Porządek w szafie i garderobie - najlepsze organizery

Utrzymanie porządku w domu bądź też w mieszkaniu, bywa nie lada wyzwaniem. Bardzo często ze względu na pracę zawodową możesz mieć wrażenie, że jest to awykonalne. Czas co prawda jest ograniczony, ale można korzystać z bardzo wygodnych rozwiązań, które pomogą ci utrzymywać porządek przede wszystkim w szafie i garderobie. Te dwa miejsca są bowiem zaniedbywane w największym stopniu. Porozrzucane ciuchy, bałagan w bieliźnie itp., uniemożliwiają zazwyczaj normalnie z nich korzystanie.

Pojemniki do przechowywania - jak z nich rozsądnie korzystać?

Jednym ze sposobów na zaprowadzenie ładu w szafie, są pojemniki do przechowywania. Występują one w bardzo różnorodnych kształtach, kolorach i oczywiście pojemnościach. To w jakie pojemniki zdecydujesz się zainwestować, powinno być uzależnione od rzeczy posiadanych w garderobie. Warto na samym początku przeanalizować co konkretnie miałoby się w pojemnikach tego typu znaleźć. Dobrze jest pomyśleć o skarpetach, bieliźnie czy też paskach. To elementy ubioru, które są stosunkowo małych rozmiarów i są luźne. To sprawia, że właśnie nad nimi najtrudniej jest w takim właśnie miejscu zapanować. Dlatego też kupując pojemniki, zawsze powinno się mieć na względzie ich ulokowanie w nich.

Jeśli posiadasz dużą szafę, takich pojemników możesz w niej umieścić naprawdę sporo. Pomagają one zachować porządek i przede wszystkim przejrzystość danego miejsca. Czy zdarzyło ci się wyciągnąć po kilku miesiącach, a może nawet i latach, nigdy nie noszoną koszulkę z szafy? Zapewne tak. Tak dzieje się właśnie wtedy, gdy w szafie nie ma żadnego porządku i logicznego układu poszczególnych elementów ubioru. Zastosowanie pojemników pomaga natomiast na szczegółowe wyznaczenie stref przykładowo na bluzki, spódnice czy też koszulki. Dzięki temu zawsze wiesz gdzie ich szukać, masz do nich swobody dostęp, ciuchy także się tak mocno nie gniotą, ponieważ są przechowywane w uporządkowany sposób.

Komplet pojemników do przechowywania obejmuje zazwyczaj trzy, bądź też pięć elementów. Rozsądne korzystanie z pojemników nie polega oczywiście na tym, by wypełniać całą szafę aż po brzegi wieloma pojemnikami. Polega natomiast na tym, by najbardziej kłopotliwe elementy garderoby, mogły być przechowywane w odpowiedni sposób. Dobrze jest zatem w szafie umieścić pewną ilość pojemników, które twoim zdaniem są niezbędne, ale również i pozostawić odpowiednią ilość miejsca chociażby na jeansy czy większe swetry, których przechowywanie zazwyczaj nie wymaga korzystania z tego typu rozwiązań.

Pojemność, rozmiar oraz funkcjonalność pojemników

Wybór pojemników jest ogromny. Możesz się zatem zastanawiać, na jakie najlepiej jest się zdecydować? Każdy rodzaj pojemników ma swoje plusy, warto zatem się z nimi zapoznać.

Pojemniki bez pokrywy to idealne rozwiązanie dla osób, które cenią sobie przestronność i możliwość szybkiego korzystania z szafy. Pozwalają one na szybkie dostrzeżenie co znajduje się w każdym z nich. Nie trzeba ich otwierać, dostęp jest do nich naprawdę ułatwiony. Takie pojemniki najlepiej sprawdzają się w przypadku szaf zamkniętych. Dzięki temu nie dostają się do nich różnego rodzaju zanieczyszczenia.

Pojemniki zamykane to idealne rozwiązanie wtedy, gdy jesteś posiadaczem otwartej garderoby. Można w nich bowiem ukryć poszczególne elementy odzieży, których nie chcesz pokazywać przykładowo gościom odwiedzającym garderobę. Poza tym zamykane pojemniki pozwalają także na chronienie odzieży przed różnymi zanieczyszczeniami, który mogłyby na niej osiąść.

Każde z tych rozwiązań jest zatem bardzo funkcjonalne, jednak przeznaczone do innego rodzaju przestrzeni. Co natomiast z pojemnością i rozmiarem pojemników? Nim dokonasz wyboru konkretnych modeli, warto wymierzyć poszczególne półki. Dzięki temu będziesz miał pewność, iż pojemniki zmieszczą się w konkretnych przestrzeniach. Kupowanie "na oko" może okazać się nietrafione.

Jeśli decydujesz się na korzystanie z pojemników, powinieneś skupiać się na maksymalnym wykorzystaniu przestrzeni. Służą one przede wszystkim do racjonalnego gospodarowania miejscem. Dzięki nim można wykorzystać półkę w szafie do samego końca, jeśli zakupi się odpowiednie rozmiary pojemników. Jeśli są one ułożone szczelnie, bardzo blisko siebie, wówczas dużo łatwiej jest utrzymać w nich porządek.

Jak ułożyć pojemniki w szafie?

Jeśli rozdysponujesz już poszczególne elementy ubrań do wybranych pojemników dochodzi do momentu, gdy trzeba je odpowiednio ułożyć w szafie. By panował w niej ład, najlepiej jest nie robić tego przypadkowo. Dobrym sposobem bez wątpienia jest poświęcenie jednej półki w szafie, właśnie na ich ułożenie. Mają one konkretne kształty, zazwyczaj proste. Dzięki temu będziesz w stanie wykorzystać maksimum miejsca na danej powierzchni.

Kupując duży koszyk do przechowywania, zastanów się nad dokupieniem kilku mniejszych, w tym samym wzorze i kolorze. Sam ład i porządek w szafie to jedno, ważny jest także ogólny wygląd wnętrza takich miejsc. Czy estetyka ma dla ciebie znaczenie? Zapewne tak. Porządek i estetyka to rzeczy, które są praktycznie nierozłączne.

Zakup pojemników w podobnej kolorystyce oraz wzornictwie, wpływ na ogólny odbiór wnętrza szafy czy też garderoby. Jeśli wśród tak małych elementów panuje harmonia i spójność, wówczas przyjemnie się z nich korzysta i wyglądają one także na przestrzeń przemyślaną. Ład wiąże się natomiast z planowaniem. Jeśli posiadasz w swoim domu już pewne pojemniki, wówczas warto postarać się o dokupienie innych, jednak podobnych.

Podsumowanie

Porozrzucane ubrania, koszulki złożone ze swetrami, spodnie schowane z sukienkami. Tak na co dzień wygląda szafa i garderoba osoby, która korzysta z niej w pośpiechu. Dzięki pojemnikom, jesteś w stanie uniknąć huraganu po każdym szykowaniu się do wyjścia. Pojemniki pomogą ci w odkładaniu rzeczy na miejsce i w sprawniejszym z nich korzystaniu. Zaplanowanie bez nich przejrzystej garderoby, jest wręcz niemożliwe. Nie muszą one wypełniać jej całej, jednak warto byś przechowywał w niej luźniejsze elementy garderoby, przez które dość szybko można zburzyć ogólny porządek.

Garderoba z lustrem