9 powodów, dla których warto uprawiać ogrodnictwo pionowe

Ogrodnictwo pionowe ostatnimi czasy staje się coraz bardziej popularne. Zieleń od zawsze była nieodłącznym elementem wnętrz i ogrodów, pozwalającym na bliskość z naturą. Teraz, ze względu na coraz mniejsze możliwości aranżacji spowodowane minimalizacją metrażu i ogólnie małą ilością przestrzeni, popularyzują się tak zwane “zielone ściany”. Bluszcze i winorośle pokrywają ściany elewacji oraz specjalnie przeznaczone do tego łuki i altanki. Często nawet we wnętrzach można spotkać pionowe połacie zieleni. Dlaczego więc powinniśmy zainteresować się ogrodnictwem pionowym? Poniżej przedstawiamy kilka powodów.

1. Oszczędność miejsca

Ludzka populacja cały czas się powiększa, natomiast miejsca na Ziemi wcale nie przybywa. W związku z powyższym, ceny nieruchomości rosną, a o mieszkanie z dużym metrażem czy dom z ogródkiem coraz trudniej - zwłaszcza, jeżeli chce się mieszkać w centrum miasta. Ustawienie roślin domowych na różnego rodzaju metalowych stojakach czy regałach pozwoli na pomieszczenie większej ilości zieleni na mniejszej powierzchni. W ten sposób można zaspokoić potrzebę bliskości z naturą nawet w najmniejszej kawalerce.

Kobieta pracująca w szklarni

2. Odrobina czystego powietrza

Jak dobrze wiadomo, jakość powietrza w naszym kraju nie jest powalająca, zwłaszcza zimą. Czy to oznacza, że musimy oddychać zanieczyszczeniami również w zaciszu naszego domostwa? Niekoniecznie. Istnieją różne rozwiązania technologiczne, które pomagają rozwiązać ten problem. Można też skorzystać z naturalnych sposobów: zieleń w domu znakomicie oczyszcza powietrze z toksyn. Niektóre rośliny radzą sobie z tym lepiej, inne trochę gorzej, ale wszystkie one pomagają oddychać czystym powietrzem każdego dnia. Ponadto, rośliny nawilżają powietrze oraz zmniejszają ilość kurzu i pyłu. Jest to niezmiernie zwłaszcza w przypadku osób cierpiących na astmę bądź alergię.

ogrodnicy z taczką

3. Modny, nowoczesny wygląd

Zieleń od zawsze stanowi jeden z elementów dekoracyjnych. Podobnie jak w przypadku innych aspektów estetycznych, jej postrzeganie podlega zmianom i jest kwestią aktualnie panującej mody. Jeśli chcesz uzyskać nowoczesny wystrój wnętrza, zamiast standardowych doniczek na parapecie warto zainwestować w ogrodnictwo pionowe. Zielone ściany dużo lepiej komponują się z loftowymi wnętrzami i stanowią interesujące rozwiązanie dla osób, które pragną uzyskać nietuzinkowy efekt.

wiosenny ogródek

4. Ochrona przed hałasem

Większość ludzi mieszka w dużych bądź średnich miastach, a co za tym idzie - przy mniej lub bardziej ruchliwych ulicach. Ciągły hałas i gwar bywa bardzo uciążliwy dla naszego samopoczucia. Możemy zmniejszyć jego poziom, stosując ściany zieleni. Dzięki swojej nieregularnej powierzchni, rośliny pochłaniają i wytłumiają dźwięki - zarówno wewnątrz, jak i na zewnątrz budynku. Jeśli nie masz możliwości poprowadzenia roślin po zewnętrznej ani wewnętrznej ścianie, możesz ustawić je w pobliżu okna na ozdobnym metalowym stojaku. Takie rozwiązanie jest równie efektywne w redukcji hałasu, co żywa ściana zieleni.

Kobieta z dziewczynką w szklarni

5. Ochrona przed słońcem i upałem

Nawet podczas największych upałów, w lasach i parkach zawsze jest chłodniej. Dzieje się tak, ponieważ roślinność zapewnia cień w pewnym stopniu izoluje temperaturę. Ten efekt można wykorzystać również wewnątrz budynków. Ściana zieleni w domu będzie chronić przed promieniami słonecznymi, a także pochłaniać część docierającego do budynku ciepła. Dlatego warto zastosować ogrodnictwo pionowe w ogródkach, które są wystawione na bezpośrednie działanie słońca. Rośliny magazynują też wodę, dzięki czemu pomagają utrzymać wilgoć w powietrzu. Pomaga to jeszcze skuteczniej zapobiegać nieprzyjemnym efektom upałów.

starszy mężczyzna czytający książkę

6. Relaks i wyciszenie

Obcowanie z naturą uspokaja. Nie oznacza to jednak, że trzeba codziennie wybierać się na długie wycieczki za miasto. Obecność zieleni w domu może mieć dokładnie taki sam pozytywny wpływ. Jeśli rośliny zostaną umieszczone pionowo, efekt będzie jeszcze bardziej odczuwalny, gdyż zieleń otaczać nas będzie na każdym poziomie.

7. Urozmaicenie wnętrza

Ogrodnictwo pionowe nie jest standardowym wyborem, dlatego świetnie sprawdzi się dla osób lubiących oryginalne i pomysłowe rozwiązania. Za jego pomocą możesz spersonalizować swój ogródek, balkon czy taras. W sprzedaży są dostępne stojaki metalowe, drewniane drabinki czy uchwyty mocowane bezpośrednio do ściany. W ofertach wielu sklepów internetowych znajdziesz też nowoczesne doniczki na nóżkach oraz ozdobne stojaki w stylu klasycznym czy prowansalskim. Różnorodność sprawia, że łatwo można dopasować roślinność do wystroju wnętrza czy też nadać określony charakter swojemu ogrodowi. W ten sposób możesz zachwycać niecodziennymi rozwiązaniami i nie rezygnować z osobowości nadanej przestrzeni.

mężczyzna niosący liście w koszyku

8. Dobra zabawa

Ogrodnictwo jest zajęciem, którego możesz podjąć się w pojedynkę, ale zawsze zabawniej jest w grupie. Budowa własnego kwietnika nie jest skomplikowana. Możesz zaprosić swoich znajomych lub zebrać rodzinę oraz bliskich i sklecić ogrodowe ozdoby z niepotrzebnych desek czy starych mebli. Jeśli nie należycie do majsterkowiczów, możecie zorganizować wycieczkę po kwietniki i podstawki i zbudować wokół niej wspomnienia - wspólnie wybrać ogrodowe akcesoria i zaaranżować zieloną przestrzeń, a na koniec zrobić sobie zdjęcie do rodzinnego albumu.

9. Uwzględnienie potrzeb roślin

Niektóre rośliny kochają nasłonecznione miejsca, inne z kolei wolą półmrok. Czy to oznacza, że musisz rozstawiać je w odległych miejscach domu? Niekoniecznie. Jedną z zalet ogrodnictwa pionowego jest możliwość stworzenia odpowiednich warunków dla każdej rośliny. Możesz ustawić cieniolubne kwiaty na dolnych segmentach, podczas gdy rośliny preferujące duże nasłonecznienie będą zajmowały górne półki. Natomiast umieszczenie ich w różnych doniczkach pozwoli zapewnić każdemu gatunkowi odpowiednią glebę i nawozy oraz optymalny poziom wilgoci.