Stojak czy uchwyt na papier? Które rozwiązanie wybrać?

Zmiany wiążą się z wieloma łatwiejszymi, jak i trudniejszymi decyzjami, a diabeł, jak wiadomo, tkwi w szczegółach. Po przeprowadzce, remoncie czy też postawieniu ścian w nowo wybudowanym domu przychodzi moment aranżacji, która ma być nie tylko efektowna, ale również praktyczna. Rynek obecnie pęka w szwach w kontekście mnogości różnego rodzaju akcesoriów domowych, które bywają bardziej lub mniej zbędne. Bez wątpienia stojak czy też uchwyt na papier to akcesorium niezbędne, od którego zależeć będzie nasz komfort codziennych czynności. Lepszym wyborem będzie zatem stojak czy uchwyt? Pomożemy w podjęciu tej decyzji!

Uchwyt lub stojak do łazienki

Najważniejsze jest dostosowanie opcji do przestrzeni. Kiedy ubikacja jest tak umiejscowiona, że w pobliżu nie ma ściany prostopadłej i uchwyt na papier zawieszony jest na tej samej ścianie, co ubikacja, sięganie po papier może wymagać trochę elastyczności i nie być w efekcie zbyt komfortowe. W takim wypadku lepszym wyborem będzie stojak na papier, którego umiejscowienie dostosowywać możemy dowolnie, w zależności od własnych potrzeb. Ponadto konstrukcja stojaków pozwala często na ulokowanie zapasu papieru toaletowego oraz szczotki w zestawie, co jest wygodnym i praktycznym rozwiązaniem. Mnogość dostępnego designu stojaków na papier, które obecnie oferuje rynek, sprawi, że stojak dopasować można do każdego stylu, co uczyni go nie tylko praktycznym przyborem, ale również estetycznym akcentem łazienki.

W przypadku łazienki o niewielkim metrażu oszczędność miejsca będzie na wagę złota, z tego względu warto w takiej toalecie postawić na standardowy uchwyt na papier. Jeżeli nie chcemy ingerować w dotychczasową konstrukcję ściany przy użyciu wiertarki, istnieje możliwość zakupu samoprzylepnego uchwytu na papier. W takim przypadku do wyboru są dwa warianty: uchwyt z przyssawkami oraz na klej. Podstawową wadą takich uchwytów jest jednak ich wytrzymałość. Należy pogodzić się z faktem, że taki uchwyt może się odklejać pod wpływem wilgoci, która w łazience jest nieunikniona. Ponowny montaż takiego uchwytu nie będzie z pewnością problematyczny, ale trzeba być świadomym zaistnienia takiej możliwości.

Stojak na papier

Stojak lub uchwyt do kuchni

Ręczniki papierowe w kuchni to nieodłączny element wyposażenia. Podobnie jak w łazience, tak i w kuchni najważniejsze, aby dopasować akcesorium do możliwości przestrzennych. Najlepiej zastanowić się ile blatu lub ściany jesteśmy w stanie poświęcić. W przypadku małej kuchni z niewielką ilością miejsca na blacie warto go oszczędzić, montując naścienny uchwyt na papier. Jeśli nie musimy martwić się o zajęte na blacie miejsce, warto postawić na stojak na ręczniki papierowe, którego główną zaletą jest możliwość przenoszenia w dowolne miejsca.

Stojak na ręczniki papierowe

Na co jeszcze warto zwrócić uwagę?

Niewątpliwie istotny jest również surowiec, z którego uchwyt lub stojak został wykonany. Istnieje kilka wariantów:

  • aluminiowy – jest tani, wytrzymały i łatwy w utrzymaniu czystości,
  • plastikowy – to najtańsze rozwiązanie, obojętne na wpływ wilgoci oraz łatwe w czyszczeniu,
  • drewniany – przy wyborze drewnianego stojaka/uchwytu warto zwrócić uwagę na rodzaj użytego drewna. Bardzo ważne, aby cechował się wysoką odpornością na wilgoć, dla pewności można go również zaimpregnować przed pierwszym użyciem,
  • metalowy – niewątpliwie jest to najbardziej wytrzymały surowiec, o ile został wcześniej zabezpieczony przed korozją. Dodatkowo jest on łatwy do czyszczenia,

Najważniejsze to dostosować rodzaj narzędzia do przestrzeni, a cała reszta jest już kwestią stylu wnętrza oraz osobistych preferencji.