Oświetlenie dekoracyjne - odmieni każde pomieszczenie

Czy zastanawiałeś się kiedyś, jak szybko i bez wysiłku można odmienić wygląd dowolnego pomieszczenia w Twoim domu? Odpowiedź jest niezwykle prosta. Wystarczy sięgnąć po oświetlenie dekoracyjne. Ten wydawać by się mogło drobny element ma ogromny wpływ na ostateczny odbiór wnętrza mieszkania. Oświetlenie nie tylko stanowi ozdobę, ale jest też przecież funkcjonalne, dlatego zdecydowanie warto w nie zainwestować. W zależności od tego po jakie oświetlenie sięgniesz, możesz wykorzystywać je sezonowo lub przez cały rok. W tym artykule przedstawimy kilka porad dotyczących wykorzystywania oświetlenia dekoracyjnego jako elementu wystroju wnętrza.

1. Do środka i na zewnątrz

Szukając oświetlenia jest w czym wybierać - możemy sięgnąć po girlandy, kule dekoracyjne, lampy stojące i wiszące, podświetlane tablice, łańcuchy świetlne lub kurtyny. Oświetlenie w dzisiejszych czasach nie tylko służy jako światło, lecz także stanowi część wystroju wnętrza danej przestrzeni. Na zewnątrz domu idealnie sprawdzają się girlandy i łańcuchy świetlne. Można wybrać oświetlenie z większymi lub mniejszymi lampkami, dające dużo jasnego światła lub nadające jedynie ciepłą poświatę. Za oknami dobrze prezentują się również kurtyny świetlne. Najczęściej wybierane jest oświetlenie białe lub ciepłe o barwie żółtej. Ozdobienie kolorowymi lampkami stosowane jest sezonowo w okresie bożonarodzeniowym lub przez cały rok. Dom można upiększyć i przystroić od zewnątrz nie tyko za pomocą łańcuchów świetlnych i drobnych lampek. Bardzo dobrym i stosowanym od lat rozwiązaniem są większe lampy wiszące, często umieszczane przy drzwiach. Lampy stojące pojawiają się natomiast przy ścieżce do domu lub na tarasach.

Duża lampa w pokoju

2. Stojące lub wiszące - szeroki wybór na rynku

Dekoracyjne oświetlenie może być zarówno stojące, jak i wiszące. Często klienci wybierają również ozdobne kinkiety. Lampy podłogowe dostępne są w bardzo różnych wersjach. Wybierać można spośród lamp wysokich, niskich, mających jedną lub kilka nóżek oraz wielu innych modeli. Lampy podłogowe to nie tylko oświetlenie na nóżkach. Przybierają też postać tuby, które mogą mieć różnorodne kształty i kolory. Designerska lampa to doskonały sposób na idealne oświetlenie dekoracyjne, które jednak będzie przykuwać uwagę także w ciągu dnia. Odpowiednio dobrana lampa będzie współgrać ze style romantycznym, boho, kolonialnym czy też industrialnym. Jeśli zdecydujesz się na lampę mocowaną do ściany, może ona nawet zastąpić obraz. Możliwości w tym temacie jest naprawdę bardzo wiele i wszystko zależy tylko od Twojej wyobraźni.

designerska lampa podłogowa

3. Drobna ozdoba do umieszczenia w dowolnym miejscu

Nie każda lampa ma za zadanie być głównym źródłem światła kiedy zapada zmrok. Czasami chcemy jedynie podkreślić któreś z miejsc w naszym pokoju lub dodać delikatnego blasku wyposażeniu. W takim przypadku warto postawić na oświetlenie w postaci kul dekoracyjnych lub łańcuchów świetlnych. Możemy nimi opleść meble, umieścić je przy drzwiach, oknie lub obok łóżka. Wieszane na ścianie będą oryginalną ozdobą. Tego typu oświetlenie dekoracyjne często umieszczane jest także na parapecie, dzięki czemu upiększa ono okno zarówno od zewnętrznej, jak i od wewnętrznej strony. Jeśli wybierzesz niebanalny kształt lampy dekoracyjnej, będzie ona ciekawą ozdobą Twojej sypialni lub nada zupełnie nowego charakteru salonowu. Designerska lampa wyglądająca jak duża żarówka? Rower, pies lub globus - to oryginalne pomysły na dekoracyjne oświetlenie. Piękne i praktyczne.

