Wieszak na kieliszki - nowoczesny sposób na miejsce w kuchni

Czy w Twojej kuchni znajduje się specjalny stojak na kieliszki do wina? A może trzymasz je w szafce? Istnieją różne metody przechowywania kieliszków, a każda z nich ma swoje dobre i złe strony. Jeśli Twoja kuchnia jest niewielka i jesteś miłośnikiem doskonale uporządkowanych przestrzeni, przeczytaj ten artykuł. Podpowiadamy w nim, jak stylowo i w nowoczesny sposób przechowywać kieliszki do wina.

Stylowa kuchnia pełna kieliszków

Połączenie stylowych mebli i dekoracyjnego oświetlenia z pozostałym wyposażeniem kuchni stanowi nie lada wyzwanie. Jeśli chcesz zmienić kuchnię w eleganckie miejsce, musisz zadbać o odpowiednią prezentację wszystkich znajdujących się w niej przedmiotów. Tyczy się to także kieliszków do wina. Mała ilość miejsca to częsty problem w kuchni. Nie przekreśla on jednak możliwości funkcjonalnego przechowywania kieliszków.

Z pomocą przychodzi specjalny wieszak na kieliszki, dzięki któremu w wygodny i efektowy sposób zawiesisz je pod sufitem. Tego rodzaju akcesorium zwykle dostępne jest w różnych rozmiarach, kolorach i kształtach, dzięki czemu z pewnością znajdziesz model odpowiednio dopasowany do Twoich preferencji. Jeśli jesteś zapalonym majsterkowiczem, możesz także samodzielnie stworzyć taką konstrukcję. Jednak niezależnie od tego, czy zdecydujesz się na gotowe rozwiązanie, czy też sam skonstruujesz wieszak na kieliszki, pamiętaj, aby umieścić go na rozsądnym poziomie. Powinien on wisieć wystarczająco wysoko, aby nie przeszkadzać podczas wykonywania kuchennych czynności, a jednocześnie być w zasięgu ręki.

Efektowny wygląd i funkcjonalność

Jeśli szukasz wieszaka kuchennego na kieliszki do wina, to z pewnością potrzebujesz go z dwóch powodów:

1) Masz mało miejsca na półkach i potrzebujesz kreatywnego sposobu, dzięki któremu przechowasz kieliszki do wina.

2) Masz wspaniałą kolekcję kieliszków do wina i chciałbyś zaprezentować je w gustowny sposób i w dobrze widocznym miejscu. Jeśli w Twojej kuchni brakuje miejsca do przechowywania kieliszków lub chcesz wyeksponować je w stylowy sposób, wówczas wieszak lub stojak na kieliszki będą doskonałym rozwiązaniem.

Jakie są rodzaje stojaków/wieszaków na kieliszki do wina?

Na rynku istnieje wiele rodzajów stojaków i wieszaków na kieliszki do wina. Można zainstalować je w dowolnym z następujących miejsc:

  • pod sufitem, 
  • na ścianie,
  • pod szafką,
  • na blacie lub na stole,
  • w szafie lub w spiżarni.

Tak jak istnieje wiele rodzajów wieszaków na kieliszki, istnieje również kilka materiałów, z których mogą być one wykonane. Gadżet ten może być wyprodukowany z metalu, drewna, szkła, plastiku lub z odzyskanych materiałów np. z drewnianych palet. Jeśli stojak na kieliszki do wina jest wykonany z metalu lub drewna, producent często oferuje więcej niż jedno wykończenie, dzięki czemu produkt będzie pasował do różnych elementów wystroju Twojej kuchni.

Jak wybrać odpowiedni wieszak na kieliszki do wina?

Jeśli przymierzasz się do zakupu wieszaka na kieliszki, ale nie wiesz, jaki wybrać, przeczytaj kilka wskazówek, które umieściliśmy poniżej.

Wybierz miejsce i sposób montażu

Jedną z najpopularniejszych metod przechowywania kieliszków jest trzymanie ich na specjalnym stojaku na blacie kuchennym. Jednak zanim wybierzesz ten sposób przechowywania, zastanów się, jak często korzystasz z tej przestrzeni. Czy to miejsce jest łatwo dostępne? Czy chcesz wyeksponować kolekcję szkła, czy po prostu potrzebujesz praktycznego miejsca do przechowywania? Na te pytania warto odpowiedzieć sobie przed zakupem stojaka na kieliszki.

Rozmiar i typ wieszaka/stojaka na kieliszki

Zastanów się nad różnorodnością szkła, które posiadasz w swojej kolekcji lub które planujesz nabyć w przyszłości. Czy dopiero zamierzasz kupić kieliszki do wina, czy masz już całą ich kolekcję? Jeśli jesteś singlem lub mieszkasz tylko z jedną osobą, mniejszy stojak na kieliszki powinien być odpowiednim wyborem. Jeśli jednak mieszkasz w dużym domu i często urządzasz wieloosobowe spotkania towarzyskie, powinieneś rozważyć stojak, który pomieści 18 lub więcej kieliszków.

O czym jeszcze warto pamiętać?

Większość szkieł do wina ma dość cienką podstawę - jeśli jednak masz kieliszki z „grubszą” podstawą, może się okazać, że nie będą one pasować do niektórych stojaków na wino. Kiedy już zdecydujesz, jaki typ stojaka na kieliszki będzie najlepszym rozwiązaniem dla Twojej kuchni, zmierz dostępne miejsce. Weź pod uwagę nie tylko szerokość i głębokość przestrzeni, ale także wysokość. Koniecznie sprawdź także wymiary kieliszków do wina. Zastanów się, ile miejsca zajmuje każda sztuka. Pamiętaj, że np. kieliszki do wina z Burgundii lub Bordeaux zajmują więcej miejsca niż uniwersalne szkła. Upewnij się też, że między szklanymi naczyniami jest wystarczająco dużo miejsca. Gdy kieliszki są przechowywane zbyt blisko siebie, wibracje mogą uszkodzić szkło (lub po prostu wydawać denerwujące dźwięki).

Podczas planowania miejsca na kieliszki należy również zadbać o bezpieczeństwo zwierząt domowych i dzieci, które mogą przypadkowo uderzyć / rozbić szkło. Zawieś jeden z kieliszków na wieszaku umieszczonym pod szafką i sprawdź, czy Twój kot będzie mógł bezpiecznie pod nim przejść (prędzej czy później kot postanowi wskoczyć na blat, kiedy Cię nie będzie!).

Montaż wieszaka na kieliszki

Większość wieszaków na kieliszki do wina wymaga użycia wkrętów (które często wchodzą w skład zakupionego zestawu), śrubokrętu (ręcznego lub elektrycznego), miarki lub linijki oraz ołówka, aby zaznaczyć miejsce na wkręty. Dobrym pomysłem jest zaopatrzebue się w kilka dodatkowych śrub na wypadek, gdyby te dostarczone ze stojakiem były zbyt krótkie lub zbyt długie.

Kupno odpowiedniego stojaka lub wieszaka na kieliszki do wina może rozwiązać problem ich przechowywania. Często z powodu braku miejsca w kuchni, kieliszki stoją upchane w szafce, co z pewnością nie jest dla nich najlepszą opcją. Dzięki stylowemu wieszakowi na kieliszki możesz stworzyć oryginalne kuchenne wnętrze, na przykład wieszając szkło nad wyspą kuchenną, która służyć będzie również jako bar. Mamy nadzieję, że dzieki naszym wskazówkom, wiesz już, jaki stojak lub wieszak na kieliszki do wina wybrać.