Wybieramy drapak dla kota — jak dopasować koci mebel do Twojego wnętrza?

Udomowione zwierzęta nie są pozbawione pierwotnych instynktów. Mały drapieżnik potrzebuje aktywności i jeśli nie zapewnisz ku temu odpowiednich warunków, zajmie się Twoimi meblami i zasłonami. Drapak dla kota rozwiąże ten problem i zapewni Twojemu pupilowi rozrywkę.

Po co kotu drapak?

Kotu wystarczą Twoje meble i tapety — to Ty potrzebujesz drapaka, aby je chronić. Mimo iż kot żyje w ludzkich domach od tysięcy lat, to jego instynkty i potrzeby nie zmieniły się znacząco. Drapieżniki potrzebują ruchu i wyzwań, nawet jeśli są udomowione. Dobrze dobrany drapak zapewnia prawidłową pielęgnację kocich pazurów. Z tego powodu odruch drapania jest u tych zwierząt bardzo silny. Rozwija mięśnie grzbietu, wzmacnia układ kostny i pomaga utrzymać układ nerwowy zwierzęcia w dobrej kondycji, dzięki specyficznym bodźcom.

Drapaki zostały stworzone do ostrzenia kocich pazurów, ale również do tego, aby zwierzę mogło zaznaczyć swoje terytorium i zaspokoić pierwotne potrzeby. Chodzi głównie o codzienną aktywność, która nam wydaje się wesołą zabawą, dla kotów jest podstawą do zachowania odpowiedniej kondycji organizmu. Drapak dla kota w formie drzewka pomaga ćwiczyć koordynację ruchową i tę niesamowitą równowagę, którą podziwiamy u kotów.

Drapak dla kota — wysoki czy kartonowy?

Właściciel większej kociej rodziny powinien wybrać drapak dla kota wysoki, składający się z wielu poziomów. Wówczas dla wszystkich zwierząt znajdzie się miejsce do zabawy. Drapak w formie drzewka, który składa się domków i platform, z różnego rodzaju wiszącymi zabawkami to doskonałe miejsce do treningów i zabawy. Jeśli jesteś właścicielem jednego kota i nie dysponujesz dużą przestrzenią na drapak wybierz model kompaktowy.

Platformy do leniuchowania i możliwość wspinania się na kolejne poziomy sprawią zwierzakowi sporą przyjemność. Zabawki zwisające z drapaka to kolejny ważny element. Koty uwielbiają bawić się pomponami, myszkami czy piórkami. To również świadczy o sile ich naturalnych instynktów. W naturze w ten sposób traktują upolowane ofiary, zanim je zjedzą. Drapak dla kota wysoki będzie miejscem do zabawy, wypoczynku i kociej aktywności. Drapaki dla kotów nie są designerską dekoracją, ale są na tyle elastyczne, aby mogły stać w mieszkaniu. Dostępne są w różnych wersjach kolorystycznych, więc możesz wybrać taki, który będzie pasował do wystroju wnętrza.

drapak dla kota wysoki

Jeśli chodzi Ci wyłącznie o to, aby Twój kot zaspokoił potrzebę drapania — wybierz klasyczne rozwiązanie. Drapak kartonowy jest niewielki, nie zajmuje przestrzeni i możesz go umieścić w mniej widocznym miejscu. Niestety zwykły karton nie będzie tu dobrym zamiennikiem. Drapaki kartonowe wykonane są z bardzo grubego, klejonego kartonu. Tworzy się struktura, która doskonale nadaje się do drapania i ostrzenia pazurków. Kształt takiego drapaka również nie jest bez znaczenia. Podczas drapania koty wyginają ciało w bardzo charakterystyczny sposób. Jest to mechanizm, który służy budowaniu i wzmacnianiu mięśni całego ciała, a co najważniejsze — kociego grzbietu. Drapak kartonowy w kształcie fali będzie idealny do tego zadania.

drapak dla kota kartonowy

Jak zapewnić kotu odpowiednie warunki do rozwoju?

O potrzebach psów wiemy bardzo wiele prawdopodobnie dlatego, że bardzo wyraźnie okazują one swoje uczucia. Koty nie komunikują się z właścicielem na takim poziomie jak psy. Zwykły chodzić własnymi drogami i zaspokajać wyłącznie własne potrzeby. Należy to zrozumieć i szanować, jeśli chcemy mieć w domu szczęśliwego kota. Zaspokojenie podstawowych potrzeb, również tych wynikających z pierwotnych instynktów jest najlepszą drogą, aby to osiągnąć.