Wystrój okna w pokoju dziecka - wybieramy zasłony i firanki dla dzieci

Pokój dziecięcy to miejsce, w którym Twój maluch powinien czuć się bezpiecznie. Jego wystrój ma ogromne znaczenie – jeśli stworzymy dziecku przestrzeń do kreatywnej zabawy i nauki, będzie to jego ulubione miejsce na ziemi. Tekstylia – firanki i zasłony dla dzieci to jeden z elementów wystroju, który pomoże nam przenieść naszego malucha w bajkowy świat.

Komnata małej księżniczki

Małe dziewczynki kochają róż, to niezaprzeczalny fakt. Kochają również jednorożce, wróżki i wszystkie magiczne stworzenia. Zaprośmy je zatem do pokoju naszej małej księżniczki – niech na skrzydłach wyobraźni przenosi się do swojego wymarzonego świata bajek.

zaslony dla dzici wrozki

Wzorzyste firany i zasłony będą dobrze wyglądać w towarzystwie gładkich ścian. Jeśli na ścianie znajduje się już tapeta we wzory postawmy na gładką tkaninę w ulubionym kolorze dziewczynki. Wybierajmy lekkie woale i delikatne tkaniny zasłonowe – uzyskamy w ten sposób wrażenie lekkości. Ukochany przez małe dziewczęta róż nie może królować wszędzie – warto pamiętać, że gusta dzieci bardzo szybko się zmieniają. Lepiej zaakcentować ulubiony kolor w dodatkach, zmienisz je zdecydowanie taniej i szybciej niż kolor ściany czy tapety.

Atmosfera spokoju i relaksu

Najczęściej pokój dziecka jest również jego sypialnią. Za pomocą zasłon i firan możemy stworzyć mu dobre warunki do wypoczynku. Postawmy na delikatne wzory i pastelowe kolory – wówczas wieczorem dziecku łatwiej będzie się uspokoić, wyciszyć i zasnąć. Drobne gwiazdki i księżyce lub śliczne chmurki stworzą przytulny klimat i będą efektowną dekoracją dziecinnego pokoju.

Pokój małego odkrywcy

Jeśli nasz maluch kocha zwierzęta warto to zaakcentować w wystroju jego pokoju. Będzie to zdecydowanie w trendach – wszystkie odwołania do natury są jak najbardziej na topie we wnętrzach. Sympatyczne misie czy małpki spodobają się i chłopcom i dziewczynkom – zatem takie zasłony dla dzieci sprawdzą się również w pokoju rodzeństwa.

Dużo wzorów i kolorów na zasłonach i firanach sprawi, że pokój stanie się weselszy i świetnie zaakcentujemy w ten sposób upodobania naszego malucha. Zabawa w towarzystwie uśmiechniętych zwierzaków z pewnością pobudzi w dziecku kreatywność i zaszczepi w nim miłość do natury.

zaslony dla dzieci w zwierzatka

Z firaną czy bez?

Żeby stworzyć efektowną aranżację okna w pokoju dziecięcym możemy wybrać dwa rozwiązania – zasłony i firany oraz zasłony i rolety. Pierwsze rozwiązanie pozwala nam wykorzystać gotowe zestawy – zasłona i firana ma ten sam wzór. Wygląda to bardzo spójnie i efektownie. Jeśli chcesz wykorzystać przestrzeń pod oknem warto rozważyć zakup firany sięgającej do parapetu lub zawiesić długie, wzorzyste zasłony i jednokolorowe, jasne rolety.

Jak dobrać zasłony do pokoju dziecięcego?

Zwykle na pokoik dziecięcy wybieramy mniejsze pomieszczenia w domu. Dlatego pamiętajmy o tym, aby zasłonki i firanki w dziecinnym pokoju były lekkie i przepuszczające odpowiednią ilość naturalnego światła do wnętrza. Jeśli decydujemy się na zasłony zaciemniające wybierajmy te w jasnych barwach.

Na koniec bezpieczeństwo – zawsze kupujmy elementy wyposażenia pokoju dziecięcego od sprawdzonych producentów. Dzieci podczas zabawy robią różne rzeczy – dotykają wszystkiego rączkami lub wkładają różne rzeczy do buzi. Przeczytajmy skład tkaniny i pochodzenie produktu – często atrakcyjna cena może nieść ze sobą nieznane zagrożenie. Zasłony i firany po zakupie zawsze należy uprać i uprasować przed powieszeniem w pokoju dziecięcym.

W pokoju dziecka wzory i kolory są jak najbardziej pożądane, ale zwróćmy uwagę na ich spójność. Zbyt wiele intensywnych kolorów na małej powierzchni może sprawiać, że dziecko będzie niespokojne z powodu nadmiaru bodźców. Urządzając pokój dziecinny stwórzmy neutralną bazę i wspólnie z dzieckiem dobierzmy do niej wymarzone dodatki.

Najpraktyczniejsze będą zasłony z metalowymi oczkami na karnisze drążkowe. Maluchy uwielbiają ciągnąć za firanki – klasyczne żabki w pokoju dziecinnym się nie sprawdzą.