Rodzinny wyjazd nad jezioro - jak się przygotować?

Rodzinny wyjazd to coś, co zacieśnia relacje. Każdy powinien korzystać z możliwości wspólnego wypadu, ponieważ można spędzić fajnie czas, odpoczywając ze wszystkimi bliskimi. Bardzo często dzieci buntują się na taki wyjazd, ponieważ nie będą miały dostępu do telefonu lub bieżącej wody. Po całym wyjeździe same mówią, że było bardzo miło i następnym razem również chętnie pojadą. Trzeba jednak się zastanowić jak zacząć przygotowania do takiego wyjazdu, żeby o niczym nie zapomnieć i móc zrelaksować się w 100%.

Jak zacząć przygotowania

Przede wszystkim należy sporządzić listę rzeczy, która jest potrzebna na rodzinny wyjazd. W tym celu warto porozmawiać z całą rodziną. Każdy z jej członków powie co chciałby, żeby zostało zabrane. Do tego będzie trzeba dopisać najpotrzebniejsze rzeczy, bo raczej nikt nie wspomni, że chce, żeby została zabrana apteczka. Karta, długopis i cała rodzina przy wspólnym stole i można zacząć planować. Jedyne, na co trzeba zwrócić uwagę to ilość miejsca dostępnego na bagaż. Dla dzieci może ważne być zabranie komputera, jednak rodzic musi zobaczyć czy istnieje fizycznie taka możliwość. Taki początek planowania będzie na pewno pozytywny dla każdego członka rodziny.

 

O czym nie wolno zapomnieć

 

  1. Apteczka

W niej muszą znajdować się podstawowe leki i środki do opatrunku ran. Wejście do wody może wiązać się z urazem stopy. Warto zabrać wszystkie potrzebne środki i na miejscu mieć spokojną głowę. W tym tekście opisywany jest wyjazd nad jezioro, jednak jeśli ktoś z podróżnych chce się wybrać w inne miejsce, to także nie powinien zapomnieć o apteczce, ponieważ nigdy nie wiadomo kiedy może się ona przydać.

 

  1. Środki przeciw owadom

Wieczorne komary są koszmarem każdego podróżującego. Owady potrafią zniszczyć nawet najlepszą podróż, ponieważ ukąszenia po nich będą dawały się we znaki przez długi czas. Warto zaopatrzyć się w znane środki, które na pewno zadziałają. Na rynku pojawia się wiele preparatów, których skuteczność nie jest przez nikogo potwierdzona, a nikt nie chce chyba walczyć z komarami wieczorem przy ognisku.

 

  1. Ochrona przed słońcem

Wyjazd nad jezioro organizowany jest w ciepłe dni. Woda w tym okresie będzie znacznie cieplejsza, a także będzie można opalić swoje ciało. Jednak nadmiar promieni słonecznych nie jest zbyt dobry dla ludzkiego organizmu. Warto zapisać na liście krem z filtrem, a także okulary przeciwsłoneczne. Produkty te pomogą w lepszym odpoczywaniu i zapobiegną ewentualnym oparzeniom, które mogą wystąpić na ciele człowieka.

 

  1. Rzeczy do kąpieli

Każdy z nas kąpie się nieco inaczej. Jedni wolą pływać w butach, ponieważ nie muszą martwić się o to, co znajduje się w wodzie. Inni natomiast preferują gołe stopy i nie boją się niczego. Każdy jednak powinien zabrać:

- strój kąpielowy,

- ręczniki,

- klapki lub buty, w których będzie można chodzić po rozżarzonym piasku.

Następnymi elementami do kąpieli są rzeczy potrzebne dzieciom. Należy pamiętać o zabraniu:

- koło do pływania,

- rękawków do pływania,

- deski,

- piłki do zabawy,

- makaroników.

 

Rzeczy te umożliwią dobrą zabawę w wodzie dla każdego uczestnika wyprawy. Prawdopodobnie dzieci wymienią te rzeczy, podczas sporządzania listy, jednak gdyby zapomniały to warto je zabrać, bo prawdopodobnie przypomni się im o istnieniu tych produktów jak wejdą do wody.

