Pracujesz do późna? Wybierz idealną lampkę na biurko

Prawidłowe oświetlenie miejsca pracy jest niezwykle ważne, ponieważ wpływa nie tylko na nasze zdrowie, ale też na efektywność. Lampka na biurko powinna być odpowiednio umiejscowiona i nie odbiegać wyglądem od stylu, w którym zostało urządzone nasze mieszkanie. Jak wybrać właściwą lampkę na biurko i na co zwrócić szczególną uwagę? Odpowiedzi na te pytania znajdziesz poniżej.

Gdzie postawić lampkę?

Okazuje się, że umiejscowienie zakupionej lampki może być niezwykle istotne. Wszystko zależy od tego, którą ręką posługujemy się w większości na co dzień. Jeżeli jesteśmy praworęczni, to lampa powinna znajdować się po naszej lewej stronie. W przypadku osób, u których dominująca jest lewa ręka, postawmy lampkę z prawej strony.

Dlaczego jest to tak ważne? Jeśli będziemy pisać prawą ręką, a światło będzie ustawione tuż za nią, to powstanie cień, który zasłoni nam oświetlenie obszaru pracy.

Odpowiednia wysokość nad biurkiem

Źródło światła powinno znajdować się w odległości 35 centymetrów od oświetlanej powierzchni. Warto kupić lampkę, która będzie umożliwiała swobodne ustawienie ramienia na odpowiedniej wysokości.

Mały, ale ważny element

W gabinecie lub w pokoju dziennym lampka może być elementem, który będzie dodawał wnętrzu niepowtarzalnego charakteru. Jeżeli nasze pomieszczenie zostało już zaaranżowane, a stoimy właśnie przed zakupem odpowiedniej lampki na biurko, to warto dokładnie przemyśleć wybór i zdecydować się na taką, która dopełni naszą aranżację.

Lampka na biurko w konkretnym stylu

Styl industrialny

Lampka na biurko w industrialnych wnętrzach może być akcesorium, które podkreśli charakter pomieszczenia. Warto postawić na czerń lub szarość i elementy metalowe. Popularnym materiałem w loftowych wnętrzach jest również drewno, a widoczne kable będą doskonale współgrały ze stylem industrialnym.

Styl skandynawski

Połączenie bieli z drewnem tworzy idealną lampkę w stylu skandynawskim. W tym przypadku doskonale sprawdzą się również kolory pastelowe i szarości.

Styl futurystyczny

Styl futurystyczny łączy w sobie nowoczesne rozwiązania oraz funkcjonalność. Lampka z diodami LED świetnie sprawdzi się w niebanalnym wnętrzu, które wypełnione będzie gadżetami technologicznymi.

Lampka na biurko nowoczesna

Styl vintage

Jeżeli lubisz stylizowane meble, a Twoje wnętrze można określić słowami „vintage” lub „eklektyzm”, to lampka na biurko musi być mocnym punktem tej aranżacji.

Styl minimalistyczny

W stylu minimalistycznym lampka na biurko powinna wtapiać się w tło i nie odróżniać kolorystycznie od pozostałych elementów we wnętrzu. Postaw na biel lub na klasyczną szarość.

Lampka na biurko w stylu minimalistycznym

Pokój dziecięcy

Biurko z odpowiednią lampką to prawdziwy „must have” w pokoju małego ucznia. To właśnie ona może być mocnym akcentem kolorystycznym, który przyciąga wzrok. Zaskocz swoje dziecko i wybierz oryginalną lampkę z uszami!

Właściwa barwa światła

Lampka na biurku powinna wyróżniać się światłem w zakresie 3000-4000K. Warto zainwestować w żarówkę LED, która emituje bardziej „miękkie światło”, dzięki czemu nie przemęcza oczu.

Często popełnianym błędem jest wybór niewłaściwej żarówki. Zbyt żółte światło może powodować senność i utrudniać skupienie. Jeśli postawimy za to na żarówkę charakteryzującą się białym zabarwieniem, to pracując przy biurku do późna możemy mieć problem z zasypianiem.