Styl boho
Przygotowaliśmy dla Ciebie specjalną selekcję mebli i dodatków, których nie może zabraknąć w salonie i sypialni boho.
Styl boho
Styl boho jest niczym barwny ptak. We wnętrzach zachwyca kolorami, nieoczywistymi połączeniami wzorów i faktur, które tylko pozornie do siebie nie pasują. Stroszy piórka i uwodzi lekkością, nonszalancją i licznymi nawiązaniami do sztuki i podróży.
Przygotowaliśmy dla Ciebie specjalną selekcję mebli i dodatków, których nie może zabraknąć w salonie boho.
Salon boho
Sprawia, że lato w mieszkaniu panuje cały rok.
Postaw na wiklinę, len i oryginalne poduszki w etniczne wzory.
Nie zapominaj o marokańskich pufach,
poduszkach do siedzenia na podłodze, oczywiście z pomponami lub frędzlami.
Sypialnia boho
Przestrzeń pełna harmonii i orientalnych akcentów. Pozwala złapać oddech i odpocząć.
Stwórz małą półeczkę i połóż na niej
pamiątki z podróży, kadzidła i muszle.
Nie zapomnij o notesie wdzięczności. Możesz w nim zapisywać 3 rzeczy, za które jesteś wdzięczna_y danego dnia.
Oświetlenie boho
to oczywiście rattanowe lampy, całe mnóstwo lampionów i dużych metalowych świeczników.
Lustra boho
Wyglądają szczególnie korzystnie w połączeniu z zieloną ścianą lub bogatą w detale galerią zdjęć
i obrazów.
Zestaw luster sprawi, że nawet niewielka przestrzeń nabierze głębi i stanie się przytulniejsza.
Więcej o stylu boho:
Podpowiemy Ci, jak uwolnić pokłady kreatywności. Spróbujemy znaleźć odpowiedź, co charakteryzuje styl boho we wnętrzach? Opowiemy o meblach i dodatkach, których nie może zabraknąć w boho salonie. Wszystkiego dowiesz się z naszego artykułu. Zaczynamy!
Skąd wziął się styl boho we wnętrzach?
Francuska cyganeria z XIX wieku, która zalewała smutki absyntem i chowała swoją sztukę za dymem papierosowym? A może dzieci kwiaty i kontrewolucja lat 60. i 70. XX wieku? Styl boho zmieniał się wielokrotnie na przestrzeni ostatnich lat. Powolutku wychodził z ciemnych kawiarni i zachwycał się słońcem. Wkradał się coraz częściej do jasnych i kolorowych mieszkań.
Na początku lat 70. XX wieku, gdy masowa produkcja miała się doskonale, niektórzy poczuli potrzebę "niedoskonałych" przedmiotów. Plastik i jednorazowe rzeczy były tanie i kuszące cenowo, ale brakowało im duszy. Śladów palców odciśniętych na powierzchni talerzy. Niedoskonałości świadczących o rzemieślniczej pracy. Podróżnicy i podróżniczki znajdowali ten rodzaj uważności w trakcie wypraw. Obserwowali z bliska grupy etniczne, które nadal wytwarzały ręcznie odzież czy dywany. Przywozili dekoracje z podróży. Każdy przedmiot był inny. Opowiadał historie odległych ludów, ich tradycje i podejście do pracy. Czarka, kubek czy niewielki puf były nie tyle przedmiotami, ile dziełami sztuki użytkowej. Po takim przeżyciu trudno było zachwycać się wykonanymi mechanicznie talerzami czy zasłoną.
Zasady stylu boho, czyli brak zasad?
Wnętrza w stylu boho charakteryzują się brakiem zasad. Jeśli cenisz sobie minimalizm i praktyczne podejście do aranżacji wnętrz możesz poczuć się przytłoczona_y. W salonie i innych pokojach rządzą kreatywność i spora doza spontaniczności.
