, w którym się znajdują. W końcu poduszki są nie tylko gwarancją wygody, ale także łatwym sposobem na aktualizację wnętrza i uczynienie go bardziej stylowym i żywym. Odpowiedni dobór poduszek dekoracyjnych do salonu, może przekształcić go w miejsce pełne magii i niesamowitego klimatu. Czym jednak należy się kierować wybierając poduszki dekoracyjne do salonu?

poduszki dekoracyjne na łóżku

Jak wybrać rozmiar, kolor i wzór poduszek dekoracyjnych?

Oczywiście wielu producentów mebli “dorzuca” poduszki jako dodatek do tapicerowanej sofy lub fotela. Jeśli jednak chcesz nieco zaktualizować wygląd narożnika lub urozmaicić charakterystykę całego pomieszczenia, rozważ zakup stylowych poduszek dekoracyjnych. W tym przypadku zachęcamy do przeczytania kilku wskazówek znajdujących się poniżej.

Umiar

Jeśli w salonie znajdują się duże i przyciągające wzrok przedmioty, takie jak obraz, lub niezwykła rzeźbiona komoda, nie musisz używać zbyt wielu poduszek, szczególnie tych jasnych. Możesz zaakcentować wnętrze dodając do niego dwie lub trzy poduszki o neutralnych kolorach, np. rzucając je na krzesło.

Proporcjonalność

Mini kompaktowa sofa lub kanapa nie powinna być schowana za dużymi poduszkami. Pamiętaj, że małe meble pasują do schludnych i małych poduszek. Większe poduszki wybierz wyłącznie jeśli jesteś posiadaczem masywnej sofy lub narożnika.

Kontrast

Stonowane lub neutralne odcienie mebli i wnętrza jako całości, pozwalają na zastosowanie bardziej widocznych dodatków, w tym poduszek. Wybierz nasycone kolory, jeśli meble w salonie lub biurze są wykonane w kolorze białym lub kolorze jasnego drewna. Dobrym przykładem w tym przypadku będzie zielona poduszka dekoracyjna ZELINE o wymiarach 40 x 40cm.

Stylowy wzór

Wzory na poduszkach dekoracyjnych zawsze prezentują się znakomicie. Jednak wybór nadruku zależy od wystroju danego wnętrza. Do białego, delikatnego i stonowanego pomieszczenia w jasnych odcieniach pasować będzie np. bawełniana poduszka dekoracyjna GALACTIC INDIGO.

Jeśli Twój salon jest miejscem częstych przyjęć gości i przyjaciół, powstrzymaj się od używania jedwabnych, aksamitnych i futerkowych poszewek na poduszki, ponieważ materiały te mogą szybko stracić swój piękny wygląd z powodu częstego użytkowania lub rozlanych napojów.

dekoracyjne poduszki na łóżku

Jak połączyć wnętrze salonu z poduszkami dekoracyjnymi?

Jeśli już znasz podstawowe zasady wyboru poduszek dekoracyjnych, pora na kilka wskazówek odnośnie łączenia ich z wnętrzem salonu.

W zależności od zasłon

Poduszki dekoracyjne należy wybrać dopiero po wyborze żaluzji tekstylnych lub zasłon, a nie odwrotnie. Na przykład, jeśli zasłony w Twoim salonie są wykonane z jedwabiu, możesz wybrać jedwabne poduszki.

Łączenie z elementami akcentującymi

Poduszki do dekoracji sof i foteli mogą być logiczną kontynuacją głównego wystroju pokoju. Na przykład, poduszki dekoracyjne nawiązywać mogą do wspaniałego jasnego wazonu lub nieoczekiwanie nasyconego odcienia wspornika lampy stojącej. Wybierając poduszki wzmacniające te elementy pokoju, uzupełnisz obraz całego wnętrza. Miękkie poduszki w podobnych kolorach zapewnią przyjemne wrażenia wizualne.

Użyj wielokolorowych poduszek

Poduszki tego samego koloru, zwłaszcza jeśli są one dodatkiem do sofy, mogą sprawić, że sofa będzie mniej atrakcyjna. Przyjemna sofa z kontrastowymi poduszkami i kreatywnymi kombinacjami kolorów z pewnością bardziej przyciągnie uwagę. Aby harmonijnie dopasować kolor poduszek do wnętrza, użyj go w innych elementach wyposażenia - na przykład dopasuj poduszki do dywanu, koloru krzesła lub zainspiruj się innymi meblami i tkaninami znajdującymi się w saloni.

Użyj poduszek o różnych rozmiarach i kształtach

Poduszki tego samego rozmiaru i formatu sprawią, że wnętrze będzie nudne. Kupując poduszki do salonu lub sypialni, zwróć uwagę na to, jak pasują one do siebie: połącz duże poduszki z średnimi i małymi. Jeśli duże i średnie poduszki będą miały tradycyjny kwadratowy lub prostokątny kształt, wówczas małe mogą stać się dekoracyjnym akcentem i mieć inne ciekawe kształty - na przykład przedstawiające trójkąty, koła lub serca.

Zwróć uwagę na fakturę

Aby sofa wyglądała interesująco, musisz zwrócić uwagę także na fakturę, którą poduszki wprowadzają do wnętrza. Poszewki na poduszki powinny mieć różne tekstury, aby pokój był bardziej atrakcyjny - projektanci nigdy nie zapominają o tym, jak materiał prezentuje się w dotyku. Możesz działać odważnie i połączyć bawełnę, eko skórę, naturalny len i luksusowy aksamit.

Utwórz dziwny zestaw poduszek

Często dziwne kombinacje, które magicznie tworzą zrównoważone kompozycje, stają się sekretem harmonijnego i stylowego wnętrza. Minimalny zestaw poduszek dekoracyjnych do sofy powinien składać się z trzech sztuk poduszek, z których dwie powinny być takie same lub nieznacznie różniące się od siebie, natomiast trzecia powinna stanowić główną nutę dekoracyjną. Pięć i siedem poduszek to także cudowna i funkcjonalna opcja na duże sofy - pomogą uczynić ją bardziej interesującą, osłabią monotonię.

kolorowe poduszki dekoracyjne

Podsumowanie

Wielu projektantów stosuje strategię, która odświeży wygląd każdego wnętrza i sprawi, że salon stanie się bardziej atrakcyjny i wyrazisty.

Wskazówka: Użyj dwóch dużych gładkich poduszek, które kontrastują z tapicerką sofy. Uzupełnij je dwiema średnimi poduszkami z wyrazistym nadrukiem utrzymującym kolor dużych poduszek. Użyj jednej małej poduszki akcentującej o ciekawym kształcie i fakturze (na przykład owłosione „serce” lub skórzany wałek). Ten zestaw możesz urozmaicać dzięki dodatkowym gładkim lub drukowanym poduszkom lub dostosować wystrój do własnych upodobań.