Styl skandynawski
Jeden z najpopularniejszych stylów wnętrzarskich. Jego prostota
i przytulność kojarzą się z domową oazą spokoju i relaksu.
Skąd wzięła się jego popularność? Co charakteryzuje skandynawskie wyposażenie wnętrza?
Nadchodzi powiew skandynawskich nowości.
Sprawdź, które meble, tekstylia i dodatki do wnętrza Cię zachwycą.
Dekoracje w skandynawskim stylu
Mniej znaczy lepiej.
Zamiast wielu przypadkowych przedmiotów sięgnij po jeden element i
wyeksponuj go
w dobrze widocznym miejscu.
Pozwól pięknym przedmiotom mówić za siebie.
Skandynawska sypialnia
Miejsce na oddech i przestrzeń do odpoczynku. Sięgnij po oddychające materiały,
miłe w dotyku poszewki na poduszki
i nie zapominaj o odpowiednim zapachu.
Orientalna świeczka pachnąca drzewem sandałowym i kadzidłem, zapach zimowego lasu lub świeżość szałwii i bergamotki —
zadbaj o swoje wnętrze i samopoczucie.
Skandynawska kuchnia
Skromne wyposażenie, ale za to maksymalnie praktyczne.
Drewniane deski z widocznymi słojami, porcelanowe kubki i niewielkie miseczki na drobne przekąski.
Przekonaj się, jaki jest przepis na pyszną kuchnię i aromatyczne drożdzówki cynamonowe.
Styl skandynawski
Jeden z najpopularniejszych stylów wnętrzarskich. Jego prostota
i przytulność kojarzą się z domową oazą spokoju i relaksu. Styl duński, fiński, szwedzki, dark nordic i scandi chic - sprawdź, która odmiana sprawdzi się w Twoim mieszkaniu.
Skąd wzięła się jego popularność? Co charakteryzuje skandynawskie wyposażenie wnętrza? Nadchodzi powiew skandynawskich nowości. Sprawdź, które meble, tekstylia i dodatki do wnętrza Cię zachwycą.
Dowiedz się więcej o stylu skandynawskim:
Przynosimy Ci garść informacji, które pomogą Ci zrozumieć jego fenomen. Skąd wzięła się jego popularność? Co charakteryzuje skandynawskie wyposażenie wnętrza? Dlaczego skradł serca nie tylko Polaków, ale milionów osób na całym świecie? Jakie skandynawskie dodatki sprawdzą się w Twoim wnętrzu? Jeśli czujesz chłód z północy, to dobry znak. Nadchodzi powiew skandynawskich nowości. Sprawdź, które meble, tekstylia i dodatki do wnętrza Cię uwiodą.
Skąd się wziął styl skandynawski?
Aż trudno uwierzyć, ale styl skandynawski jest już z nami ponad 100 lat. Gratulujemy sędziwego wieku i cieszymy się, że mimo upływu lat, jest on nadal aktualny. Jego główne założenia nie zmieniły się znacznie od lat 30 XX wieku. Tego typu wyposażenie wnętrza pojawiło się w Danii pod pojęciem modern scandinavian. Charakteryzowała go prostota, funkcjonalność i dostępność. Projektanci mieli przed sobą trudne zadanie. Musieli stworzyć wytrzymałe
i praktyczne meble, które będą dostępne na każdą kieszeń. Zdecydowali się na tańsze materiały i masową produkcję. Udało się, co więcej przemyślane projekty nadal cieszą się popularnością. Designerskie lampy czy wazony nawiązujące do projektów Alvara Aalto, sławne krzesła Arne Jacobsena nadal inspirują i są dostępne w wielu sklepach wnętrzarskich.
I chociaż wiele osób nadal myśli o nim jedynie w kontekście białego mieszkania, to warto poznać barwne projekty Vernera Pantona, który uwielbiał kolory. Sięgał po nie, aby świat innych stawał się bardziej ekscytujący i pełny wyobraźni. Do dziś dodatki w stylu skandynawskim są przystępne cenowo i atrakcyjne designerko.
