Dekorowanie światłem - sprawdź nasze wskazówki

Oświetlenie jest ważnym elementem wnętrza każdego domu. Odpowiednio dobrane światło ułatwia codzienne czynności, co z kolei pozwala poczuć się we własnym mieszkaniu komfortowo i spokojnie. Można powiedzieć, że oświetlenie ujawnia potencjał domu. Jednak każde pomieszczenie ma swoje cechy szczególne, dlatego każdy pokój powinien zostać oświetlony w indywidualny sposób. W tym artykule podamy kilka wskazówek na temat rozmieszczania źródeł światła. Jeśli nie wiesz, jakie lampy będą odpowiednie dla Twojego mieszkania, lub potrzebujesz źródła inspiracji, ten artykuł jest dla Ciebie!

Od czego zacząć?

Właściwie dobrane oświetlenie może całkowicie zmienić wygląd wnętrza Twojego domu lub mieszkania. Aby przestrzeń, kształty i tekstury ożyły, konieczne jest stworzenie przemyślanej dynamiki przejść czerni i bieli z jasnych i ciemnych obszarów. Najlepszym rozwiązaniem jest połączenie świateł kierunkowych ze światłem rozproszonym oraz z różnorodnymi odbiciami światła. Aby wybrać odpowiednie oświetlenie do danego pomieszczenia, zdecyduj, co będziesz w nim robić na co dzień (czytać, grać, gotować, szyć?) i znajdź miejsce, w którym chciałbyś umieścić światło.

Jednym z najczęstszych błędów jest stosowanie jednego rodzaju oświetlenia do wszystkich celów. W rezultacie, nawet przy zakupie drogich mebli i materiałów, zyskujesz nudne i dysfunkcyjne wnętrze. I odwrotnie: poprzez prawidłowe połączenie wszystkich rodzajów oświetlenia, stworzenie gry cieni i odbić, sam tworzysz stylowy i oryginalny design, który ukrywa wady i podkreśla zalety twojego mieszkania.

Nowocześnie urządzony salon

Sztuczne i naturalne

W każdym wnętrzu niezwykle ważna jest integracja oświetlenia naturalnego i sztucznego, utrzymanie równowagi między nimi oraz oczywiście artystyczne podejście do korzystania z różnych źródeł światła.

Pamiętaj jednak, że mieszanie źródeł światła o różnych temperaturach jest postrzegane jako nieestetyczne. Aby jednocześnie korzystać ze sztucznego i naturalnego oświetlenia, zaleca się stosowanie świetlówek lub paneli świetlnych o zimnym lub ciepłym białym świetle.

Światła sceniczne

Refleksje i załamania

Lustra nie bez powodu uznawane są za przedmioty obdarzone magicznymi właściwościami. Czynią one cuda we wnętrzach: „podnoszą” sufit, „poszerzają” ściany, tworzą nieskończoną przestrzeń. Im więcej luster i powierzchni lustrzanych w Twoim domu, tym bardziej „jaśniejszy” będzie się on wydawać.

Kryształy oraz wielościenne obiekty szklane działają jak pryzmat. Oddziałując ze światłem, tworzą ciągle zmieniający się efekt blasku. Używaj ich jako dekoracji jeśli chcesz ożywić wnętrze danego pomieszczenia, rozświetlić je blaskiem słońca i poszerzyć przestrzeń.

Kobieta patrząca w lustro

Wybierz słabe światło do sypialni

Sypialnia jest chyba jedynym miejscem w domu, w którym główne światło powinno być przyciemnione. Zaplanuj kilka scenariuszy oświetleniowych: oświetlenie ogólne, na przykład lampa sufitowa, oświetlenie dekoracyjne, i oświetlenie kierunkowe - kinkiety nad łóżkiem lub lampki na stolikach nocnych. Najlepiej, jeśli oświetlenie zaplanujesz z wyprzedzeniem, ponieważ prace związane z okablowaniem są zawsze wykonywane podczas wykańczania wnętrza pokoju.

Jasna sypialnia ze stojącą lampą

W salonie używaj lamp sufitowych

Jedną z najprostszych i najbardziej optymalnych opcji oświetlenia salonu jest umieszczenie w nim odpowiednio dobranej lampy sufitowej. Dobrze jednak, jeśli dodatkowo umiejscowisz w salonie jakieś dodatkowe źródła światła. Mogą to być, na przykład, lampy podłogowe lub lampa postawiona przy krześle lub kanapie. Dzięki temu będziesz mógł w prosty sposób stworzyć dowolny nastrój.

Loftowe lampki sufitowe

Kuchnia powinna mieć kilka scenariuszy świetlnych

We wnętrzu kuchni dobrze jest zainstalować kilka źródeł światła. Po pierwsze, należy zastanowić się nad oświetleniem głównym. Po drugie, ważne jest także zapewnienie odpowiednio doświetlonego miejsca pracy. W tym przypadku chodzi nie tylko o wygodę, ale także o bezpieczeństwo, ponieważ w kuchni stale pracujemy z nożami. Po trzecie, warto zamontować w kuchni stylowe oświetlenie dekoracyjne. Na przykład, designerska lampa nad stołem zapewni komfort i swobodną atmosferę. Jeśli jednak w Twojej kuchni znajduje się długi blat, możesz nad nim zawiesić kilka opraw oświetleniowych na długich przewodach. Najważniejsze jest umieszczenie ich w równych odległościach od siebie.

Lampy sufitowe w kuchni nad osobami jedzącymi obiad

W łazience

Oświetlenie łazienki jest niezwykle ważnym elementem wystroju całego domu. Należy dobrze je zaplanować już wcześniej, aby zapobiec oślepianiu lub niechcianym cieniom. Właściwie dobrane światło stworzy relaksujące otoczenie i miły nastrój. Podczas aranżacji wnętrza łazienki należy wziąć pod uwagę obszary, w których będą wykonywane codzienne procedury higieniczne, takie jak nakładanie makijażu, golenie itp. Wodoodporny pasek LED doskonale nada się do oświetlenia wnętrz narażonych na wysoką wilgotność. Taśma przyklejona do profilu aluminiowego wytrzyma długo. W końcu diody LED są prawie wieczne!

Elegancka łazienka z podświetloną wanną

W korytarzu potrzebujesz silnego światła

Przedpokój w mieszkaniu to strefa bez naturalnego światła, którą należy zrekompensować sztucznym światłem. Profesjonaliści zalecają instalację kilku opcji oświetlenia. Lampa sufitowa - powinna być dość jasna i mocna. Możesz również umieścić małą lampkę, na przykład przy wejściu - będzie to wygodne rozwiązanie, gdy zechcesz zapalić światło wieczorem bez budzenia innych domowników.

Biało ceglany przedpokój

Wybierz rodzaj oświetlenia w zależności od wielkości pomieszczenia

We wnętrzu małego pokoju lepiej jest używać małych lamp. Jeśli chcesz optycznie powiększyć przestrzeń danego pomieszczenia, zamiast dużej lampy wybierz udekorowanie pokoju za pomocą luster.

Bogato zdobiony, złoty żyrandol

Śledź najnowsze trendy w modzie - wybierz podświetlenie LED

Jednym z nowoczesnych sposobów oświetlenia są diody LED. W rzeczywistości oferują one ogromne możliwości eksperymentów ze światłem, a ponadto są znacznie skuteczniejsze niż konwencjonalne żarówki. Lampy LED pomagają oszczędzać energię i mają długą żywotność - do 25 lat. Kolejna zaleta, za którą uwielbiają je projektanci salonów - emitują one światło możliwie najbardziej zbliżone do naturalnego.