Wyobraź sobie cytrynową ścianę, na której znajduje się galeria obrazów. Każda grafika w innej ramce. Ilustracja wycięta z gazety, niewielki obraz przedstawiający polne kwiaty i antyrama z biletami z podróży. Całość to barwny kolaż. Oprócz tego niekonwencjonalne odcienie. Gdzieniegdzie pustynna patyna, terakota, bursztyn, a nawet czerwień. Nieoczywiste kolory łączą się wzorami inspirowanymi sztuką ludową Meksyku czy etnicznymi motywami z Kenii.
Wersja maksymalistyczna stylu boho jest pełna wyrazistych kolorów i ozdób. Marokańskie pufy, unikatowe poduszki do siedzenia na podłodze — oczywiście
z frędzlami lub pomponami oraz pamiątki z podróży - to prawdziwy trend ostatnich sezonów. Swobodny charakter wnętrza dodadzą nie tylko wielobarwne tekstylia, ale też liczne wazony z polnymi kwiatami lub suszkami. Oczywiście królują również barwne dywany, szczególnie je tak jak dywan z frędzlami HACIENDA łączą w sobie etniczne wzory i jutę.
Niesztampowe połączenia wzorów i kolorów oraz połączenie nowego designu z perełkami znalezionymi na targu staroci sprawiają, że wnętrza w stylu boho nie tracą na popularności. Trudno nie ulec lekkości, która sprawi, że każdy domownik poczuje się nieco marzycielsko. Właśnie dlatego tak ważne są odpowiednie meble, które pozwolą na swobodę oraz relaks.
Meble w stylu boho
Zapomnij raz na zawsze o plastikowych lub metalowych krzesłach, które znasz z nowoczesnych wnętrz. Zamiast nich do mieszkania zaproś pufy. Usiądź swobodnie, kucnij, skrzyżuj nogi lub wyciągnij je przed siebie. Salon w stylu boho to wygoda i swoboda. Na podłodze kolorowe dywany. Nie tylko dopełniają klimat wnętrza, ale tworzą też dodatkową przestrzeń do rysowania, czytania lub komfortowego grania w gry.
A skoro o swobodzie mowa, to czy jest coś bardziej rozpustnego niż hamak lub fotel bujany z rattanu? Hamaki pojawiają się nie tylko w ogrodzie czy na balkonie.
W stylu boho zabierasz je również do wnętrza. Wieszasz obok kanapy, bo przecież nigdy nie wiesz, kiedy najdzie Cię ochota na drzemkę. Dzięki temu Twoi goście poczują maksymalnie komfortowo. Będą mogli oglądać filmy lub rozmawiać w pozycji półleżącej.
Nowe meble lub komody z rattanu doskonale wpisują się w styl boho. Podobnie jak własnoręcznie odremontowane modele znalezione na targu staroci. Jeśli nie masz doświadczenia w samodzielnej renowacji, sprawdź grupy sąsiedzkie i poproś o pomoc. Łączenie nowych mebli z modelami zero waste jest bardzo w trendach,
a ponadto przyjazne środowisku.
Kolory boho
Styl boho najczęściej pojawia się w dwóch wersjach kolorystycznych. Pierwsza przypomina obraz Fridy Kahlo. Na początku nie wiadomo, na czym zatrzymać wzrok. Jest barwnie i soczyście. Ściany bywają purpurowe, szmaragdowo zielone lub w odcieniach miedzi. Pojawia się róż w połączeniu z odcieniami czerwieni: od maków po cierpkie, wytrawne wino. Na ścianach martwa natura, welurowe meble w musztardowych odcieniach i lampy ze staromodnymi abażurami. To zdecydowanie rozwiązanie dla maksymalistów.
Druga wersja to beże, biele i brązy, czyli kolory ziemi, które nieco wypłowiały pod wpływem słońca. Efekt taki uzyskasz, wybierając naturalny len, bawełnę w jasnych kremowych i karmelowych barwach.