W ostatnich latach styl skandynawski stał się nam jeszcze bliższy ze względu na ekologię i troskę o środowisko. Potrzebujemy go jeszcze bardziej niż sto lat temu. Minimalizm i świadome rezygnowanie z nadmiaru to obecnie ważny aspekt projektowania wnętrz. Dlatego, jeśli myślimy o prawdziwym stylu skandynawskim, to wychodzi on znacznie poza pojęcia hygge czy lagon. Radość i czysta przyjemność z użytkowania skandynawskich mebli jest ważna, ale to właśnie aspekt świadomego designu świadczy o jego wyjątkowości.
Skandynawowie dobrze wiedzą, że często mniej znaczy więcej i lepiej, dlatego wystrój wnętrza ograniczają do niezbędnego minimum. A skoro przedmiotów jest niewiele, każdy z nich jest widoczny, musi być więc atrakcyjny i ważny dla nas i domowników. To właśnie dlatego nie brakuje w nim dobrego designu. Widać go zarówno w starannych, prostych meblach, jak i drobnych elementach wystroju: poduszkach, dywanikach, sprzętach kuchennych.
Cechy stylu skandynawskiego
Bezpretensjonalny design, naturalne materiały i przyjemne dla oka barwy - dom skandynawski pozostawia miejsce na oddech. Funkcjonalne meble i dodatki nadają wnętrzom przytulności. Przestrzenne wnętrza w jasnych barwach pozwalają poczuć się blisko domowników.
Meble są często mobilne i wielofunkcyjne. Można je w prosty sposób przestawić, zmienić ich charakter i zyskać odrobinę wolnej przestrzeni do pracy twórczej lub odpoczynku. Aranżacja wnętrza ograniczona jest wyłącznie do tego, co niezbędne. Ten balans pomiędzy pustką a przedmiotami decyduje o wyjątkowości wyposażenia wnętrza. Jednym słowem spersonalizowana wygoda w prostym i praktycznym wydaniu.
Sypialnia scandi
To istna oaza spokoju. Dużo jasnych i miękkich materiałów, które pomagają się zrelaksować. Drewniane meble o jasnych odcieniach: dąb, klon, sosna oraz białe fronty. Niewielka szafka nocna, na której ustawimy ulubione kadzidła i świeczki. Pufa do medytacji, która pomoże złapać oddech. Jeśli sypialnia jest niewielka warto sięgnąć po lustra, które powiększą optycznie przestrzeń. Doskonałym rozwiązaniem są również kosze i pudełka do przechowywania. Takie dodatki w skandynawskim stylu nie tylko wprowadzają ciekawy akcent kolorystyczny, ale są doskonałą skrytką. Zmieszczą sezonową odzież lub tekstylia. Najważniejsze w nordyckiej sypialni jest oczywiście łóżko. Duże i bardzo wygodne z drewnianą ramą. Jego piękno podkreślą naturalne materiały. Latem len, jedwab i bawełna, zimą: wełna oraz flanele.
Kuchnia modern nordic
Skandynawska aranżacja kuchni to przede wszystkim wyposażenie wnętrza w drewno. Nie tylko w postaci mebli, ale również dodatków. Deski do krojenia z bambusa, ceramiczna zastawa i kubki, z których można pić zimowymi wieczorami gorącą herbatę. Ograniczona liczba elementów to przepis na porządek, a drewniane organizery i mobilne regały nie tylko w tym pomagają, ale są niezbędnym elementem dopełniającym wnętrze.
Czy istnieje prawdziwy styl skandynawski?
Prosty i minimalistyczny w wydaniu scandi lub mroczny w duchu dark nordic - odmian stylu skandynawskiego jest wiele i nieustannie się zmieniają. Pewnie dlatego scandi cieszy się taką popularnością i nic nie zapowiada, aby przestał.
Nikt nie odmówi uroku jasnym wnętrzom, w których zamiast przypadkowych przedmiotów eksponuje się plakaty ulubionych grafików, na półkach ustawia porcelanowe wazony, w których zamiast bukietu mieści się tylko jeden kwiatek. Może tym właśnie jest najważniejsza cecha eleganckiego styl skandynawskiego? Prostota mieszkania oraz mniej przedmiotów, ale więcej dobrego designu w wyposażeniu wnętrza?