Styl loftowy
Poznaj dodatki i materiały, które wydobędą z industrialnej przestrzeni to, co najpiękniejsze.
Pozwól się zainspirować i znajdź swój sposób na industrialny loft!
Styl loftowy salon
Loft niejedno ma imię i chociaż nowoczesne wnętrza bywają surowe, to
w salonie możesz odrobinę zaszaleć.
Postaw na rośliny, miękkie tekstylia
w stonowanych barwach i świeczki.
Co powiesz na zapach skóry, tytoniu
i kadzidła? Jeśli szukasz łagodniejszego sposobu na styl loftowy, to poszukaj pod hasłem: soft loft.
Loftowa jadalnia
To kompromis między industrialnymi elementami wyposażenia a współczesnymi udogodnieniami. Nawet jeśli metalowe krzesła to z wygodnymi poduszkami do siedzenia.
Na szklanym blacie stołu funkcjonalne
podkładki pod talerze.
Sprawdź, co jeszcze powinno się znaleźć w loftowej jadalni.
Loftowe oświetlenie
to nie tylko pofabryczne lampy i metalowe klosze - to również punktowe oświetlenie, które sprawdzi się w trakcie długich, jesiennych wieczorów.
Poznaj nasze propozycje i poeksperymentuj ze świetlnymi dekoracjami.
Więcej o stylu loftowym:
Zastanawiasz się, jak urządzić mieszkanie, aby surowa przestrzeń nabrała domowego charakteru? W artykule rozprawiamy się ze stereotypem, że wnętrza loftowe są chłodne i mało przytulne. Podpowiemy, które dodatki i materiały wydobędą z industrialnej przestrzeni, to co najpiękniejsze. Rozwiejemy też Twoje wątpliwości, bo naszym zdaniem styl nowoczesny loft sprawdzi się nawet w małym mieszkaniu. To co, gotowa_y na wyprawę po poprzemysłowych loftach?
Zacznijmy od początku — Skąd się wziął styl loftowy?
Wyobraź sobie, że nie masz telefonu, a na spotkania ze znajomymi umawiasz się dzień wcześniej. Jeśli się spóźnisz, szukasz ich po kawiarniach lub odwiedzić ich
w domu. Są lata 50. XX w. w Nowym Jorku. Po ulicach kręcą się tłumy robotników. Przyszli biznesmeni prowadzą rozmowy przy stolikach. Chcą przejść drogę od zera do milionera. W parkach na trawie spotykasz artystów.
Z jednej strony ulice zalewają pastelowe stylizacje i młodzież z waniliowymi shakami w dłoniach. Z drugiej buntownicy, którzy nie zgadzają się na rzeczywistość, która jest cukierkowa tylko na łamach magazynów. Szukają miejsc, w których mogą tworzyć. Warunki? Ma być tanio, dużo światła i przestrzeni. Jednym słowem: wolność. Typowe mieszkania są drogie, dlatego pada na pofabryczne przestrzenie. Jak na Manhattan czynsze są tam bardzo niskie. Szczególnie w dzielnicy SoHo. Andy Warhol otwiera tam swoją pracownię, a za nim wielu innych artystów. Lofty nie są wtedy miejscem do mieszkania, ale przestrzenią do tworzenia, zabawy, doświadczania. Fabryki cygar, kapeluszy czy butów zmieniają się w galerie sztuki. Wtedy nikt jeszcze nie myśli, że styl loftowy wkroczy na salony.
Co to jest styl loftowy?
Prostota i minimalizm loftowego wnętrza dopiero później staje się synonimem luksusu. W momencie, gdy w kranach pojawia się woda, pop-art staje się modny, developerzy podłapują "vibe" industrialnego wnętrza. Poprzemysłowe mieszkania stają się atrakcyjne. Kuszą wysoko zawieszonymi sufitami, wielkimi oknami
i unikatowym charakterem.
Styl loftowy to kontrast. Daje poczucie wolności. Duża przestrzeń zachęca do odważnych aranżacji, ale również nieco ogranicza wybór wyposażenia wnętrza. Duże okna — często bez zasłon — otwierają na miasto i widok za oknem. Zamiast osobnych pokojów, otwarta przestrzeń. Wydzielone strefy są wielofunkcyjne. Ich charakter zmienia się w zależności od pory dnia. W stylu loftowym miejsce pracy jest dobrze widoczne; spójne z resztą pomieszczeń. Takie wyposażenie wnętrza wybierają często artyści, architekci i osoby, które pracują kreatywnie. Dostępne miejsce pracy pozwala na spontaniczne działania twórcze, bez określonych ram
i pory dnia. To od razu pokazuje, kim jesteś.