Stojąca lampa nocna

4. Kąpiel przy świecach - przepis na udany wieczór

Oświetlenie dekoracyjne to nie tylko lampy wymagające dostępu do prądu. Na baterie można zakupić lampki dekoracyjne w kształcie świec. To rozwiązanie, na które decydują się osoby uwielbiające ciepłe, migające światło świec, jednak nie wszędzie chcą lub mogą umieścić kilka ulubionych świeczek. Takimi lampkami można przystroić na przykład łazienkę - większe postawić na podłodze, mniejsze ustawić dookoła wanny. W przypadku sztucznych świec można je umieścić wszędzie - blisko mebli lub obok firanki zachowując bezpieczeństwo. Nie nagrzewają się i nie czerpią energii. Do łazienki pasować będą również lampy solne. Nie tylko ładne, ale też zdrowe idealnie wpiszą się w domowe spa w zaciszu własnej łazienki. Do dekoracji o oświetlenia tego pomieszczenia wiele osób wybiera również sprawdzone kule i łańcuchy świetlne lub taśmy led, które sprawdzą się zarówno przy lustrze, jak również w okolicach wanny.

świeczka w soli zapachowej do kąpieli

5. Jak oświetlić pierwsze pomieszczenie?

Wchodząc do domu lub mieszkania pierwszym pomieszczeniem, które widzimy jest przedpokój lub korytarz. Nierzadko są to miejsca ciemne, bez okien. One wymagają dobrego oświetlenia. Przedpokój najlepiej jest oświetlić równomiernie i mocno. Designerska lampa będzie dobrze wyglądać przy drzwiach lub obok wieszaka. Postawienie jej w kącie również jest dobrym pomysłem - rozświetli najciemniejsze miejsce, a w dodatku skutecznie je upiększy. Mniejsze lampki dekoracyjne można powiesić na ścianie lub opleść nimi lustro. Jeśli planujemy remont, warto rozważyć umieszczenie na suficie oświetlenia dekoracyjnego. Światło może być skupione na jego środku lub równomiernie rozłożone na całym suficie. Nie musimy ograniczać się do najpopularniejszych kolorów, czyli białego i żółtego. Jako ozdoba bardzo dobrze sprawdzi się kolorowe oświetlenie. Możemy wybrać jedną barwę lub wykorzystać w jednym miejscu kilka ulubionych kolorów.

Designerskie krzesło obok stylowej lampy

6. Ozdobne napisy i podświetlane tablice w kuchni

Sercem każdego domu jest kuchnia. Możemy ją odmienić bez konieczności przemeblowania lub wykonywania prac remontowych. Wystarczy znaleźć wolny fragment ściany i umieścić na nim podświetlaną tablicę lub ciekawy napis. Wzór i kolor dobierzemy do wystroju, jaki ma nasza kuchnia lub możemy wybrać coś zupełnie odmiennego. Pozwoli nam to na zmianę wyglądu pomieszczenia jednym elementem. Ozdoby świetlne do powieszenia na ścianie sprawdza się tam, gdzie brakuje nam miejsca na lampę podłogową. Do kuchni możemy wybrać oświetlenie dekoracyjne w postaci obrazka lub zdjęcia przedstawiającego wybrany przez nas krajobraz lub nawiązującego do gastronomii. Błyszcząca filiżanka kawy na ścianie lub podświetlana maksyma? Wybrać można dowolną dekorację, która subtelnie odmieni nasze pomieszczenie.

Podświetlone literki