Green living - jak wprowadzić rośliny do domu?

Green living nazywany jest stylem życia, w którym żyjemy w zgodzie z naturą. Kwiaty w domu ocieplają wnętrze i tworzą pomieszczenie, w którym możemy szybciej się zrelaksować. Niektóre gatunki roślin oczyszczają powietrze, dzięki czemu mogą pełnić nie tylko funkcję ozdobną, ale też prozdrowotną. Jak wprowadzić rośliny do domu? W tym przypadku niezbędny może okazać się kwietnik, który pięknie wyeksponuje rośliny.

Korzyści płynące z posiadania roślin

Rośliny doniczkowe wprowadzają do mieszkania wyjątkowy styl. Dzięki nim nie tylko jesteśmy blisko z naturą, ale też możemy ozdobić każdy kąt naszego domu. Na szczególną uwagę zasługuje fakt, że pomieszczenie wypełnione roślinami ułatwia nam zrelaksowanie się i pomaga w szybkim uspokojeniu.

Rośliny produkują tlen oraz nawilżają powietrze. Niektóre gatunki mogą poniekąd pełnić funkcję oczyszczacza powietrza, ponieważ pochłaniają szkodliwe związki.

Szara sypialnia z roślinami

Jak przechowywać rośliny w mieszkaniu?

Większość z nas przechowuje rośliny na parapetach. Okazuje się, że kwiaty wyeksponowane na stylowym kwietniku mogą zrobić dużo większe wrażenie. Wielopoziomowe kompozycje przyciągną uwagę gości i pozwolą na utworzenie fantastycznych kącików kwiatowych. Rozbudowany kwietnik może pomieścić nawet do sześciu doniczek! W sklepach znajdziesz kwietnik w stylu industralnym, boho czy nawet glamour, dzięki czemu świetnie dopasujesz go do aranżacji swojego wnętrza.

Na początku pomyśl o swoich domownikach

Jeżeli już zdecydowałaś się na wybór danej rośliny, to koniecznie sprawdź, czy dany gatunek nie będzie trujący dla zwierząt lub dzieci. Raczkujące maluchy uwielbiają próbować wszystkiego, co znajduje się w zasięgu ich wzroku. Niektóre rośliny doniczkowe mogą im zaszkodzić.

Podobnie sprawa wygląda w przypadku zwierząt domowych. Na zatrucie roślinami doniczkowymi podatne są szczególnie koty, które uwielbiają obgryzać liście i kwiaty.

Posiadacze kotów powinni w szczególności wystrzegać się roślin z poniższej listy:

 • aloes,
 • anturium,
 • azalia,
 • bluszcz,
 • cibora,
 • cykas,
 • cyklamen,
 • diffenbachia,
 • dracena,
 • epipremnum,
 • ficusy,
 • kliwia,
 • kroton,
 • monstera,
 • narcyz,
 • oleander,
 • ponisencja,
 • rododendron,
 • skrzydłokwiat,
 • szeflera.
Rośliny w mieszkaniu

Jakie rośliny doniczkowe wybrać?

Jeżeli możemy pozwolić sobie na dowolną roślinę doniczkową, to warto dobrać odpowiedni gatunek do poziomu nasłonecznienia naszego mieszkania oraz do naszego stylu życia.

Jeśli często wyjeżdżamy, to świetnym rozwiązaniem będą rośliny, które nie wymagają częstego i regularnego podlewania. W tym przypadku doskonale sprawdzą się wszelakie sukulenty.

Pokój z oknami wychodzącymi na stronę północną będzie dobrym miejscem tylko dla roślin, które nie potrzebują dużej ilości promieni słonecznych. Do nich zaliczymy zamiokulkasa zamiolistnego, filodendrona pnącego czy też monsterę.

Do mieszkań południowych nadają się za to aloesy, agawy, wilczomlecze, niektóre skrzydłokwiaty czy też rozchodniki. W tym przypadku musimy pamiętać jednak o częstym i regularnym podlewaniu.

Najmodniejsze rośliny doniczkowe

Okazuje się, że moda nie omija roślin doniczkowych i również w tym przypadku mamy do czynienia z trendami panującymi w poszczególnych latach. Obecnie najmodniejsze są monstery, wężownice, geranium, zamiokulkasy, epipremnum oraz paprocie.

Monstera deliciosa

Monstera deliciosa to w tej chwili chyba najczęściej pojawiająca się roślina w świecie designu. Monstera nie lubi zbyt dużej ilości słońca, więc należy zapewnić jej półcień. Dodatkowo roślina ta bardzo skutecznie eliminuje z powietrza benzen, amoniak czy też formaldehyd.

Monstera w sypialni

Sansewieria gwinejska

Sansewieria gwinejska zwana jest również wężownicą lub językami teściowej. To bardzo popularny wybór, ponieważ jest niezwykle łatwa w utrzymaniu. Roślina wytwarza dużo tlenu oraz redukuje znaczną ilość alergenów. Możesz podlewać ją raz w tygodniu i ustawić w miejscu, gdzie będzie miała ograniczony dostęp do promieni słonecznych.

Geranium

Geranium to inaczej anginowiec. Roślina znana jest ze swoich właściwości jonizujących oraz ze specyficznego, cytrusowego zapachu, który wytwarza. Dzięki niemu pozbędziesz się z domu komarów.

Zamiokulkas zamiolistny

Wspominany wcześniej zamiokulkas zamiolistny jest kolejną rośliną, którą łatwo utrzymać w dobrej kondycji. Zasada jest jedna: nie można go przelać. Roślina ta świetnie oczyszcza powietrze i nada się nawet do mieszkań, do których nie docierają promienie słoneczne.

Epipremnum złociste

Epipremnum złociste doskonale zna pokolenie naszych rodziców. Roślina ta dumnie pięła się po meblościankach w okresie PRL-u. Epipremnum również nie należy do najtrudniejszych w utrzymaniu, a korzyści płynące z posiadania tej rośliny są ogromne. Gatunek ten oczyszcza powietrze ze szkodliwych związków organicznych.

Paproć

Paprocie wracają do łask! Są doskonale znane wszystkim, ale na początku XXI wieku zaczęły powoli odchodzić w niepamięć. Teraz wracają i są obowiązkowym elementem w mieszkaniach urządzonych w stylu boho. Roślina ta znana jest z neutralizowania promieniowania ekranów oraz pochłaniania szkodliwych substancji z powietrza. Wiszący kwietnik będzie dla niej doskonałym miejscem.

Jadalnia z roślinami