Stoliki kawowe - co warto o nich wiedzieć?

Stolik kawowy to istotny element wyposażenia wnętrz, podwyższa komfort, a do tego może być bardzo urokliwym uzupełnieniem salonu, dlatego wielu z nas nie wyobraża sobie bez niego aranżacji salonu. Nic dziwnego, w końcu jest ważnym pomocnikiem codziennych czynności - pozwala należycie ugościć bliskich podczas wizyt na kawę, a podczas relaksu możemy odkładać na niego pilot od telewizora, książkę, czasopismo albo cokolwiek, co chcemy mieć akurat pod ręką. Ciężko więc wyobrazić sobie bez niego normalne funkcjonowanie. Oferta producentów jest bardzo zróżnicowana, dlatego dostosowanie ich nawet do najbardziej specyficznych potrzeb nie powinno stanowić problemu. Na co więc zwracać uwagę, aby stolik kawowy był jak najbardziej dopasowany do salonu?

Stolik kawowy - czym kierować się przy wyborze?

Dobrze dobrany stolik kawowy do salonu to przede wszystkim stolik proporcjonalny do metrażu pomieszczenia, a także spójny stylistycznie, efektownie komponujący się z innymi elementami wyposażenia. Dostępne są stoliki o klasycznym designie, uniwersalne dla wielu wnętrz, nie tylko o tradycyjnej linii, ale też na przykład w formie plastra drzewa. Znaleźć można także różnego rodzaju stoliki kawowe nowoczesne. Cechują się zarówno minimalistycznym designem, jak i urozmaiconą konstrukcją w różnorodne, ażurowe motywy. Biały stolik kawowy w formie metalowego pomocnika na trójnogu będzie subtelnym akcentem we wnętrzach o jasnej tonacji, natomiast w ciemniejszych zastosować można stolik kawowy czarny, na przykład ze stylowym, imitującym marmur blatem. Bardzo oryginalną propozycją, która z pewnością przypadnie do gustu poszukiwaczom awangardowych rozwiązań, jest stolik kawowy z motywem zegara, w dużej, jak i małej odsłonie.

Wpasuje się szczególnie w loftowe wnętrza, a jeśli szukamy czegoś do salonu zaaranżowanego na styl glamour lub art deco, to złoty stolik kawowy stanowić będzie wybór idealny, szczególnie wśród dodatków o tej samej kolorystyce. Stolik kawowy okrągły to nie tylko urokliwy element wyposażenia, wiele z nich wyróżnia się również różnymi innowacyjnymi zastosowaniami, takimi jak zdejmowany blat, który służyć może jako przenośna taca oraz schowek w formie koszyka lub wbudowany w jego wnętrze. Stoliki kawowe mogą być więc również wielofunkcyjne, pozwalając na przechowywanie koców, gazet i innych, potrzebnych przedmiotów. Bardzo praktyczne są również zestawy, składające się z dwóch lub trzech stolików o różnych rozmiarach - można je do woli rozstawiać w wielu konwencjach. Warto więc swój wybór uzależnić nie tylko od wyglądu stolika, ale też jego funkcjonalności, aby korzystanie z niego było w pełni komfortowe, a my usatysfakcjonowani.

stolik kawowy

Z jakiego materiału powinien być wykonany stolik kawowy?

Warto zwrócić uwagę również na materiał, z którego wykonany został stolik, determinować on będzie zarówno trwałość, jak i stylistykę. Stolik kawowy nowoczesny może przyjmować wiele form, będąc wykonanym z metalu, przyjmie bardziej surową, minimalistyczną stylistykę, ale zdecydować można się także na stolik bambusowy, o nieco subtelniejszej prezencji. Również stoliki drewniane kawowe wiele mają oblicz, od tych najbardziej tradycyjnych, po bardziej nowatorskie, na przykład w stylowym połączeniu z elementami metalowymi w czarnym kolorze.

Drewniane blaty umieszczone na stelażach w różnych, geometrycznych motywach wprowadzą do wnętrza szyku i nowoczesności. Nie istnieje jeden dobry materiał, z którego powinien wykonany być stolik kawowy. Jest to kwestia indywidualna, uzależniona głównie od kolorystyki innych mebli i tego w jakim stylu zdecydowaliśmy się urządzić salon. Może być to mały stolik kawowy drewniany, z drewna litego lub MDF, metalowy, szklany, kamienny, ze stali… Najważniejsze, aby podbijał i uzupełniał estetykę salonu, nie gryząc się z innymi elementami.

Jaki rozmiar stolika kawowego będzie odpowiedni?

Zbyt masywny stolik może odebrać za dużo przestrzeni i tym samym przytłoczyć wnętrze, dlatego dostosowanie go do metrażu to jedna z kluczowych kwestii, na którą należy zwrócić uwagę, jeśli chcemy cieszyć się dobrym efektem. Małe stoliki kawowe są bardzo urokliwe i sprawdzą się nie tylko w mniejszych salonach, będą też doskonałe, gdy planujemy zaaranżować przytulny kącik, w którym w komfortowy sposób będzie można zrelaksować się z książką i kawą lub herbatą.

Większe stoły natomiast najlepiej prezentują się, uzupełniając narożnik lub sofę przed konsolą pod telewizor, nadają wnętrzu przytulności i podnoszą jakość odpoczynku, udekorowane różnego rodzaju dodatkami. W takim przypadku stolik kawowy nie powinien przewyższać wysokości kanapy, aby znajdujące się na nim przedmioty nie zaburzały pola widzenia.

Stolik kawowy - jaki kształt wybrać?

Stoliki różnią się jeszcze jedną, istotną cechą, a jest nią kształt. Prostokątne, lekko zaokrąglone w formie trójkąta, a także całkiem okrągłe stoliki kawowe to najczęściej spotykane warianty, ale znaleźć można i także stoliki kawowe ze zdejmowanym blatem w kształcie sześciokąta, o nieco etnicznym charakterze. Większe gabarytowo, uzupełniające narożniki lub sofy nowoczesne stoliki kawowe najlepiej sprawdzają się w swojej roli, gdy są w kształcie elipsy lub prostokąta - zapewniają sporą powierzchnię użytkową, jednocześnie zgrabnie się prezentując.

Stoliki kawowe okrągłe są natomiast doskonałe do mniejszych salonów, ale znaleźć można również takie o większej średnicy, wszystko w zależności od potrzeb. Taki będzie najwygodniejszy do zaaranżowania swojej małej strefy relaksu. Stolik kawowy okrągły lub prostokątny o mniejszych rozmiarach może być też dodatkowym, przykanapowym pomocnikiem, zapewniającym, że wszystko, czego potrzebujemy, będziemy mieć bez większego wysiłku pod ręką.

Potrzeby każdego mogą być bardzo zindywidualizowane, ale nawet te najbardziej wymagające mogą zostać spełnione, dzięki bogatej ofercie stolików do kawy. Rozkładając wybór na kilka czynników, takich jak praktyczność, wymiary, materiał oraz kształt, będziemy w stanie przybliżyć się do doskonałego efektu aranżacyjnego w salonie.