Półki szklane do łazienki - jak je wybrać i zamontować?

Szklane półki w łazience wyglądają bardzo gustownie i stanowią estetyczne dopełnienie wystroju wnętrza. Sprawdź, jak wybrać odpowiednią propozycję dla siebie oraz jak zamontować szklane półki w swojej łazience.

Dlaczego warto wybrać półki ze szkła do łazienki?

Szklane półki łazienkowe pasują do wielu rodzajów wnętrz. Nie narzucają one żadnego konkretnego stylu, dlatego sprawdzą się zarówno w nowoczesnej, minimalistycznej łazience, jak i w innych aranżacjach. Szkło jest trwałe, łatwe do utrzymania w czystości i nie odbarwia się pod wpływem większości kosmetyków, dzięki czemu półki wykonane z tego materiału wyjątkowo dobrze sprawdzą się w toaletach i łazienkach.

Szklane półki do łazienki - pomysły na wykorzystanie

Szklane półki do łazienki można wykorzystać na wiele sposobów - dobrze sprawdzą się między innymi jako miejsce do przechowywania, dekoracja czy toaletka pod lustrem. Oto kilka najpopularniejszych pomysłów:

Pod lustrem

Szklana półeczka pod lustrem jest elegancka i praktyczna - można na niej położyć kosmetyki i akcesoria do makijażu, a także inne przydatne w codziennej pielęgnacji przedmioty, takie jak szczoteczka do zębów czy szczotka do włosów.

Do przechowywania kosmetyków

Szklane półki dobrze nadają się do przechowywania kosmetyków - przypadkowe rozszczelnienie opakowania nie spowoduje uszkodzenia mebla, co mogłoby zdarzyć się w przypadku innych materiałów (na przykład drewna). Podobna zasada dotyczy też środków czystości, mydeł i detergentów.

W celach dekoracyjnych

Półki wykonane ze szkła znakomicie sprawdzą się jako element dekoracyjny. Można na nich postawić różne ozdoby, na przykład pojemniki z potpourri lub wazony z kwiatami.

Jako podstawka

Umieszczone w odpowiednim miejscu szklane półki mogą również stanowić wygodną podstawkę pod ręczniki albo papier toaletowy. Jednak jeżeli planujesz położyć na nich większą ilość rzeczy, koniecznie sprawdź, czy producent przewidział takie zastosowanie i zapewnił odpowiednią wytrzymałość na obciążenie.

Jakie są rodzaje szklanych półek łazienkowych?

Na rynku jest dostępny szeroki wybór szklanych półek łazienkowych w różnych kształtach i rozmiarach, dzięki czemu każdy może zdecydować się na model, który będzie najlepiej odpowiadał jego potrzebom.

Proste

Najpopularniejsze są proste półki ścienne, które mocuje się przy pomocy wkrętów albo wykorzystując specjalne systemy typu Power Loc. Doskonale sprawdzą się one pod lustrem (jako element toaletki) lub w każdym innym miejscu łazienki. Jeżeli masz małe dzieci, zwróć uwagę, by wybrana przez Ciebie półka nie miała ostrych rogów - może się to skończyć przykrym wypadkiem!

Narożne

Półki szklane narożne mogą mieć wykończenie proste lub zaokrąglone. Świetnie sprawdzą się w łazienkach, gdzie dostępna jest niewielka ilość miejsca i każdy centymetr jest na wagę złota. Niektóre narożniki mogą być także montowane pod prysznicem, jednak takie rozwiązanie warto dobrze rozważyć, ponieważ w obecności wody szklana powierzchnia może być zbyt śliska, by móc wygodnie coś na niej przechowywać.

Większe konstrukcje

W sklepach można też znaleźć większe regały stojące lub naścienne wyposażone w szklane półki (również w wariancie narożnym). Jeżeli zdecydujesz się na takie rozwiązanie, zwróć uwagę, by półki mogły być przynajmniej częściowo demontowane na czas mycia - znacznie ułatwi to utrzymanie mebla w czystości.

Jak wybrać odpowiedni model dla siebie?

Wśród mnogości dostępnych na rynku rozwiązań może być trudno wybrać optymalny produkt dla siebie. Podczas zakupów zwróć uwagę przede wszystkim na:

Wytrzymałość

Szklane półki są zazwyczaj dosyć wytrzymałe, jednak nie należy ich przeciążać - jeżeli spadną lub pękną, sprzątanie może być naprawdę kłopotliwe. Dlatego przed kupnem konkretnego modelu sprawdź jego odporność na obciążenie i pamiętaj, by podczas korzystania z półki nie przekraczać tej wartości. Generalnie bardziej odporne na większe obciążenia są półki ze wspornikami, ale nie jest to bezwzględna reguła, dlatego najlepiej zawsze trzymać się wskazówek od producenta.

Sposób montażu

Najpopularniejsze są obecnie dwa rozwiązania: półki mocowane na wkręty oraz półki z montażem bez wiercenia. Obydwa warianty mają swoje zalety i wady - półki przykręcane znoszą zwykle większe obciążenia, jednak modele mocowane bez wiercenia są znacznie łatwiejsze w montażu i nie niszczą kafelków, co jest szczególnie istotne, jeżeli bierzesz pod uwagę zmianę wystroju łazienki za jakiś czas.

Wygoda korzystania

Szklane półki są bardzo estetyczne, ale widać na nich każde zabrudzenie. Z tego względu dobrze jest wybrać model, który jest łatwy do utrzymania w czystości. Najlepiej, jeżeli cała szklana część może zostać zdemontowana na czas mycia. Jeżeli nie ma takiej możliwości, zwróć uwagę, by wybrany model nie posiadał zbyt wielu zakamarków - po jakimś czasie może tam zacząć się gromadzić kurz i inne zanieczyszczenia.

Jak zamontować szklane półki do łazienki?

W zależności od wybranego modelu, sposób montażu będzie się różnił. Warto zadbać, by starannie zamocować półkę w wybranym miejscu - zaniedbanie może skutkować mniejszą trwałością całej konstrukcji.

Półki na wkręty

Po zaznaczeniu miejsc na mocowanie należy wywiercić otwory i wbić w nie kołki rozporowe, a następnie wkręcić śruby, montując półkę. Powinno się zawsze używać rozmiarów wierteł zalecanych przez producenta - w przeciwnym razie półka nie będzie trzymać się dobrze.

Półki z systemem Power Loc

Szklane półki z systemem Power Loc montuje się, używając specjalnych adapterów oraz kleju. Po oczyszczeniu powierzchni należy umieścić adapter w odpowiednim miejscu, przykręcić tubkę z klejem i napełnić nim wnętrze adaptera. Po wyschnięciu kleju możesz już zamocować półkę na adapterze.

Inne sposoby montażu

Wśród innych sposobów montażu można wymienić przyklejenie na specjalną taśmę dwustronną, przyczepienie na przyssawki czy przybicie gwoździami (jeżeli w łazience nie ma kafelków). Trzeba jednak pamiętać, że tak zamocowane półki nie mogą być zbytnio obciążane. Dodatkowo, skuteczny montaż na przyssawki lub taśmę może być utrudniony ze względu na dużą wilgotność panującą w większości łazienek.

Ręczniki na półce łazienkowej