Sposób na upały - zasłony zaciemniające i termiczne

zasłony do salonu

Letnie upały co roku dają się we znaki, jak sobie z nimi radzić? Chwytamy się różnych sposobów, by w mieszkaniach zyskać nieco wytchnienia od palącego słońca. Jednym z nich są dobrze dobrane zasłony termiczne.

Zasłony to element dekoracji wnętrza, który ma zdobić i chronić naszą prywatność. Mogą również chronić przed upałem i zbyt dużym nasłonecznieniem we wczesnych porach dnia. Ich dodatkowe właściwości uzależnione są od rodzaju tkaniny, z jakiej zostały uszyte. Sprawdzamy, jak działają zasłony zaciemniające i termoizolacyjne.

Zasłony zaciemniające - wszystko na ich temat

Tkaniny, z których szyje się zasłony, mają różne właściwości. Splot tkaniny warunkuje przepuszczalność światła. Delikatne woale pełnią wyłącznie funkcję dekoracyjną, przepuszczają dużo światła, więc doskonale sprawdzają się w salonach i wnętrzach z ekspozycją północną i zachodnią. Zasłony dekoracyjne, których splot jest bardziej gęsty, również nie zaciemniają, za to dobrze osłaniają wnętrze przed ciekawskimi spojrzeniami sąsiadów.

Zasłony zaciemniające to osobna kategoria tekstyliów. Pierwszym skojarzeniem z tym rodzajem zasłon jest ciężka i ciemna tkanina, która po zaciągnięciu prawie całkowicie blokuje dostęp dziennego światła. Tak było kiedyś - dziś przemysł włókienniczy korzysta z technologii, które pozwalają uzyskać niemal 100 - procentowe zaciemnienie. Zasłony zaciemniające nie są ciężkie i grube. Nie muszą być też w ciemnych barwach. Chodzi tu bowiem o specjalny splot materiału, który jest tak zwarty, że materiał nie przepuszcza promieni słonecznych. Paleta dostępnych kolorów jest tak duża, jak w przypadku zasłon dekoracyjnych. Zatem jeśli chcesz kupić jasne zasłony zaciemniające do sypialni, to nie będzie z tym najmniejszego problemu.

Zasłony zaciemniające pierwotnie stosowane były w hotelach, by podróżni mogli dobrze wypocząć po nocnej podróży. Dziś możemy je mieć również w naszych domach. Polecamy je do sypialni z oknami o ekspozycji wschodniej i południowo - wschodniej. Dzięki temu poranne słońce nie będzie Ci przeszkadzać.

Zasłony termiczne - idealne na upał

Zasłony zaciemniające chronią przed światłem, ale nie przed nagrzewaniem się pomieszczenia podczas upałów. Jeśli chcesz nieco zmniejszyć działanie słońca podczas upałów kup zasłony termiczne. Jak to działa? Zasłona termoizolacyjna uszyta jest z tkaniny, która odbija promienie słoneczne, dzięki temu wnętrza mniej się nagrzewają. To dość prosta technologia, wykorzystuje się ją również w produkcji osłon termoizolacyjnych na szyby samochodowe czy pokrowców na deski do prasowania. Wykorzystywanie tych technologii nie wpływa na estetykę zewnętrznej strony zasłon.

Zasłona termoizolacyjna pełni również funkcję dekoracyjną, więc jej powierzchnia nie jest pokryta połyskującą folią, ale materiał nie wygląda z obu stron tak samo. Zwykle jest jaśniejszy, ale wciąż gładki i wygląda na tyle atrakcyjnie, że można wykorzystać takie zasłony również w dużych przeszkleniach.

Zasłona termiczna ma dwa zastosowania - chroni nie tylko przed nagrzewaniem się wnętrza od słońca podczas upałów. Zimą będzie osłaniać przed chłodem, który dostaje się do wnętrza przez okna i mostki termiczne wokół otworów. Zasunięcie zasłon termicznych po zmroku zimą powoduje, że wnętrze jest lepiej izolowane. Nie wpływa to znacząco na wydatki na ogrzewanie, jednak zapewnia większy komfort osobom przebywającym we wnętrzu. Zasłona termoizolacyjna może mieć dowolny kolor lub wzór. Zwykle są one jednak gładkie, a ze względu na bardzo zwarty splot mają podobne właściwości jak zasłony zaciemniające.

Czym kierować się przy wyborze zasłon?

Zanim przejdziemy do względów dekoracyjnych, rozważmy tę kwestię pod kątem praktycznym. Zasłony mają za zadanie chronić wnętrze przed ciekawskimi spojrzeniami przechodniów. Jeśli Twoje okna wychodzą na sąsiedni budynek lub mieszkasz na niskim parterze - polecamy zasłony, które zapewnią prywatność. Jeżeli nie musisz lub nie chcesz zasłaniać okien, możesz zdecydować się na cienkie, udrapowane po bokach zasłony, których zadaniem będzie tylko i wyłącznie udekorowanie wnętrza.

Bardzo istotna jest również ekspozycja okien, czyli kierunek, w jakim wychodzą. Od tego zależy ilość naturalnego światła, która w ciągu dnia jest dostarczana do wnętrza. Północna ekspozycja wymaga dodatkowego doświetlenia, ponieważ słońce prawie tam nie dociera. Południowa ekspozycja jest zdecydowanie lepiej nasłoneczniona i wymaga zasłaniania okien podczas upałów - do takich wnętrz polecamy zasłony termoizolacyjne. Wschodnia ekspozycja okien sprawia, że latem wnętrze jest dobrze doświetlone już od godzin wczesnoporannych. Jeśli w Twoim wypadku jest to sypialnia, warto powiesić w niej zasłony zaciemniające. Zachodnia ekspozycja okien to dobre nasłonecznienie po południu - światło wtedy nie jest już tak ostre, a przed zmierzchem ma piękny kolor. Any wnętrze się nie nagrzewało nadmiernie, możesz zastosować zasłony termiczne.

Nowoczesne budownictwo to duże przeszklenia i jasne wnętrza. Taka estetyka wymaga zastosowania różnego rodzaj zasłon, by zapewnić sobie komfort bez względu na porę dnia. Dzięki nowoczesnym technologiom można połączyć praktyczne właściwości z modną estetyką. Zasłony zaciemniające mogą mieć różne, również jasne kolory, nic nie stoi na przeszkodzie, by były ozdobione ciekawym wzorem. Dzięki temu możesz dowolnie dobierać styl tych specjalnych tekstyliów do pozostałych elementów aranżacji wnętrza. Za pomocą odpowiednio dobranych tekstyliów możesz nadać wnętrzu przytulnego charakteru.