Styl loftowy czy industrialny — różnice
Mieszkanie w starej fabryce lub w magazynie? Fajne rozwiązanie, ale realizacja i wyposażenie wnętrza bywa trudne. Duża przestrzeń to duże rachunki. Właśnie dlatego coraz popularniejsze są przestrzenie loftowe, a nie industrialne. Jaka jest różnica?
Styl industrialny potrzebuje pofabrycznej przestrzeni. Mieszkania są w miejscu hal produkcyjnych, szkół lub urzędów. Historia jest w nich nadal żywa. Pierwotne wystrój (ławki, krzesła, maszyny, oświetlenie) jest nadal zachowany.
Styl loftowy to pewne wyobrażenie takiego miejsca. Może powstać w dowolnej przestrzeni. Nie znajdziemy w nim lamp pofabrycznych czy nagiej cegły. Tworzymy go, dzięki odpowiedniemu wyposażeniu wnętrza. Smukłe meble o prostych formach ociepla się odpowiednimi dodatkami: roślinami, dekoracjami ściennymi, w tym plakatami. W mieszkaniach jest zdecydowanie więcej koloru. Pojawia się ciemna musztarda, fiolet i kobalt. Przestrzeń ocieplają materiały w geometrycznych wzorach. Na krzesłach leżą puchate poduszki lub koce, przerzucone przez oparcie. Sypialnie w stylu loftowym, to strzał w 10!
Oba style: loftowy i industrialny są do siebie zbliżone i łączy je wspólna historia. Są często wybierane do otwartych przestrzeni. Doskonale pasują do kawalerek. Odpowiednie wyposażenie wnętrza i stają się nowoczesnym studiem. Łatwiej stworzyć przytulny styl loftowy. Proponujemy go zarówno w przypadku domów, jak
i mieszkań w bloku.
Kuchnia w loftowym stylu
To miejsce, w którym nie tylko chce się gotować, ale też przebywać. Proste regały, metalowe koszyki, drewniane barki są praktyczne. Wszystkie elementy wyposażenia wnętrza ułatwiają życie. Krzesła są proste i funkcjonalne. Bez zbędnych zdobień. Oprócz drewna pojawia się sporo metalu. Czy to w postaci czajnika, chlebaka, uchwytów, czy nowoczesnych frontów. Sporo jest również szkła. Fajnym rozwiązaniem jest przeszklona gablotka, która pozwala wyeksponować ulubione naczynia. Dzięki niej wszystko jest zawsze pod ręką.
Styl loftowy w salonie
W przypadku stylu loftowego trudno mówić o salonie w oderwaniu od pracowni i jadalni. Te miejsca wzajemnie się przenikają. Duży, drewniany stół z metalowymi krzesłami, nad którym króluje metalowa lampa? Wystrój wnętrza przypomina halę produkcyjną? Sięgnij po drobne dekoracje: szklany wazon, lampkę stołową lub metalowe świeczniki.
Nie zapominaj o lustrze, a najlepiej lustrach. Dzięki nim ascetyczna przestrzeń będzie wydawała się większa. Oprócz tego wąskie, metalowe regały bez zdobień. Wprowadzą oddech w wystój wnętrza. Nowoczesny loft z pewnością nie jest zagracony. Tutaj liczy się przestrzeń i miejsce do działań twórczych. Nie zapominaj o miejscu na kawę. Wybierz stolik kawowy o ażurowej podstawie i drewnianym blacie.
Sypialnia w loftowym stylu
Jak urządzić sypialnię w stylu loftowym? Surowa i chłodna, to nie są doznania, których się spodziewasz. Odpowiednie wyposażenie wnętrze poradzi sobie z tym zadaniem.
Pomocą Ci w tym konkretne materiały. Sięgnij po drewno, celowo postarzane szafki nocne i wyjątkowo tkaniny: zasłony, koce. Przestrzeń rozjaśnij matowymi szarościami. Doświetl z pomocą lamp i lampek. W innych pomieszczeniach nie ma miejsca na rośliny. W sypialni w stylu loft przymykamy na to oko. Zachęcamy, żeby wyposażenie wnętrza wzbogacić o zieleń. Jeśli nienaturalną, to sztuczne kwiaty i rośliny. Sypialnię w loftowym stylu ociepli również dywan oraz miękkie poduchy.