Projektowanie sypialni - na co zwrócić uwagę?

Sypialnia jest jednym z najważniejszych pomieszczeń w domu, choć paradoksalnie niedostępnym gościom. To tam wyciszamy się po całym dniu pełnym obowiązków i zadań, szykujemy się do snu i regenerujemy organizm. Projektowanie sypialni wymaga praktycznego myślenia, akcentującego walor relaksacyjny. Decyduje o tym między innymi estetyka, kolory ścian, rodzaj oświetlenia i wielkość dekoracji. Inspiracje znajdziemy wszędzie - w mediach społecznościowych, w prasie i w telewizji. Najważniejsze jednak, by kierując się funkcjonalnymi wskazówkami i trendami, pamiętać o personalizowaniu i urządzaniu wnętrza według swojego gustu. Wszystkie porady, które poniżej znajdziecie, warto przefiltrować przez własne doświadczenia, intuicję i styl urządzania. O tym, jak czujemy się w danych klimatach, a co zupełnie nam nie odpowiada, wiemy tylko my sami.

Łóżko i materac - podstawowy wybór

Głównym celem wyodrębnienia w mieszkaniu pokoju nazywanego sypialnią jest stworzenie osobistej przestrzeni snu. Wygodne i duże dwuosobowe łóżko to podstawa - często zajmuje ono najwięcej powierzchni. Jeśli sypialnia jest duża, warto ustawić łóżko tak, by był do niego dostęp z dwóch stron. Jeśli mamy mało miejsca - wtedy przesuwamy je pod ścianę lub okno. Nie bez znaczenia pozostaje dopasowanie materaca. Powinien od spełniać kilka kryteriów - przede wszystkim ważne są forma wykonania i stopień twardości. Na rynku dostępne są m.in. materace dwuosobowe piankowe i kieszeniowe. Te pierwsze zapewniają amortyzację ruchu, drugie dzięki układowi sprężyn, są korzystniejsze dla par - kiedy porusza się jedna osoba, druga tego zupełnie nie odczuwa. Twardość materaców klasyfikuje się oznaczeniami od H1 do H4, gdzie za najbardziej uniwersalne uznaje się materace średniotwarde. Zasada jest prosta: im więcej ważymy, tym bardziej powinniśmy skłaniać się ku materacowi miękkiemu. Wybór i decyzję o kupnie warto podjąć po konsultacji z doradcą i sprawdzeniu materaca - nie ma właściwie jednego modelu, pasującego wszystkim ludziom. W ciągu dnia na sypialniane łóżko można nałożyć stylową narzutę i dekoracyjne poduszki, które ocieplą wnętrze pokoju. Skutecznie i efektownie oddzielimy porę dnia od nocy, nie pozwalając jednocześnie na zabrudzenie czy zniszczenie pościeli.

materac w sypialni

Zrezygnuj z górnego oświetlenia

Sypialnia może być oryginalną przestrzenią cieni, wieczornego nastroju i spokojnego przygotowania do snu. Lepiej wybrać kilka mniejszych, punktowych oświetleń niż stawiać na to górne - ani pokój nie wygląda w nim dobrze, ani człowiek. Oczywiście nie trzeba z niego rezygnować całkowicie, choć faktem jest, że inwestując w inne źródła światła, przestaniemy korzystać z tego górnego. Najważniejsza jest tzw. lampka nocna, postawiona przy łóżku. Można zapalić ją przy czytaniu książek i zgasić od razu w momencie, w którym chcemy zasnąć. W aranżacji sypialni bardzo dobrze sprawdzą się też lampy stojące w kącie lub zawieszone na ścianie lampki choinkowe. Jeżeli w pomieszczeniu wygospodarujemy miejsce np. na dekoracyjny stolik z roślinami, możemy również tam umieścić mniejszą lampę. Im więcej mniejszych punktów świetlnych w sypialni, tym większa ilość przyjemnego, ciepłego światła. Praktycznym rozwiązaniem będzie też zakup pilota, który za pomocą jednego kliknięcia, uruchomi wszystkie kontakty i zapali światła w tym samym momencie - podobnie będzie z wyłączeniem.

