Wybieramy komodę do salonu

Można by pomyśleć, że komoda to mebel do sypialni, jednak to nic bardziej mylnego. Coraz więcej osób decyduje się na postawienie komody w swoim salonie. Jeśli także masz taki zamiar, przeczytaj ten artykuł, w którym pomożemy Ci wybrać komodę do salonu.

Mebel wszechstronny

Jeśli jakiś mebel można nazwać wielofunkcyjnym, to jest nim właśnie komoda. Mebel ten może być wysoki i wąski z dużą ilością szuflad ustawionych jedna na drugiej lub krótki i szeroki, jak np. komoda z trzema szufladami obok siebie. Komoda może być wystarczająco mała, aby służyć jako stolik nocny lub wystarczająco duża, aby pomieścić wszystkie Twoje ubrania. Mebel ten daje wiele możliwości przechowywania, a także posiada inne zaskakujące funkcje. Komoda to także kolejna powierzchnia, na której można postawić różne przedmioty. Jeśli szukasz idealnej komody do salonu, ważne jest, aby współgrała ona z jego wystrojem.

komoda w salonie z niebieską ścianą

Dekoracyjny mebel z funkcją przechowywania

Komoda może służyć jako element dekoracyjny lub zapewniać dodatkowe miejsce do przechowywania wszędzie tam, gdzie jest to potrzebne. Z wyglądu jest to interesujący mebel, który zajmuje sporą ilość miejsca, jednak zwykle posiada on sporo miejsca w środku, do którego możesz schować różne ważne lub mniej ważne przedmioty. Niezależnie od tego, czy komoda ma dwie szuflady, czy 15, mogą one pomieścić (lub ukryć) wiele małych przedmiotów gospodarstwa domowego, dzięki czemu Twój salon będzie wydawał się czystszy, bardziej zorganizowany i przytulny. Ale przydatne są nie tylko szuflady. Powierzchnia komody, która jest wysoka to świetne miejsce do postawienia roślin lub zdjęć. Natomiast niska komoda jest doskonałym “stolikiem”, na którym postawić można lampkę, świece, książki czy nawet telewizor.

Salon z komodą w odcieniach szarości

Jaką komodę wybrać?

Kupując komodę, warto dostosować jej wygląd do stylistyki salonu, w którym będzie ona stać. Jeśli jesteś miłośnikiem stylu wiejskiego, piękna komoda wykończona ciemnym, bejcowanym, bogato słojowym drewnem, w pięknym stylu ukryte wszystkie Twoje skarby i cenne rzeczy. Jeśli z kolei Twój salon jest w stylu klasycznym, wybierz oszałamiającą, zabytkową komodę z efektem postarzenia - taki elegancki detalu sprawi, że Twój salon będzie prezentował się niepowtarzalnie i przytulnie. Dla posiadaczy salonów w stylu nowoczesnym sprawdzi się komoda ELVA z czterema szufladami, która wyróżnia się pięknym odcieniem bieli pomieszanym ze stylowym, jasnym drewnem. Nowoczesne komody często posiadają także dodatkowe podświetlenie lub szklane elementy, dzięki który wnętrze wydaje się bardziej przejrzyste oraz większe. Niezależnie od tego, jaki styl lub rozmiar komody wybierzesz, pamiętaj, że przez długi czas będziesz będziesz używać tego mebla. Wybierz więc mądrze, a będzie Ci on dobrze służyć.

Biała komoda z telewizorem

Zalety komody w salonie

Niewielka komoda świetnie nadaje się jako stolik przy fotelach lub narożniku. Blat komody zwykle oferuje więcej miejsca niż tradycyjny blat, a szuflady zapewniają możliwość przechowywania wszystkich tych przedmiotów, których nie chcesz oglądać na stole lub na kanapie. Duża komoda sprawdzi się także do przechowywania sprzętu do ćwiczeń, gier, materiałów artystycznych lub książek.

Komoda to także świetne miejsce do T-shirtów i innych ubrań, które nie muszą wisieć na wieszakach. Może ona również pomieścić dodatkową pościel i ręczniki w dolnych szufladach. Niska komoda może służyć jako miejsce do przechowywania sztućców lub nawet win. Stylowa komoda z szufladami może stanowić oszałamiający punkt centralny w salonie. Blat komody jest oczywiście doskonałym miejscem do postawienia na nim zdjęć lub drobnych pojemniczków z biżuterią, monetami lub kluczami. Jeśli Twój salon jest niewielki, a mimo to chcesz w nim postawić komodę, możesz wybrać model narożny, który umieścisz w zaciemnionym rogu pokoju. Poniżej przedstawiamy szereg czynników, które należy wziąć pod uwagę, wybierając idealną komodę.

Kolorowy salon z komodą

Rozmiar

Pierwszą rzeczą, którą należy wziąć pod uwagę w przypadku komody, jest jej rozmiar. Jeśli Twój salon jest raczej niewielki, poszukaj wysokiej komody, która nie będzie zbyt odstawać od ściany, ale zapewni dużo miejsca do przechowywania. Musisz także spojrzeć na głębokość szuflad - jeśli na przykład chcesz przechowywać większe przedmioty, bardzo płytkie szuflady nie będą odpowiednie.

Niska komoda może być atrakcyjną opcją dla osób starszych i dzieci. Nie zajmuje ona dużo miejsca, więc możesz umieścić nad nią półki i regały. Zazwyczaj niskie modele są znacznie szersze niż zwykłe komody, co czyni je idealnymi do przechowywania koców oraz innych większych lub nieporęcznych przedmiotów. Zanim kupisz swoją komodę, zmierz powierzchnię dostępną w salonie i upewnij się, że jest wystarczająco dużo miejsca, aby swobodnie przechodzić obok bez obijania się o kanty komody. Pamiętaj, że czasami będziesz chodził po pokoju w ciemności, więc zostaw dużo miejsca!

Stylowy salon z wygodną sofą i komodą

Cechy komody

Niektóre komody mają dodatkowe funkcje, które mogą być naprawdę przydatne w ruchliwym domu. Na przykład, zamiast nóg, mogą być wyposażone w kółka, które ułatwiają przenoszenie ich podczas czyszczenia lub zmian w aranżacjach pomieszczenia.

Przytulny salon retro z białą komodą

Styl

Wybierając komodę, postaraj się jak najlepiej dostosować jej wygląd do innych mebli, które już stoją w Twoim salonie. Możesz też, w ramach kontrastu, zdecydować się na zupełnie inny styl komody. Niektóre style działają ze sobą naprawdę dobrze. Świetnym przykładem jest ciemna komoda z trzema proporcjonalnymi szufladami, która dobrze wyglądałaby zarówno w tradycyjnym, jak i nowoczesnym salonie.

Pokój z białą komodą

Materiał wykonania

Istnieje wiele różnych materiałów, z których wykonane są komody. Jeśli szukasz drewnianej komody, masz do wyboru laminat lub lite drewno. Lite drewno wydaje się być nieco droższe, ale wytrzyma ono znacznie dłużej. Komoda o wysokim połysku będzie dobrym wyborem do niewielkiego pomieszczenia, oferując czystą powierzchnię, która będzie dobrze wyglądać, nawet jeśli będzie często dotykana (nie będzie się palcować).

Szara komoda

Tanie rozwiązania

Jeśli masz mały budżet, łatwiej będzie Ci wybrać niedrogą komodę lub taką, która jest aktualnie na wyprzedaży. Po prostu przeglądnij modele dostępne w sklepach internetowych (np. Edaxo.pl) ustawiając ceny od najniższych, a na początku zobaczysz najtańsze opcje.