Przechowywanie warzyw w kuchni – co zrobić, aby nie pleśniały?

Prawidłowe przechowywanie warzyw daje gwarancję świeżości oraz dobrego smaku przez zdecydowanie dłuższy czas. Co więcej, jeśli poznasz te zasady, zaczniesz oszczędzać pieniądze oraz zadbasz o środowisko, bo w końcu przestaniesz marnować przynajmniej część zakupionej żywności. Przeczytaj artykuł, aby dowiedzieć się więcej na ten temat.

Jak przechowywać warzywa?

Odpowiednie przechowywanie warzyw w kuchni wcale nie jest tak proste, jak mogłoby się wydawać. Okazuje się bowiem, że trzymanie cebuli w lodówce sprawia, że przestaje być chrupiąca, a mrożenie kapusty pekińskiej całkowicie niszczy jej strukturę i ze sprężystych liści zostaje jedynie rozwodniona papka. Co więcej, niektóre rośliny dłużej zachowują świeżość w lodówce, podczas gdy inne przechowuje się najlepiej na kuchennym blacie, np. w . W poniższej tabeli prezentujemy zestawienie przykładowych warzyw wraz ze wskazówką, gdzie lepiej je umieścić.


Warzywa przechowywane w lodówce

Warzywa przechowywane poza lodówką

szparagi

cebula, czosnek

papryka

ogórki

por, dymka, szczypiorek

ziemniaki, bataty

cukinia

dynia

brukselka

pomidor

kukurydza

pietruszka

brokuły, kalafior

marchew


Podpis: Warzywa na blacie można przechowywać w misach z naturalnych materiałów, które można też wykorzystać np. do podawania owoców gościom w ramach podwieczorku.

Jak przechowywać warzywa w lodówce i poza nią?

Podstawową zasadą przechowywania warzyw jest trzymanie ich oddzielnie od owoców. To dlatego, że niektóre z nich wydzielają etylen, który doprowadza do szybszego psucia się np. ogórków czy pomidorów. Poza tym pamiętaj, aby nie kupować zapasów na więcej niż 2-3 dni, a niezużyte warzywa, które nie noszą znamion zepsucia, możesz zamrozić. Szczegółowe zasady odnoszące się do poszczególnych produktów znajdziesz poniżej.

Przechowywanie warzyw korzeniowych, cebuli, ziemniaków 

>Nieumyte ziemniaki, pietruszkę, cebulę czy marchewki kupione na targu najlepiej przechowywać w suchym, chłodnym i zacienionym miejscu. Można je trzymać np. w płóciennych workach, które przepuszczają powietrze, ale nigdy w foliowych reklamówkach! Plastik przyspiesza bowiem procesy gnilne.

Jeżeli chodzi o warzywa korzeniowe ze sklepów i większych marketów, często są one umyte i długo leżą w transporcie, dlatego przechowywanie ich w taki sposób może się nie sprawdzić. Dlatego trzymaj je na blacie kuchennym w przewiewnym koszu z naturalnych materiałów lub w szklanej misie i zużyj jak najszybciej.

Gdzie trzymać czosnek?

Wbrew temu, co sugerowałby powyższy akapit, czosnek od chłodu i ciemności woli temperaturę pokojową. Nie potrzebuje szczególnych warunków– nieobrany, możesz trzymać tak w plastikowym pojemniku, jak i każdym innym. Zachowa swój aromat przez długi czas oraz nie pojawi się na nim pleśń, jeżeli był świeży podczas zakupu. Jeżeli masz natomiast obrane ząbki czosnku, zamknij je szczelnie i postaraj się zużyć jak najszybciej.

Podpis: W polskich kuchniach dużą ilość czosnku zaplata się niekiedy w warkocz i wiesza w pobliżu kuchenki lub blatu roboczego.

Przechowywanie brokułów, kalafiora, sałaty i szparagów wymaga niskiej temperatury

Brokuły, kalafior, sałatę i szparagi należy trzymać w lodówce. Aby przedłużyć ich świeżość i jednocześnie nie obciążać zanadto lodówki, warto zaopatrzyć się w szklane lub plastikowe pojemniki do przechowywania warzyw i wyłożyć je papierowymi ręcznikami, które będą zbierały wilgoć, a tym samym zapobiegną rozwojowi pleśni. Alternatywą są pojemniki do warzyw z sitkiem, które pozwalają na swobodny odpływ wody na dno.

Sałatę lodową czy miks różnych listków koniecznie wyjmij z foliowego opakowania. Brokuł oraz kalafior możesz z kolei pokroić na mniejsze różyczki, aby zaoszczędzić miejsce w lodówce. Uwaga! Pamiętaj, że nóżki tych warzyw także są jadalne. Nie wyrzucaj ich, tylko wykorzystaj, robiąc warzywne puree albo dodając do potrawki.

Jak długo można przechowywać warzywa?

Jak już wspomniano, zakupy warzywne najlepiej robić na 2-3 dni do przodu. Świeże produkty dłużej zachowają swoje właściwości oraz nie popsują się tak szybko, ale w rzeczywistości nigdy nie możemy mieć pewności, ile czasu znajdowały się one w transporcie czy na półce sklepowej. Dlatego dla własnego zdrowia oraz oszczędności lepiej nie robić dużych zapasów, a jeżeli tak, miej na uwadze, że nadmiar warzyw można zwykle przechowywać w zamrażarce.

Podpis:Warzywa i owoce w lodówce warto zorganizować, korzystając z pojemników i szuflad, co pomoże je od siebie oddzielić oraz zachować porządek.

Których warzyw lepiej nie mrozić? A jak mrozić, to w jaki sposób?

Do mrożenia raczej nie nadają się te warzywa, które cechuje duża zawartość wody. Są to m.in. sałata, kapusta pekińska, pieczarki, pomidory czy ogórki. Po zamrożeniu tracą one swoje walory smakowe, a także konsystencję. Stają się nijakie, miałkie i w zasadzie ciężko je wykorzystać do czegokolwiek poza zupą, która i tak nie będzie miała oczekiwanego aromatu.

A jak mrozić warzywa, które się do tego nadają? Najlepiej w umyte, pokrojone w kawałki, które od razu będzie można wykorzystać. Do przechowywania warzyw wykorzystuj pojemniki dedykowane mrożeniu – pamiętaj, że zwykłe szkło może pęknąć, a woreczki foliowe przepuszczają wszystkie zapachy. 


Dodatkowo ważne jest też przygotowywanie takich porcji, które wykorzystasz w całości po rozmrożeniu, bowiem ponowne wrzucanie produktów spożywczych do zamrażalnika może się skończyć rozstrojem żołądka z powodu bakterii czy niezauważonej pleśni.