Oświetlenie sypialni

Kolory decydują o samopoczuciu

Klasycznym sposobem na urządzanie sypialni jest wybieranie spokojnej palety barw. Najlepiej sprawdzają się biele, beże i odcienie pastelowe. Unika się kolorów intensywnych i energetyzujących takich jak np. czerwień, turkus, trawiasta zieleń. Chociaż kolory te mogą stworzyć piękne wnętrze, w sypialni szukamy neutralności i to właśnie pod kątem tej neutralności malujemy ściany. Moda na wystrój skandynawski zaprasza też do eksperymentowania z szarością. Jest to również jeden z bardzo przydatnych kolorów sypialnianych, choć trzeba uwzględnić jeszcze jeden aspekt - wielkość i wysokość pomieszczenia. Im mniej metrów kwadratowych mamy do dyspozycji, tym bardziej stawiajmy na jasne kolory. Na ciemne odcienie mogą sobie pozwolić tylko duże przestrzenie, koniecznie z szerokimi oknami, przez które wpada światło dzienne. Jeśli jednak bardzo zależy nam na np. fioletowej sypialni, która jest bardzo mała, zastosujmy pewien trik optyczny i udekorujmy pokój lustrami. Dzięki nim automatycznie powiększymy nasze wnętrze. Wybór koloru jest bardzo ważny i zawsze wpływa na nasz nastrój - nawet jeśli moment zasypiania jest nam obojętny, zwróćmy uwagę na moment pobudki. Rozpoczęcie dnia w małym, granatowym pokoju może zdemotywować - zwłaszcza wtedy, jeśli dodatkowo usłyszymy, jak o szybę uderzają krople deszczu…

Sypialnia pełna kolorów

Szafka nocna i pozostałe elementy sypialni

Schemat urządzania sypialni jest podobny: łóżko, wspomniana już szafka nocna i mała, podręczna lampka to skład minimalny, a jednocześnie wystarczający. Szafka nocna jest bardzo wskazanym meblem, bo oprócz czytania książek przed snem, możemy tam przechowywać np. kosmetyki czy notatnik z długopisem. Dzięki temu szybko zapiszemy w nim jakiś pomysł lub nawet...sen. Na szafce nocnej obowiązkowo postawmy szklankę z niegazowaną wodą, którą będziemy mogli wypić np. w trakcie nocnego przebudzenia. Często jednak w sypialni znajduje się jednocześnie szafa z ubraniami. Jeśli wnętrze jest niewielkie, a projektujemy pomieszczenie od podstaw, postarajmy się o wmontowanie szafy w ścianę i lepsze wykorzystanie wysokości niż szerokości powierzchni. Zaoszczędzimy tym sposobem sporo miejsca, a ilość półek może zlikwidować pomysły wstawiania dodatkowej komody czy otwartego wieszaka zagradzającego pokój.

monochromatyczna sypialnia

W tworzeniu sypialni kluczowa jest minimalizacja ilości mebli i podejście kompaktowe. Ta przestrzeń ma praktycznie służyć wyłączaniu się ze świata, a zbyt duża ilość rzeczy rozprasza i przytłacza. Dobrze urządzona sypialnia nie jest raczej miejscem na bibeloty, pamiątkowe figurki z podróży, radio czy telewizor. Ważne są dekoracje praktyczne i neutralne - przywoływane już rośliny, lustra powiększające przestrzeń czy lampki jako przyjemne, punktowe źródła świetlne. Sypialnia musi być też zaprojektowana w taki sposób, by z łatwością dało się utrzymać porządek. Planując tę przestrzeń, warto skupić się na jej tradycyjnej funkcji - będziemy tam kończyć i zaczynać dzień. Wszystkie pozostałe chwile tj. jedzenie, pracę (np. zdalną), malowanie się czy oglądanie filmów, przerzućmy do pozostałych pomieszczeń tj. kuchnia, salon lub pokój gościnny.