W tym przypadku warto zabrać ze sobą torbę plażową, która powinna być zrobiona z przewiewnego i jasnego materiału. Lepiej, żeby jedzenie i płyny, które się w niej znajdują, nie zgniły z powodu ciepła. Ciemny materiał będzie przyciągał więcej promieni słonecznych. Jedzenie jest bardzo ważnym elementem, bo każdy podróżnik wie, jak bardzo woda wymęczy każdego człowieka. Pływanie, chodzenie, a nawet samo przebywanie w niej wymusza ciągłą pracę całego ciała. Badania pokazują, że woda jest świetnym miejscem dla człowieka jeśli chodzi o rehabilitację, a także odpoczynek, ponieważ dotyka ona całego ciała. Po zabawie w wodzie każdy będzie miał ochotę na coś to jedzenia. Z tego względu należy zabrać ze sobą pokarm, który nie będzie wymagał przyrządzania i będzie smakował każdemu. Coś słodkiego na podwieczorek również jest mile widziane.

Uśmiechająca się rodzina w okularach gotowa do wyjazdu na wycieczkę

Jakie miejsce podróży wybrać?

Po sporządzeniu listy rzeczy, które należy zabrać ze sobą na rodzinny wyjazd nad jezioro, przychodzi moment, w którym trzeba zdecydować gdzie się pojedzie. Warto wziąć pod uwagę opinię każdego członka. Wybierając miejsce, należy zwrócić uwagę na czas, który będzie trzeba poświęcić na jazdę samochodu i ewentualny nocleg. Jeśli rodzina chce się wybrać na weekend to mogą wybrać dalsze miejsce. Wyjazd w sobotę o 6 rano, dojazd do miejsca docelowego o 10 i powrót w niedzielę o 17 pozwalają na odpoczynek. Będzie dużo czasu, który będzie można poświęcić rodzinie.

Jednak wyjazd nad jezioro wcale nie musi trwać dwa dni. Zdarza się, że ma być to wypad jednodniowy. W tym wypadku lepiej wybrać miejsce sprawdzone, które znajduje się niedaleko miejsca zamieszkania. Wybranie miejsca, w którym się już wcześniej było z pewnością dobrze wpłynie na wypoczynek, ponieważ nie będzie trzeba martwić się o dzieci, które wiedzą gdzie mają grunt, a gdzie nie, gdzie mogą się bawić i nurkować. Będzie można również oszacować liczbę osób, która może być w danym miejscu i nastawić się na tłok lub swobodę.

Rodzina planująca wycieczkę

Organizacja czasu

Osoby dorosłe bardzo łatwo potrafią gospodarować swoim wolnym czasem. Wystarczy im dobra pogoda i książka, a rodzinny wyjazd będzie dla nich udany. Jednak dzieci prawdopodobnie po paru godzinach zaczną marudzić, ponieważ będą już po kąpieli, a ich telefony rozładowały się. Warto, żeby rodzice zorganizowali zabawy dla swoich pociech. Wyjazd ma być przede wszystkim wspólnym spędzeniem czasu i odpoczynkiem. Przykładowe zabawy znajdują się poniżej.

 

  1. Koszykówka w wodzie

Koła do pływania mogą robić za obręcz kosza, który będzie pływał w wodzie. Zawodnicy dzielą się na dwie drużyny i rzucają z danej odległości do kosza. Wygra ta drużyna, która wrzuci piłkę z większej odległości.

 

  1. Piłka wodna

Jest to sport, który jest znany. Rodzice mogą wbić dwa długie kijki w wodzie i postawić kogoś na bramce. Następnie należy rzucać piłką, a bramkarz ma za zadanie bronić bramki. Podczas tej zabawy należy zadbać o czystość miejsca, gdzie będzie rzucał się bramkarz.

 

  1. Karty i gry planszowe

Poza zabawami w wodzie można również bawić się na kocu z całą rodziną. W tym celu warto zabrać ze sobą gry planszowe, które umilą czas każdej rodzinie, a także karty. Zabawa tymi rzeczami będzie na pewno bardzo atrakcyjna dla całej rodziny, bo nie za często gra się w te gry będąc w domu.

Rodzina relaksuje się na wakacjach