Architekci ogrodowi, których projekty zachwycają

Architektura krajobrazu to dziedzina sztuki, która towarzyszy nam od zamierzchłych czasów. Ogrody od zawsze pełniły istotną funkcję w życiu ludzi – pierwsze ogrody świadomie kreowane przez ludzkie dłonie sięgają czasów starożytnych! Przeczytaj, jak kształtowały się losy ogrodów w rękach najtęższych głów architektury krajobrazu!

Frederick Law Olmsteda (1822-1903) - ojciec architektury krajobrazu

Rozgłos i szacunek przyniosły mu projekty parków miejskich – Central Park i Prospect Park w Nowym Jorku to jego dzieła! Przyczynił się też do poprawy roślinności na wielu studenckich kampusach.

Andrew Jackson Downing (1815-1852) – hamaki, huśtawki i leżaki w ogrodzie to m.in. jego zasługa!

Uważany jest za jednego z najwybitniejszych przedstawicieli architektury krajobrazu. Był nie tylko praktykiem, ale idee zieleni propagował, także będąc redaktorem naczelnym magazynu Ogrodnik. Jego teksty dotyczące ogrodów drukowano też w wielu innych magazynach. Przyczyniło się to do popularyzacji architektury krajobrazu i doceniania jej przez szersze grono ludzi. A.J. Downing głosił pogląd, że każdy człowiek zasługuje na swój osobisty kawałek bajkowego ogrodu.

Uznaje się go za jednego z pierwszych popularyzatorów mody na piękne i zadbane przydomowe ogrody. Projektował nie tylko duże ogrody dla bogatych właścicieli pałaców i dużych wilii, ale także dla przeciętnych, pracujących w dużych miastach Amerykanów. Można mu też przypisać wiele projektów zieleni wdrożonych w gospodarstwach rolnych. Uważał, że gród jest łącznikiem między domem a naturą. Dlatego też w jego dorobku poza ogrodami znajdziemy też projekty wilii oraz domów letniskowych. To między innymi jemu zawdzięczamy piękne ogrody przy naszych domach z dużymi stołami ogrodowymi, leżakami i hamakami.

Beatrix Jones Farrand (1872-1959) – kobiety też tworzyły historię!

Jedyna kobieta spośród założycieli wspomnianego już Stowarzyszenia Architektów Krajobrazu. Jej najsłynniejszym projektem jest Ogród Botaniczny w Kalifornii.

Fletcher Steele (1885-1971) – krzesła, leżaki i hamaki w ogrodzie – to również dzięki niemu!

Przypisuje mu się powstanie…700 ogrodów! Miał on zdecydowanie nowatorskie jak na ówczesne czasy, podejście do projektowania krajobrazu. Jest on jedną z pierwszych postaci, która wizualne walory ogrodów łączyła z funkcjonalnością i tak w ogrodach zaczęły się pojawiać warzywa i drzewa owocowe. Jest on drugą osobą w naszym zestawieniu, której zawdzięczamy współczesne podejście do ogrodów, w których podczas ciepłych miesięcy toczy się nasze życie towarzyskie a oprócz pięknych roślin i idealnie przyciętych grządek, bardziej przywiązujemy uwagę do tego, aby ogród był miejscem odpoczynku, gdzie znajdzie się miejsce dla wygodnych mebli ogrodowych. Jego pragmatyczne podejście do ogrodów przysporzyło mu wielu przeciwników. Prawdziwą sławę i uznanie, jak to często bywa w przypadku pionierów, zyskał dopiero po śmierci. Jego najsłynniejszym dziełem jest NaumKeag.

Polscy architekci

Tadeusz Tołwiński (1887-1951) – stworzył w Polsce warunki do edukacji młodym architektom

Był profesorem Politechniki Warszawskiej oraz kierownikiem Katedry Urbanistyki w Politechnice Krakowskiej. Napisał też trzytomowe dzieło „Urbanistyka”. Z jego licznych projektów warto wymienić takie jak: osady mieszkaniowe "miasta-ogrody" Ząbki (1912) i Podkowa Leśna (1916); osada letniskowa "miasto-ogród' Kamienna Góra (1922-24); przebudowa północnej dzielnicy Warszawy - "miasto-ogród' Młociny (1916) i Żoliborz Oficerski (1921-1923), plan regulacji Targówka i Florentynowa (1919); regulacje i rozbudowy: Kalisza, Ciechocinka i Lwowa. Zespół pod kierunkiem T. Tołwińskiego opracował plan regulacji Warszawy w 1916 roku; został zatwierdzony w 1931 r.

Adam Wodziczko (1887-1948) – zaprojektował najpiękniejsze parki narodowe!

Studiował nauki przyrodnicze na Uniwersytecie Jagiellońskim w Krakowie. W 1925 roku został członkiem Państwowej Rady Ochrony Przyrody. Od 1923 roku prowadził na Uniwersytecie Poznańskim wykłady z ochrony przyrody. Zaprojektował trzy parki narodowe: Wielkopolski, Woliński i Słowieński oraz jest autorem wielu rezerwatów przyrody. Brał też udział w projektowaniu parków narodowych, m.in.: Tatrzańskiego, Pienińskiego i Babiogórskiego.