Rośliny w słoiku - stwórz modną, zieloną kompozycję

las w słoiku rośliny

Zieleń dodaje wnętrzu uroku. Jednym z najbardziej designerskich patentów na wprowadzenie jej do aranżacji jest las w słoiku. Rośliny, które w nim umieścisz, mogą być żywe lub sztuczne. Sprawdź jak stworzyć swój własny ogród w słoiku.

Jakie rośliny wybrać do lasu w słoiku? Na czym polega uprawa?

Las w słoiku to kompozycja roślin zamkniętych w ozdobnym, szklanym pojemniku. Stanowi oryginalną ozdobę do domu. Tylko od nas zależy, jakie elementy będzie zawierał nasz las w słoiku - żywe czy sztuczne rośliny, miniatury drzew czy popularne sukulenty. Najczęściej są to mchy i paprocie, które opcjonalnie można ozdobić kamieniami lub korą. Możesz samodzielnie stworzyć imponująco wyglądający ekosystem leśny, korzystając z łatwo dostępnych materiałów.

Hodowla roślin w słoiku nie jest skomplikowana, pod warunkiem że wybierzesz odpowiednie gatunki. Skoro mamy stworzyć las to potrzebujemy mchu. Najpopularniejsze rośliny do ogrodu w słoiku to mech chrobotek i zanokcica gniazdowa, czyli mała paproć ozdobna. Do tego fikus pnący lub inna odmiana bluszczu. Dla dodania nieco koloru wybierz fitonie i pstrokate niedośpiany. Możesz również postawić na sukulenty, które dobrze czują się w pseudo tropikalnych warunkach, których doświadczają rośliny zamknięte w słoiku.

Sztuczne rośliny do lasu w słoiku

Jeśli pielęgnacja roślin w słoiku nieco Cię przeraża lub nie masz „ręki do kwiatów”, możesz zrobić kompozycję z roślin sztucznych. Te, które możesz kupić dziś, prawie nie różnią się od naturalnych. Z tą różnicą, że nie rosną i wymagają regularnego mycia.

Sztuczne rośliny do lasu w słoiku możesz skomponować dowolnie. Możesz łączyć gatunki, które w naturze nie mogłyby rosnąć obok siebie. Co więcej, jeśli chcemy zrobić efektowny las w słoiku, jakie rośliny będą robić największe wrażenie? Drzewka bonsai - naturalne rośliny zamknięte w słoiku nie przetrwają zbyt długo - natomiast sztuczne mogą cieszyć oko latami. Sukulenty są piękne, ale te najmniejsze są dość kapryśne, jeśli chodzi o pielęgnację. Dlatego do lasu w słoiku lepiej wykorzystać ich imitacje.

Gdzie kupić rośliny do lasu w słoiku? Sprawdź naszą ofertę sztucznych roślin lub wybierz gotową dekorację w tym stylu.

Jak sadzić rośliny w słoiku?

Co jest potrzebne do zrobienia własnego lasu w słoiku? Oto lista niezbędnych materiałów:

  • ozdobny, zamykany słoiczek (może to być również butelka),
  • uniwersalna gleba kwaśna,
  • keramzyt lub dekoracyjny żwir drenażowy,
  • mech (trzeba go kupić w kwiaciarni lub sklepie ogrodniczym, bo to gatunek chroniony!),
  • węgiel aktywowany – opcjonalnie, ale warto stosować ze względu na właściwości detoksykujące,
  • sadzonki małych roślin,
  • elementy dekoracyjne, takie jak kamienie, szyszki, kora i gałązki,
  • narzędzia – mała szpatułka, pędzelek do czyszczenia ścianek słoiczka oraz małe pęsety lub szczypce z pewnością się przydadzą.

Kiedy zgromadzisz materiały, pora sadzić rośliny w słoiku. Jak zrobić podłoże? Ziemię wymieszaj z węglem aktywowanym. Pierwsza warstwa to drenaż - wysyp keramzyt lub żwir, połóż na to cienką warstwę ziemi. Ułóż rośliny w kompozycję dekoracyjną i posadź je, dodając podłoże. Na koniec dodaj mech i opcjonalnie elementy dekoracyjne.

Jak pielęgnować rośliny w słoiku?

Uprawa roślin w słoiku nie jest szczególnie wymagająca, choć należy pamiętać o kilku podstawowych zasadach. Przede wszystkim wybierz miejsce, w którym nie będzie narażony na długotrwałe i bezpośrednie działanie promieni słonecznych.

Jak podlewać rośliny w słoiku? Unikaj nadmiernego podlewania. Nasz leśny ogródek należy podlewać niewielką ilością wody za pomocą strzykawki, dopiero gdy ziemia wyschnie (wilgotność można sprawdzić palcem). W ciągu pierwszych kilku tygodni słoik może zaparować, a woda będzie kapać po ściankach. Jest to naturalny proces. Następnie należy otworzyć słoik na 10-15 minut i ponownie go zamknąć. Czy rośliny zamknięte w słoiku oddychają w tlenowo? Tak, ponieważ same go przecież wytwarzają.