Zostań mistrzem robienia drinków. Przydatne akcesoria barmańskie

Zastanawiasz się, jakie akcesoria barmańskie są potrzebne, aby stać się mistrzem robienia drinków? Może być to nieco trudne na początku, jednak wybór odpowiedniego sprzętu zdecydowanie umożliwi Ci łatwe przygotowywanie wyszukanych trunków. Spiralne łyżki, kręcone drewniane patyczki, shakery, przyrządy pomiarowe o dziwnych nazwach, blendery, sokowirówki, młotki, lejki i małe wylewki na górze każdej butelki - akcesoriów barmańskich jest naprawdę sporo. Od czego więc zacząć, jeśli chcesz dobrze wyposażyć swój domowy mini-bar? W tym artykule wprowadzimy Cię w ich świat i wyjaśnimy, jakie gadżety mogą okazać się pomocne.

Jest kilka akcesoriów, które KAŻDY barman powinien mieć przy sobie, gdy jest w pracy. Jeśli ich nie masz, będziesz wyglądać nieprofesjonalnie. Jeśli więc planujesz zostać barmanem lub mistrzem robienia drinków, zainwestuj w te rzeczy jak najszybciej.

Podstawowe akcesoria barmańskie

  • Składany nóż z otwieraczem - do szybkiego otwierania butelek piwa i różnych innych improwizowanych zastosowań. Nigdy nie wiadomo, kiedy może się przydać.
  • Nóż sommelierski - służy do otwierania butelek wina korkowego, butelek piwa i różnych innych improwizowanych zastosowań.
  • Zapalniczka - nawet jeśli nie palisz, przyda się zapalniczka. Przy barze użyjesz ich do zapalenia świec lub pomocy palącej osobie, która zapomniała o zapalniczce. 
Akcesoria barmańskie

Sprzęt do koktajli

Jeśli chcesz stworzyć własny domowy bar lub urządzić przyjęcie z drinkami, będziesz musiał kupić trochę więcej akcesoriów niż powyższe. Więc jeśli poważnie myślisz o robieniu drinków, zainwestuj w odpowieni sprzęt.

Nóż i deska do krojenia

Dobry nóż będzie częścią każdego profesjonalnego zestawu barmańskiego. Będziesz go regularnie używać do krojenia przystawek, cytryn i limonek oraz wszelkiego rodzaju owoców i warzyw, które znajdą się w shake'u. Nie ma nic gorszego niż próba użycia tępego, kruchego noża, więc zainwestuj w dobry. Deska do krojenia powinna być lekka i łatwa do czyszczenia. Doskonale nadają się do tego deski o pionowym ułożeniu słojów.

Akcesoria do lodu

Dla początkujących barmanów lód to ostatnia rzecz, o której myślą. Zwykle jest to oczywiste i nigdy nie zastanawiasz się - skąd się go bierze? Ale lód jest jednym z najważniejszych składników koktajli. Schładza alkohol i rozcieńcza alkohol - podstawowe cechy apetycznego koktajlu.

Dlatego będziesz potrzebować wiadra do lodu, aby nie biegać tam i z powrotem do zamrażarki. Po drugie, potrzebujesz łyżki do lodu. Staraj się nie dotykać lodu rękami. To jest niehigieniczne. I cokolwiek robisz, nie używaj szklanki! Fragmenty tej szklanki mogą najpierw trafić do wiadra z lodem, a potem do czyjejś szklanki. Jeśli nie masz łyżki do lodu, zawsze możesz użyć metalowej pokrywy wytrząsarki jako prowizorycznej łyżki do lodu.

Jigger

Jigger to mała miarka, której barmani używają za ladą. Służy do dokładnego odmierzania zawartości drinków. Kiedy dopiero zaczynasz, zdecydowanie zaleca się użycie jiggera. Zawodowi barmani często zaniedbują ten szczegół. Jest to najbardziej niezawodny sposób na dokładny pomiar cieczy w szklance.

Shaker bostoński

Jest to podstawowy dwuczęściowy zestaw do mieszania koktajli. Ma hermetyczne zamknięcie, a jedna część jest mniejsza od drugiej, dzięki czemu można nią energicznie potrząsać bez rozpryskiwania zawartości. Prawie każdy barman na świecie używa shakera bostońskiego jako podstawowego narzędzia do wytrząsania. Są kompaktowe, łatwe w użyciu i łatwe do otwarcia. Chociaż istnieją modele ze szklaną pokrywą (umożliwiającą kontrolę nad procesem mieszania), zalecamy najpierw zakup modelu w całości ze stali.

Sitko do shakera

Będzie Twoim najczęściej używanym narzędziem wraz z shakerem bostońskim. Zapobiega przedostawaniu się miazgi, przecieru owocowego i / lub lodu do szklanki, sprawiając, że picie napoju jest przyjemniejsze.

Filtr papierowy do herbaty lub kawy

Podwójne filtrowanie sitkiem i filtrem papierowym jest często konieczne, aby zapobiec przedostawaniu się nasion, resztek lodu itp. do szklanki. Sitko i drobny filtr to idealne połączenie, aby odpowiednio przefiltrować koktajle i nadać im wspaniałego wyglądu.

Łyżka barmańska

Służy do mieszania koktajli (np. Martini), nakładania warstw napojów, dodawania (np. Cukru), a czasem do odmierzania niewielkiej ilości płynu (5 ml). Łyżka barowa jest niezbędnym narzędziem zarówno w barach komercyjnych, jak i domowych. Wybierając łyżkę barową, polecamy łyżkę ze spiralnym uchwytem i płaskim okrągłym grzbietem.

Blender

Służy do blendowania owoców i cukru w koktajlach wymagających mieszania, takich jak mojito. Sprawdza się również jako kruszarka do lodu.

Wyciskarka do cytrusów

To proste i niedrogie narzędzie, dzięki któremu uzyskanie świeżego soku z owoców cytrusowych (cytryny, limonki, pomarańcze itp.) będzie niezwykle łatwe. Nawet jeśli masz sokowirówkę, wyciskarka przydaje się, gdy musisz zrobić jeden lub dwa koktajle.

Shaker do drinków

Kilka wskazówek przed zakupem akcesoriów barmańskich

  1. Rozpocznij zakupy od noża sommelierskiego, zwykłego noża i deski do krojenia.
  2. Zrób listę niezbędnych rzeczy i kup wszystkie pozycje w kolejności ich ważności. Nie kupuj narzędzi z segmentu „luksusowego”, dopóki nie opanujesz w pełni podstawowego zestawu narzędzi.
  3. Jeśli w ogóle nie masz sprzętu, warto rozważyć zakup zestawu. Dobrze dobrany zestaw będzie zawierał większość podstawowych przedmiotów i ewentualnie kilka mniej koniecznych przedmiotów.
  4. Inwestując w sprzęt barmański, wybieraj wysokiej jakości produkty znanych marek. Te narzędzia będą służyć przez całe życie, jeśli będziesz się z nimi obchodzić ostrożnie. A wysokiej jakości sprzęt barmański wygląda fajnie i stylowo, a przy tym czujesz się bardziej komfortowo.