Wiosna w ogrodzie: od czego zacząć wiosenne porządki

Dni stają się wyraźnie dłuższe i chociaż w kalendarzu jeszcze zima, a za oknami chłód, wiosna za pasem — warto już dzisiaj pomyśleć o przygotowaniach do sezonu w naszym ogrodzie.

Jakie prace wykonujemy wiosną w ogrodzie?

Początek wiosny, to idealny moment, na podjęcie pierwszych prac w Twoim ogrodzie. Już w marcu możesz zacząć prace związane z przearanżowaniem przestrzeni, wprowadzeniem nowych elementów dekoracyjnych czy małej architektury. Zanim Twój ogród zazieleni się. a rośliny wybudzą z zimowego snu, możesz pomyśleć o nowych usprawnieniach. Może zawsze marzyłeś o wygodnej altanie, w której latem będziesz mógł zasiąść ze znajomymi przy kawie? Warto zainstalować system do nawadniania, który znacząco ułatwi Twoją pracę w sezonie i oszczędzi mnóstwo czasu. Dobrym rozwiązaniem będzie też ustawienie kompostownika, który pomoże Ci w przetworzeniu resztek roślinnych i organicznych w naturalny nawóz. Funkcjonalny, łatwy w montażu, zamknięty kompostownik, wykonany z trwałego tworzywa, znajdziesz w ofercie sklepu Edaxo.

Para seniorów pracująca w ogrodzie

Kiedy rozpocząć porządki w ogrodzie?

Nawet bardzo wczesna wiosna, może być odpowiednim momentem na pierwsze prace w ogrodzie. Pierwszą czynnością, będzie uprzątnięcie resztek jesiennych liści, gałęzi i pozostałości roślinnych z poprzedniego sezonu. Poza tym trzeba sprawdzić, w jakim stanie są narzędzia, czy nie potrzebują one napraw lub uzupełnienia. Warto zapoznać się z ofertą narzędzi i akcesoriów ogrodowych w sklepie Edaxo, w którym na pewno znajdziesz wiele ciekawych rozwiązań do swojego ogrodu. Wiosna to odpowiedni moment, by zadbać o nasze meble ogrodowe. Może trzeba je wyczyścić, a może warto pomyśleć o ich pomalowaniu lub odświeżeniu? W marcu warto też sprawdzić, w jakim stanie jest ogrodzenie naszego ogrodu. Może musimy uzupełnić ubytki siatki ogrodowej?
Jeśli zabezpieczyłeś rośliny agrowłókniną, lub plandeką ogrodową, a temperatury — również w nocy, nie są znacząco ujemne, możemy zdjąć zabezpieczenie. Warto też stworzyć w naszym ogrodzie przestrzenie przyjazne dla zwierząt. Dobrym pomysłem będzie montaż budek lęgowych czy poidełek dla ptaków, lub domków dla pożytecznych owadów.

Co sadzić wiosną w ogrodzie?

Wiosna w ogrodzie, to oczywiście moment, w którym zacząć trzeba prace przy nasadzeniach roślin. Na początek zastanów się na roślinami wieloletnimi — niewielkimi, ozdobnymi, cebulkowymi, ale też większymi — krzewami i drzewami. Uroku i koloru w wiosennych miesiącach, naszemu ogrodowi dostarczą barwne i różnorodne tulipany. Pamiętajmy, że rośliny te potrzebują dobrze nasłonecznionej przestrzeni. Wdzięczną rośliną kwitnącą, która cieszyć będzie oczy Twoje i Twoich gości, będzie niezapominajka, z charakterystycznymi, drobnymi niebieskimi kwiatkami.

A może zawsze marzyłeś o świeżych malinach prosto z krzaka? To odpowiedni moment, by zasadzić krzewy i drzewka owocowe — jabłonie, grusze, czereśnie itp.
By latem cieszyć się warzywami z własnej uprawy, już teraz zatroszcz się o swój warzywnik. Na przełomie marca i kwietnia, przygotuj grządki pod nowe uprawy. Warto też pomyśleć o zabezpieczeniu naszego warzywnika, przed intruzami. Ciekawym rozwiązaniem będzie niewielki płotek, chroniący plantację przed ślimakami czy gryzoniami. To funkcjonalne rozwiązanie znajdziesz w ofercie sklepu Edaxo. W pierwszych tygodniach wiosny wysiać już możesz odmiany odporne na niskie temperatury — marchew czy pietruszka. Z większością warzyw odmiany odpornej lepiej jednak poczekać nawet do początku maja. Niech wysiłki włożone w pierwszych tygodniach wiosny, przyniosą maksimum przyjemności i satysfakcji, gdy ogród ożyje w pełni sezonu.

prace ogrodowe z taczką