Wybieramy lustro stojące

lustro stojące

Lustro odgrywa bardzo istotną rolę, w kontekście praktycznym, ale też aranżacyjnym. Głównym założeniem jest możliwość swobodnego przejrzenia się, ale czasem lustro ma służyć nam wyłącznie jako dekoracja. Jednymi z najbardziej praktycznych pozostają lustra stojące. Dlaczego warto postawić właśnie na nie i czym kierować się podczas wyboru? Mamy kilka podpowiedzi!

Lustro stojące - co warto o nim wiedzieć?

Lustra optycznie powiększają pomieszczenia i świetnie uzupełniają aranżację, dlatego odpowiednio dobrana oprawa to konieczność, jeśli chcemy, aby efekt był naprawdę dobry. Zwykle są duże i wysokie, ale mogą przyjąć one najróżniejsze formy i kształty, od minimalistycznych po najbardziej ekstrawaganckie. Mogą być bardziej smukłe, ale też szersze i odznaczające się na tle innych akcesoriów. Lustra stojące cechują się ogromem zalet, z tego względu warto postawić właśnie na nie.

Dużą korzyścią jest to, że nie wymaga ono od nas żadnego montażu - po prostu stawiamy lustro w wybranym miejscu i użytkujemy, a w razie potrzeby w każdej chwili możemy je przestawić w inne miejsce. Można oprzeć je o ścianę lub postawić przy pomocy podpórek, które posiadają niektóre modele. Dzięki nim lustro będziemy mogli ustawić pod każdym kątem, aby móc zobaczyć siebie w pełnej okazałości. To sprawia, że lustro stojące jest doskonałą propozycją do garderoby i sypialni, gdzie będzie służyć nam podczas przygotowań do wyjścia. Należy jednak pamiętać, że jest to rozwiązanie, które zajmuje więcej miejsca, niż lustro wiszące, a więc przestrzeń musi być odpowiednia, aby nie wywołało to efektu “zagracenia”. Może to być na przykład kąt pokoju.

W dodatku stojące lustro to też doskonały sposób na doświetlenie pomieszczenia - ustawić je możemy pod takim kątem, aby odbijało światło słoneczne. Tym sposobem tworzyć można grę świateł, która wprowadzi do domu niepowtarzalny klimat. Dostępne na rynku stojące lustra znaleźć można w tylu wymiarach i o tak zróżnicowanej stylistyce, że z łatwością znaleźć można takie, które stanowić będzie idealne uzupełnienie. Jak więc dopasować lustro do każdego z pomieszczeń?

Lustro stojące do sypialni

Lustro w sypialni ma tylu entuzjastów, co przeciwników, głównie ze względu na zasady Feng Shui, według których nie powinno ono znajdować się w okolicy łóżka. Pomimo tego coraz powszechniej możemy je tam znaleźć. To dobry pomysł, jeśli nie mamy wystarczającej ilości przestrzeni w innych pokojach, aby móc się w całości przejrzeć. W końcu również w sypialni przebieramy się i dobieramy różne zestawy ubrań, ale nie tylko w takim celu nam może służyć. Jak odpowiednio dobrać lustro stojące do sypialni? Warto zdecydować się na bardziej minimalistyczną, prostą ramę, niż obficie ozdobioną.

Sypialnia ma być miejscem sprzyjającym odpoczynkowi, a więc harmonijnym, bez nadmiaru dodatków, które będą przytłaczać lub za bardzo skupiać naszą uwagę. Zdecydować można się też na niewielkie lustro dekoracyjne, którym optycznie powiększymy przestrzeń, czy też wykorzystamy jako odbicie ładnego widoku za oknem, nadając sypialni efektownej prezencji. Dobranie lustra do sypialni zależy więc głównie od tego, w jaki sposób ma ono nam służyć, dlatego tę kwestię należy przed kupnem dobrze rozważyć. Ramę dobierzmy do innych elementów wyposażenia sypialni. W przypadku drewnianych ram najlepiej dopasować je do kolorystyki i rodzaju drewna mebli. Lustra stojące metalowe będą doskonałe dla sypialni glamour, nowoczesnych lub loftowych.

Lustro stojące do łazienki

Ciężko wyobrazić sobie łazienkę, w której nie będzie lustra, to nie ulega wątpliwościom. W tym pomieszczeniu jest to absolutna konieczność i choć najczęściej lustro wieszamy nad umywalką, to stojące też jest pomysłem godnym rozważenia. Można stworzyć przy jego pomocy łazienkę rodem z magazynów wnętrzarskich, trzeba jednak liczyć się z tym, że potrzebny będzie duży metraż, aby miało to sens. Przestrzeń zyska na tym jeszcze więcej, a w dodatku stworzymy nietypową, designerską aranżację. Nie znaczy to jednak, że dla mniejszych łazienek nie istnieje żadne inne rozwiązanie. Stojące lustro do łazienki wcale przecież nie musi być pokaźnych rozmiarów - może być mniejsze, służąc nam jedynie w celach kosmetycznych. Wówczas warto zdecydować się na takie z podświetleniem LED. Lustra do łazienki mają najczęściej prostą, minimalistyczną ramę, aby zachować jakże istotny w tym pomieszczeniu schludny wygląd.

Lustro stojące do przedpokoju

Przedpokój jest ostatnim miejscem, które opuszczamy przed wyjściem z domu, a więc bardzo dobrym, żeby rzucić jeszcze oko na swoją kreację. Jeżeli przestrzeń nam na to pozwala - wysokie, stojące lustro do przedpokoju będzie w tym celu doskonałe, bo zobaczyć się możemy od stóp do głów. Ponieważ jest to przestrzeń będąca swego rodzaju wizytówką, to bardzo istotna będzie stylistyka. W loftowych lub nowoczesnych wnętrzach zastosować można lustro stojące metalowe, na przykład imitujące starą okiennicę, co nada dodatkowego szyku. W klasycznych doskonale sprawdzą się drewniane ramy. Lustra do przedpokoju dobierać można w najbardziej ozdobnych odsłonach, co witać nas będzie efektownie już od samego progu. Takie lustro z ozdobną ramą to doskonałe urozmaicenie wnętrza, dlatego nie warto się w żaden sposób ograniczać.

Lustra dekoracyjne, bardziej smukłe, ale też szersze - wybór jest ogromny, więc przy ich pomocy tworzyć można nawet najbardziej nietypowe połączenia. Nie bójmy się eksperymentować, trzymając się pewnych zasad, a uzyskamy oryginalną i jednocześnie estetyczną aranżację!