Funkcjonalne akcesoria łazienkowe

Łazienka to pomieszczenie, w którym spędzamy wiele czasu – na codziennej higienie oraz pielęgnacji. Wiele osób przykłada ogromną wagę do tego, aby stworzyć wnętrze designerskie, utrzymane w jednorodnym stylu. Nie należy jednak zapominać o tym, że powinno być to przede wszystkim pomieszczenie funkcjonalne. Kosz na bieliznę – zwykły pojemnik na brudną odzież, a może coś więcej? Pochłaniacz wilgoci – czy powinien znaleźć się w łazience?

Kosz na bieliznę – propozycje praktyczne i atrakcyjne wizualnie

Kosz na pranie pełni przede wszystkim funkcję przechowywania brudnej odzieży przeznaczonej do prania. Nic jednak nie stoi na przeszkodzie, aby w naszej łazience znalazł się model atrakcyjny wizualnie. Oto kilka przykładów.

Kosz na bieliznę 2 w 1 – połączenie kosza na pranie oraz pufy to ciekawe rozwiązanie nie tylko do małych łazienek. Świetnie sprawdzi się w pomieszczeniach, które wykorzystywane są również do wykonywania zabiegów pielęgnacyjnych i makijażu. Jego zaletą jest to, że na pierwszy rzut oka nie widać, iż jest to kosz na bieliznę. Pod siedziskiem pufy umieszczono pojemnik na pranie, w którym można składować zarówno odzież przeznaczoną do prania, jak i inne rzeczy, np. środki czystości.

Kosz na bieliznę z przegródkami – to propozycja dla osób, które cenią sobie oszczędność czasu. Dzięki podziałowi na 2 lub 3 komory pranie może być segregowane podczas wrzucania do pojemnika brudnej odzieży. Zazwyczaj kosz podzielony jest na komory: ciemne – kolorowe – białe, 30 – 60 – 90 stopni lub bez żadnych podpisów.

Kosz na bieliznę z wieszakiem na ręczniki – to propozycja dla osób, które chcą efektywnie zagospodarować całe dostępne w łazience miejsce. Nad pojemnikiem na odzież znajduje się wieszak na ręczniki. Dzięki temu przestrzeń nad koszem, która zazwyczaj nie jest w żaden sposób wykorzystana, zostaje odpowiednio zaaranżowana. Kosz na bieliznę może zostać także połączony z półkami. Można na nich ustawić różnego rodzaju akcesoria kosmetyczne, kosmetyki oraz elementy dekoracyjne, np. świece.

Pochłaniacz wilgoci – w trosce o lepszą jakość powietrza w łazience

Optymalny poziom wilgotności powietrza to 40 – 60%. Jeżeli zostaje on przekroczony, warto rozważyć zakup pochłaniacza wilgoci. Dla przykładu w przypadku łazienki po gorącym prysznicu poziom ten może wzrosnąć nawet do 80 – 90%. Zadaniem tego typu urządzeń jest pochłanianie nadmiaru wilgoci z powietrza oraz eliminowanie nieprzyjemnych zapachów. Pochłaniacz wilgoci pośrednio zabezpiecza meble, ściany i tkaniny przed działaniem wilgoci. Jego zaletą jest to, że nie wymaga podłączenia do prądu ani zasilania bateriami.

Jedną z oznak nadmiaru wody w powietrzu jest skraplanie się jej na szybach, ścianach oraz chłonięcie przez tkaniny i meble znajdujące się w pomieszczeniu. W przypadku łazienek zbyt duża wilgotność powietrza może przyczynić się do dłuższego schnięcia ręczników po kąpieli. Pomieszczenie to jest jednak szczególnie narażone na działanie wilgoci. Dlatego też warto wyposażyć je w pochłaniacz wilgoci z substancjami absorbującymi w postaci tabletek lub specjalnych wkładów pochłaniających nadmiar wody.

Z reguły pochłaniacze wilgoci mają niewielkie, kompaktowe rozmiary. Jedno urządzenie wystarcza na osuszanie pomieszczenia o powierzchni nawet do 100 metrów kwadratowych. Wkłady powinny być wymieniane co 6 – 12 miesięcy, w zależności od konkretnego modelu pochłaniacza. Aktualnie producenci dbają o to, aby urządzenia miały uniwersalne kolory i kształty. Dzięki temu nie wyróżniają się one w łazience i nie zaburzają wystroju wnętrza.