Przytulnie i oryginalnie - 5 pomysłów na oświetlenie sypialni

Sypialnia jest miejscem odpoczynku, w którym wszystkie problemy dnia codziennego znikają, ustępując atmosferze relaksu. Z tego względu musi to być przestrzeń, w której poczujesz się przytulnie i bezpiecznie. Wygląd sypialni decyduje nie tylko o tym, jak zasypiasz, ale także jak wstajesz, dlatego dobrze jest odpowiednio zaprojektować to pomieszczenie.

Ważnym elementem we wnętrzu sypialni jest oświetlenie. Wybierając lampy, weź pod uwagę cztery rodzaje oświetlenia, które powinny być obecne w prawie każdym pomieszczeniu: oświetlenie podstawowe, oświetlenie zadaniowe, nastrojowe i akcentujące. W tym artykule z przyjemnością zainspirujemy Cię przydatnymi wskazówkami dotyczącymi wyboru oświetlenia sypialni.

Od czego zacząć?

Do projektowania oświetlenia w sypialni, tak jak w przypadku każdego innego pomieszczenia, należy podchodzić kreatywnie. Najpierw zdecyduj, jaki typ oświetlenia chcesz zainstalować, czy będzie to tylko żyrandol, czy chcesz spróbować połączyć kilka rodzajów oświetlenia.

O czym należy pamiętać przy wyborze oświetlenia do sypialni?

Sypialnia to miejsce Twojego odpoczynku. Dlatego wybierając oświetlenie, należy zwrócić uwagę styl i design lamp, aby pasowały one do Twojej wizji idealnej sypialni. Lampy służą nie tylko do dostarczania światła, ale także jako element wystroju, więc gdy światło jest wyłączone, powinny wyglądać równie pięknie. Dobrze byłoby również umieścić lampy na różnych poziomach w każdym obszarze funkcjonalnym. Pomoże to oddzielić strefy od siebie i poprawić ich działanie. Nie zapomnij o romantycznej atmosferze! Wybierając światło do sypialni, nie powinno być ono zbyt mocne. Najlepiej sprawdzi się delikatne i rozproszone światło.

Szczegóły są ważne

Idealnie zbalansowana konfiguracja oświetlenia będzie wymagała różnych rodzajów lamp. Zastanów się, jaki ma być cel każdego światła, zanim zdecydujesz się na jego zamontowanie. Obszary robocze będą wymagały jaśniejszego światła, a obszary wypoczynków miękkiego i przyjaznego oświetlenia.

Oryginalna i przyciągająca wzrok lampa sufitowa

Centralna, nietuzinkowa lampa sufitowa nie jest niezbędna w sypialni. Może ona jednak stanowić stylowy element dekoracyjny, jeśli odpowiednio dobierzesz ją do wnętrza całego pomieszczenia. Taka lampa nie tylko wzbudzi podziw, ale także rozjaśni sypialnię, przez co jest to idealna propozycja jeśli często robisz w sypialni także inne rzeczy, na przykład pracujesz lub ćwiczysz jogę. Jeśli jednak zdecydujesz się umieścić lampę wiszącą tuż nad łóżkiem, postaraj się o abażur, który lekko stłumi światło, aby nie świeciło ono bezpośrednio w oczy. Spróbuj użyć klosza, w którym żarówka nie będzie widoczna pod żadnym kątem.

Zmiękcz nastrój

Projektując sypialnię, należy skupić się na łagodnym oświetleniu. Z sypialni głównie korzysta się podczas panowania ciemności na zewnątrz, więc weź pod uwagę miękkie, bezkierunkowe oświetlenie lub zastosuj lampy podłogowe lub stołowe. Obniż poziom oświetlenia do delikatnego blasku, a sypialnia stanie się o wiele wygodniejsza i przytulniejsza. Jeśli jesteś jedną z tych osób, które są podatne na brak snu lub budzą się w nocy przez światło rozproszone, istnieje prawdopodobieństwo, że twoje oczy mają wysoki stopień światłoczułości. W takim wypadku wybierz żarówki o mniejszej intensywności i jasności.