Jeśli szukasz wytchnienia lub planujesz sypialnie, sięgnij raczej po drugie, nieco spokojniejsze rozwiązanie. Oczywiście możesz wzbogacić je o dodatki, które wprowadzają odrobinę szaleństwa. Sięgnij wtedy po poduszki, zasłony z frędzlami, koce i koniecznie duże kwiaty doniczkowe w osłonkach z juty.
Dekoracje w stylu boho
Pustym ścianom mówimy stanowcze nie! Salon w stylu boho jest pełen wiszących ozdób. To nie tylko ramki na zdjęcia, ale również lustra w rattanowych ramach, makramy, makatki i wiszące doniczki. Możesz postawić na liczne kolorowe dodatki lub ozdoby w naturalnych kolorach. Trawa pampasowa, koce w odcieniach ochry czy terakoty oraz beże, a do tego dekoracja ścienna z bambusowa.
Styl boho to nie tylko inspiracje folklorem i etnicznymi wzorami, ale też inspiracja naturą. Nie wyobrażamy sobie wnętrza boho, w którym zabrakło dużych roślin doniczkowych. Monstery, bananowce, alokazje, strelicje — jeśli nie masz odpowiednich warunków i odpowiedniej ilości światła słonecznego sięgnij po sztuczne kwiaty i rośliny. Charakteryzują się one starannym designem, ale nie wymagają skomplikowanej pielęgnacji. Równie ważne jest oświetlenie. Styl boho we wnętrzach to oczywiście rattanowe lampy, całe mnóstwo lampionów i dużych metalowych świeczników. W półmroku świat wygląda inaczej. Staje się intymny i sprzyja rozmowom, kontemplacji i snuciu marzeń i planów o przyszłych podróżach.
Salon w stylu boho
Salon w stylu boho jest jak nocna impreza na plaży. Blask płomieni, gwiazdy na niebie i piasek pod stopami. Lekkość i poczucie wolności. Całkowite przeciwieństwo surowych przestrzeni.
Salon boho charakteryzuje się swobodnym klimatem. Łączą się w nim unikatowe wzory i faktury. Dywan w zygzaki i rattanowy stolik. Do tego hit ostatnich sezonów, czyli parawan, który wprowadza odrobinę intymności. Jest szczególnie pomocny w otwartych przestrzeniach. W ten sposób możesz wydzielić swój kącik pracy lub odpoczynku. Nie zapominaj o lustrach. Ramy rattanowe drewniane a może w formie makramy? Poznaj nasze propozycje >> Lustra w stylu boho.
Sypialnia w stylu boho
To oaza spokoju. Jasna kolorystyka, przyjemne w dotyku materiały oraz mapy myśli. Możesz stworzyć małą półeczkę, na której położysz pamiątki z podróży, kadzidła i muszle. Taki kącik pozwoli Ci się zrelaksować. Pamiętaj o nastroju! Sięgnij po świece. Najlepiej o zapachu bryzy morskiej lub bawełny. Wprowadzą one do wnętrza świeżość i lekkość. Ukoją Twoje zmysły.
Styl boho niejedno ma imię
Na sam koniec warto wspomnieć, że styl boho nie jest jednorodny. Jego maksymalistyczne wydanie spodoba się globtroterom i podróżniczkom. Wszystkim osobom, które uwielbiają łączyć różne wzory i tkaniny. To eklektyzm aranżacyjny w najczystszej postaci.
Natomiast, inspiracje orientalnymi kulturami, odważne połączenie barw, nadruki oraz patchwork to główne założenia stylu etnic boho.
Lubisz frędzle, makramy i klimat wnętrz inspirowany chatką nad oceanem? Wybierz boho scandi. Ta odsłona charakteryzuje się naturalną kolorystyką: beżami, bielą oraz różnorodnymi fakturami. Len, bawełna oraz koronki sprawiają, że wnętrze staje się lekkie i przestronne.
Styl boho łączy się również aranżacjami loftowymi oraz glamour, nawet modern marine. Zapraszamy Cię do zapoznania się z pozostałymi stylami oraz odmianami stylu. Po więcej zapraszamy na naszego bloga.