Skomponuj kącik z ziołami! Radzimy jak dobrać odpowiednie rośliny i doniczki

doniczki z ziołami

Większość popularnych ziół można uprawiać w doniczkach na parapecie i balkonie. Świeże zioła podnoszą smak potraw, a nie są tak wymagające w uprawie, jak mogłoby się wydawać. Jeśli marzysz, by Twój parapet zdobiły doniczki z bujną uprawą, przeczytaj nasz poradnik.

Uprawa ziół z nasion nie jest skomplikowana, choć wymaga staranności. Większość z nas wybiera zioła w doniczkach, która można tanio kupić w marketach. Są bujne i piękne, ale po kilku dniach w mieszkaniu marnieją. Powód jest prosty - to zioła z uprawy szklarniowej. Zmiana warunków powoduje, że rośliny stają się słabsze. Poza tym popełniamy sporo błędów w ich pielęgnacji. Jak tego uniknąć i wyhodować własne zioła z nasion? Wszystkiego dowiesz się z naszego poradnika.

Jak uprawiać zioła w doniczkach?

Nie jest to trudne, ale cały proces trzeba podzielić na etapy, podczas których rośliny potrzebują różnych warunków.

Wysiew i kiełkowanie

Zioła do uprawy w mieszkaniu możesz wysiewać o dowolnej porze roku. Potrzebujesz do tego inspektów, czyli płytkich doniczek, w których rośliny wykiełkują. Możesz kupić gotowe zestawy do uprawy ziół z pojemnikami z celulozy kokosowej i krążków z gotową mieszanką ziemi. Możesz również przygotować własne inspekty z wytłaczanek po jajkach. Wówczas wybierz ziemię do hodowli sadzonek, ma odpowiedni skład i konsystencję.

Aby nasionka szybko wykiełkowały, stwórz im warunki szklarniowe. Inspekty mieść pod przeźroczystym przykryciem. Najlepszym rozwiązaniem jest zakup małej szklarni, która zapewni nie tylko odpowiednią ilość światła, ale również tlenu. Poza tym mini szklarnia to piękna dekoracja parapetu.

Do kiełkowania i w pierwszej fazie wzrostu każda roślina potrzebuje dużo światła. Dlatego najlepiej umieścić szklarnię na oknie z wystawą południową lub południowo-wschodnią. Zadbaj również o utrzymanie stałej wilgotności podłoża. Do podlewania najmniejszych roślin najlepiej sprawdzi się zraszacz. Gdy są większe i stoją w słońcu, potrzebują normalnego podlewania. Zraszanie liści może spowodować ich uszkodzenia. Dlatego polecamy sprytny gadżet 2w1. Konewka z teleskopową wylewką i zraszaczem - doskonale sprawdzi się podczas uprawy roślin w domu.

Przesadzanie do większych doniczek

Siewki trzeba przesadzić do większych doniczek, bo stłoczone roślinki nie będą ładnie rosły. Najlepiej wybrać pojemniki, w których można rozsadzić siewki w kilkucentymetrowych odstępach. Jakie podłoże do ziół przygotować? Użyj żwirowego, dobrze osuszonego kompostu, dodając do 25 procent objętości grubego żwiru lub perlitu do podłoża na bazie gliny. Większość ziół powinno się sadzić w wyższych doniczkach, aby rośliny rozwinęły prawidłowy system korzeniowy. Jeśli planujesz hodować zioła na balkonie, wybierz doniczki cementowe, które są przeznaczone na zewnątrz.

Pięknie wyrośnięte okazy, które chcesz przenieść do kuchni, by mieć świeże przyprawy pod ręką umieść w dużej doniczce z przegródkami. Stworzysz w ten sposób efektowną kompozycję zielnika, ale każda roślina będzie rosła oddzielnie. Dlaczego nie sadzić w jednej donicy? Ponieważ każde z ziół wymaga innej intensywności podlewania.

Czym nawozić zioła w doniczkach?

Najlepszym pomysłem jest zakup uniwersalnego nawozu do warzyw i ziół. Nawozy do kwiatów zawierają dużo potasu, a ten stymuluje kwitnienie. W hodowli ziół do użytku kuchennego nie o to nam chodzi. Kwitnienie najczęściej powoduje, że zioła zmieniają smak i właściwości. Rozrasta się kwiatostan zamiast liści, które dodajemy do potraw.

Jak nawadniać zioła, gdy nie ma nas w domu?

Wypielęgnowane rośliny na balkonie i w mieszkaniu to odpowiedzialność. Jeśli pozostawisz je na dłużej bez podlewania - marnieją. Zioła potrzebują stałego nawadniania, szczególnie bazylia jest bardzo wymagająca. Wystarczy weekendowa nieobecność by bazylia w doniczce zwiędła. Z drugiej strony podlewanie na zapas też jest złym pomysłem, bo przelane korzenie mogą zacząć gnić.

Dlatego każdy ogrodnik hobbysta powinien posiadać zestaw nawadniaczy do doniczek. Nie są tak drogie, jak doniczki z systemem automatycznego nawadniania a spełniają podobną funkcję.

Proste nawadniacze nakręcane na butelkę wkładamy do doniczek i w ten sposób zapewniamy stały dopływ wody. System działa grawitacyjnie, więc nie przelejesz roślin.

Kiedy przenieść zioła w doniczkach z mieszkania na balkon?

Jeśli masz słoneczny balkon, większość ziół będzie na nim pięknie rosła. Wysiewać je możesz przez cały rok, ale hodować na balkonie tylko wiosną i latem. Zanim doniczki trafią na stałe na zewnątrz, rośliny trzeba zahartować. Wystawiaj je na kilka godzin w ciepłe wiosenne dni na balkon, ale chowaj je na noc do domu. Na stałe można wystawić je dopiero po ostatnich wiosennych przymrozkach, czyli po niesławnej „zimnej Zośce”, której imieniny przypadają co roku 15 maja.