Światowy dzień jabłka - 5 ważnych faktów o jabłkach, które musisz znać!

Jabłka to owoce, które cieszą się dużą popularnością na całym świecie. Są one bogate w witaminy i minerały, a także mają niski indeks glikemiczny. Jabłka mogą być spożywane na surowo, ale także przetwarzane w soki i napoje. Warto wiedzieć o nich więcej, dlatego z okazji Światowego Dnia Jabłka przygotowaliśmy dla Ciebie 5 ważnych informacji o jabłkach.

Jabłka - co warto wiedzieć

kosz jabłek

1. Jabłka zawierają witaminę C i flawonoidy - Witamina C jest jedną z najważniejszych witamin dla naszego organizmu. Odpowiada między innymi za prawidłowy stan naczyń krwionośnych i układu odpornościowego. Flawonoidy z kolei to substancje, które mają działanie przeciwutleniające i pomagają w ochronie serca.


2. Jabłka mogą być pomocne w utrzymaniu prawidłowej wagi ciała - Badania dowodzą, że jabłka są jednym z owoców, które mogą pomóc w utrzymaniu prawidłowej masy ciała. Dzieje się tak ze względu na ich niski indeks glikemiczny oraz bogactwo błonnika.


3. Ile gatunków jabłek istnieje? - Niektóre źródła podają, że na całym świecie istnieje około 7500 gatunków jabłek. Inne donoszą, że może ich być nawet 10 000. W Polsce uprawia się ponad 100 odmian jabłek. Najpopularniejsze gatunki to : Szara Reneta, Szampion, Ligol czy Lobo.


4. Jabłoń produkuje najwięcej owoców ze wszystkich drzew owocowych - z jednej jabłoni można uzyskać nawet 200 kilogramów owoców w ciągu roku.


5. Jakie są największe jabłka na świecie? - Największe jabłka, które kiedykolwiek zostały zarejestrowane, ważyły ponad 2 kg.

Przydatne akcesoria do jabłek

Jabłka są rośliną, którą można spożywać na rozmaite sposoby. Można je jeść na surowo, można z nich robić soki i kompoty, a także można z nich piec ciasta i inne smakołyki. Warto mieć w swojej kuchni przydatne akcesoria do jabłek, aby ułatwić sobie przygotowywanie potraw z jabłkami.


Jednym z podstawowych akcesoriów jest oczywiście nożyk do jabłek. Służy on do obierania owoców ze skórki. Należy pamiętać, aby wybierać nożyk o ostrych i precyzyjnych ostrzach. Dobry nożyk powinien być także wygodny w trzymaniu, aby nie bolące palce nie przeszkadzały podczas obierania.

Do pokrojenia jabłek na cząstki możesz wykorzystać wygodną krajalnicę do jabłek - to narzędzie dodatkowo wydrąży gniazdo nasienne.

Kolejnym przydatnym akcesorium jest tarka do jabłek. Tarka służy do ścierania owoców na tarce o różnej grubości. Dzięki temu można uzyskać idealną konsystencję do przygotowania np. musu jabłkowego lub kompotu.


Ostatnim, ale równie przydatnym akcesorium jest sokownik do jabłek. Sokownik umożliwia wyciskanie ze świeżych jabłek całego soku, bez resztek miąższu i pestek. Dzięki temu można uzyskać pyszny i zdrowy sok jabłkowy, który można pić sam lub wykorzystywać do przygotowywania innych napojów lub deserów.