Lampka nocna

Świece i dekoracje

Sypialnia szybko stanie się przytulna, jeśli umieścisz w niej ładne dekoracje oraz oświetlenie dekoracyjne. Poduszki, dywaniki, pluszaki lub podobne miękkie przedmioty sprawiają, że pomieszczenie stanie się ciepłe i przytulne. Jeśli chcesz uzyskać wyjątkowo romantyczną atmosferę, zamiast lampek możesz zapalić świece. Warto jednak w tym przypadku zadbać o odpowiednie miejsce dla świeczek, które będzie także bezpieczne.

Specjalne dekoracyjne świeczniki zapewnią doskonałe rozproszenie światła świecy oraz będą stanowić bezpieczną podstawkę. Na rynku znajdziesz wiele różnego rodzaju świec, w tym także świece zapachowe, dzięki czemu z łatwością wybierzesz takie, które będą stylistycznie pasować do Twojej sypialni. Jeśli jesteś fanem stylu loftowego, świecznik heksagonalny będzie doskonałym wyborem, dzięki któremu Twoja sypialnia stanie się wyjątkowa.

Duża lampa podłogowa

Jeśli masz dużo miejsca na podłodze w sypialni, rozważ zakup dużej lampy podłogowej. Tego typu modele są dostępne w szerokiej gamie wzorów i stylów, dzięki czemu z pewnością znajdziesz coś odpowiedniego. Lampa podłogowa jest wystarczająco duża, aby zmienić się w centralny punkt oświetleniowy, dlatego musi ona pasować do istniejącego wystroju. Dlatego najlepiej wybierz abażur o ponadczasowym designie, który dobrze wpasuje się w przestrzeń, nawet jeśli wprowadzasz zmiany w wystroju.

Wszystko w zasięgu ręki

Wybierz wygodę i upewnij się, że będąc w łóżku, masz oświetlenie w zasięgu ręki. Jest to bardzo przydatne i wygodne rozwiązanie, jeśli chcesz poczytać książkę wieczorem lub jeśli musisz wstać z łóżka w ciemności. Jeśli dzielisz sypialnię ze swoim partnerem lub partnerką, dobrze jest umieścić oświetlenie po obu stronach łóżka. Dzięki temu obydwoje będziecie mogli czytać, pracować lub wstawać z łóżka w nocy, nie przeszkadzając sobie nawzajem.

Idealnym przykładem tego typu oświetlenia są kinkiety. Można je zainstalować po obu stronach łóżka, dzięki czemu dodadzą elegancji całemu pomieszczeniu. Zasadniczo kinkiety są uważane za opcje oświetlenia formalnych pomieszczeń, takich jak jadalnia, ale gdy są zainstalowane w sypialni, tworzą ciepłą i przytulną przestrzeń. Chociaż są atrakcyjnymi dodatkami, nie mogą być używane jako podstawowe źródło światła, ponieważ mogą oświetlić tylko niewielki obszar. Dobrym pomysłem jest wybranie tych, które pasują do wystroju, aby nie wyróżniały się zbytnio:

  1. Lampa dekoracyjna z napisem
  2. Lampa podłogowa
  3. Lampa dekoracyjna z żarówką
  4. Oświetlenie dekoracyjne do salonu
  5. Lampa stołowa z dekoracyjną żarówką
  6. Okrągła lampa wisząca

Po prostu przyciemnij!

Tuż przed snem możesz potrzebować mniej jasnego oświetlenia niż podczas ścielenia łóżka lub czytania książki. Dlatego najlepiej wybrać oświetlenie, które można przyciemnić. W ten sposób możesz całkowicie dostosować poziom światła do własnych upodobań.

Podsumowanie

Sypialnia jest przeznaczona do odpoczynku, a oświetlenie tego pomieszczenia powinno wspierać atmosferę relaksu. Mamy nadzieję, że powyższe informacje pomogą Ci znaleźć idealne oświetlenie do Twojej sypialni. Wybierając lampę, pamiętaj o naszych sugestiach, dzięki czemu uzyskasz pomieszczenie, które doskonale odzwierciedli Twój styl i gust.