Zero waste - od czego zacząć?

Termin zero waste stał się ostatnimi czasy niezwykle popularny i właściwie nie trzeba go nikomu szczególnie drobiazgowo objaśniać. Coraz więcej osób, które podejmują się tego wyzwania, niemalże natychmiast staje się orędownikami tego stylu życia i propagują go wśród swojej rodziny i znajomych. Ta filozofia opiera się na maksymalnemu zredukowaniu produkcji śmieci w gospodarstwie domowym i najbliższym otoczeniu. Troska o dobro naszej planety to jedno, ale warto mierzyć siły na zamiary. Na początek odpowiedz sobie na pytanie, jaka motywacja Tobą kieruje. Dlaczego? Zmiana nawyków i wprowadzanie zasad zgodnych z zero waste to tylko pozornie proste zadanie. Niemniej jednak gra jest warta świeczki. Mamy bowiem możliwość nie tylko przyczynić się do ochrony środowiska, a także do poprawy jakości naszego własnego życia. Wystarczy trochę chęci, determinacji i samozaparcia i krok po kroku jesteśmy w stanie zmienić nasze przyzwyczajenia oraz nawyki na zdrowsze, mądrzejsze i bardziej oszczędne. Od czego zacząć? Jak możemy zacząć życie w duchu zero waste?

Ekologiczne zakupy

Życie bez śmieci

Jedną z podstawowych zasad zero waste jest zmiana sposobu myślenia. Brzmi nieco nieprawdopodobnie? A to prawda - wszystko zależy od tego jakie będzie nasze podejście i jak bardzo konsekwentni będziemy w dążeniu do wyznaczonego celu. Celem jest ograniczenie produkcji odpadów oraz dążenie do tego, by nie marnować – surowców, energii, ale przede wszystkim żywności. Zacznij pomału, nie musisz wprowadzać od razu rygorystycznych i rewolucyjnych zmian, które mogą być trudne do zaakceptowania, na przykład przez innych domowników i mogą zniechęcić do podążania wyznaczoną ścieżką. Zacznij od „less waste”, co sprawi, że nie znajdziesz się w sytuacji, kiedy mógłbyś się poczuć przytłoczony zmianami i ich nieznanymi dotąd konsekwencjami. Co pomoże nam zacząć?

Zywnosc w szklanych pojemnikach

Kilka wskazówek

Zacznij chodzić na zakupy z listą. Po co? Oto sprawdzony już sposób na to, by upewnić się, że zawsze wyjdziesz ze sklepu tylko z tym, czego naprawdę potrzebujesz. Robienie zakupów na zapas niestety często kończy się wyrzucaniem jedzenia. Marnujemy produkty spożywcze często właśnie dlatego, że kupujemy ich zdecydowanie za dużo. Czas to zmienić! Noś w torbie lub plecaku lnianą lub bawełnianą torbę na zakupy. Dzięki temu nie będziesz musiał kupować tak zwanych „jednorazówek”. Reklamówki foliowe zazwyczaj pomagają nam przetransportować nasze zakupy z supermarketu do domu, by zaraz później wylądować w śmietniku.

Zakupy

A gdyby tak zrezygnować z kupowania zgrzewek plastikowych butelek na rzecz dzbanka filtrującego wodę i pić wodę z kranu? Nie brzmi to skomplikowanie, prawda? Pamiętaj, że dzięki temu prostemu rozwiązaniu, ograniczasz ilość plastikowych odpadów, jednocześnie dbając o zdrowie! Zaopatrz się także w szklaną butelkę na napoje. Po co? Możesz zabierać ją ze sobą do pracy, na siłownię, czy na wycieczki za miasto.

Szklana butelka

Posiłki do pracy czy szkoły pakuj w lunchbox. Wygodne opakowanie na drugie śniadanie pozwoli Ci zrezygnować z pakowania kanapek w papier śniadaniowy, folię aluminiową oraz woreczki. Pudełko na lunch posłuży nie tylko jako pojemnik na kanapki, możesz w nim również pomieścić owoce, kawałek ciasta lub sałatkę. Lunchbox jest szczelnie zamykany, dzięki temu nie musisz się martwić, że przecieknie lub, że się nagle otworzy.

Lunchbox

Niezbędne jest także wprowadzenie odpowiednich zmian w sposobie przechowywania żywności. W końcu zależy Ci na tym, żeby nie marnować produktów spożywczych. Zainwestuj zatem w hermetycznie zamykane pojemniki na jedzenie wykonane z żaroodpornego szkła. To klasyczne połączenie doskonałe, ponieważ dzięki takim pojemnikom możesz nie tylko bezpiecznie przechowywać jedzenie w lodówce czy zamrażarce. Zapiekanki makaronowe, lasagne czy pieczone w piekarniku mięso mogą być z powodzeniem przygotowane w tych pojemnikach, a także później podane prosto na stół! Oszczędność czasu, miejsca i pieniędzy jest z pewnością zgodna z duchem zero waste!

Pojemniki