Obrusy i ich rozmiar. Jak dobrać je prawidłowo?

Obrus powoduje, że jadalniany stół prezentuje się zachwycająco, a całe mieszkanie zyskuje na przytulności. Kawałek materiału pomaga również w zakryciu zniszczonego lub zabrudzonego stołu. Jak dobrać odpowiedni obrus? Przede wszystkim należy zwrócić uwagę na kształt, rozmiar oraz materiał, z którego został wykonany. Poniżej znajdziesz kilka podpowiedzi, które ułatwią Ci wybranie idealnego obrusu.

Po co nam obrus?

Nasze mamy i babcie nie wyobrażały sobie kiedyś stołu, który nie byłby przykryty obrusem, a przyjęcie gości na „gołym” stole było nie do pomyślenia. Później we wnętrza wkradł się minimalizm i szeroko pojętna nowoczesność, które optowały za ściągnięciem ze stołu wszelakich ozdób. W miejsce obrusów pojawiły się różnorodne podkładki, które miały chronić stół przed zabrudzeniami.

Jak jest teraz? Obrusy powoli wracają do łask. Minimalistyczne w swojej formie tkaniny powoli zaczynają pojawiać się w aranżacjach wnętrz. Pięknie udekorowane stoły zachęcają do spożycia posiłków i wprowadzają do pomieszczenia rodzinne ciepło.

Obrus nie spełnia tylko roli modnej dekoracji. Materiał ochroni stół przed plamami oraz zakryje podniszczony mebel.

Prostokątne, okrągłe i kwadratowe

W sklepach znajdziemy stoły, które wyróżniają się różnorodnym kształtem. Możemy dobrać do nich idealny obrus, który będzie prostokątny, okrągły czy też kwadratowy.

Najbardziej problematyczny może być okrągły stół, który często nie wygląda zbyt dobrze z obrusem prostokątnym lub kwadratowym. Obrusy okrągłe perfekcyjnie podkreślają zarys stołu oraz dodają mu lekkości.

Stół z biało-czarnym obrusem

Jak wybrać odpowiedni rozmiaru obrusu?

Najtrudniejsze i najbardziej skomplikowane okazuje się wybranie odpowiedniego rozmiaru. Zwykle nie wiemy, ile centymetrów materiału powinno swobodnie zwisać z blatu.

Najwygodniejszym i zarazem dobrze wyglądającym rozwiązaniem jest zwis o długości od 20 do 25 centymetrów. W niektórych aranżacjach możemy spotkać obrusy, które sięgają do samej ziemi. Jest to dość efektowny sposób udekorowania stołu, ale nie idzie on w parze z funkcjonalnością i wygodą.

Przed zakupem obrusu zmierz dokładnie blat stołu. Do długości i szerokości dodaj dwukrotność zapasu przeznaczonego na zwis.

Przykład:

Mamy stół o wymiarach 180 x 80 centymetrów.

Równania powinny wyglądać następująco:

180 + 2 x 20 = 220

80 + 2 x 20 = 120

Oznacza to, że na stół o wymiarach 180 x 80 centymetrów będzie pasował obrus o wymiarach 220 x 120 centymetrów.

Jeżeli jesteśmy właścicielami okrągłego stołu o średnicy wynoszącej 120 centymetrów, to wymiaru obrusu liczymy w następujący sposób:

120 + 2 x 20 = 160

Obrus na okrągły stół o średnicy 120 centymetrów powinien wyróżniać się średnicą wynoszącą 160 centymetrów.

Len, bawełna czy jedwab?

Wybór obrusu oznacza też wybór odpowiedniego materiału. Lniane obrusy charakteryzują się eleganckim wyglądem, ale są problematyczne podczas prasowania. Len jest również bardzo wytrzymały i odporny na większość zabrudzeń.

Elegancki salon ze stołem

Bawełna jest niezwykle uniwersalna i można ją prać w wysokiej temperaturze, co sprzyja szybkiemu i skutecznemu pozbywaniu się plam. Na stole oszałamiająco będzie wyglądał jedwab, który nie jest podatny na zagniecenia.

Niektórzy preferują sztuczne tkaniny, które są znacznie tańsze, a wyglądem przypominają len, jedwab czy bawełnę. Wiskoza może imitować jedwab, a poliester jest bardzo wytrzymały.

Stylowo i na czasie

Większości z nas obrusy kojarzą się z ciężkim, białym materiałem, który przyozdobiony został koronkami lub dekoracyjnymi przeszyciami. Okazuje się jednak, że nowoczesny obrus może mieć dowolny nadruk i kolor, więc możesz go bez problemów dopasować do wystroju swojego wnętrza.

Nowoczesny salon

Jeżeli boisz się wzorzystych i kolorowych obrusów, to w niemal każdym wnętrzu sprawdzi się jednolity obrus w różnych odcieniach szarości, beżu lub w czystej bieli. Taki akcent sprawi, że będziesz gotowa na przyjęcie gości, którzy zachwycą się nienagannym wyglądem stołu.

Pamiętaj, że obrus może „uratować” Twoje wnętrze przed starym stołem, który nie pasuje do nowej aranżacji. Dobrze dobrany kawałek materiału sprawi, że nikt nie zorientuje się, że kryje się pod nim czerwono-czarny mebel w połysku, który pasował do Twojego wnętrza urządzanego w 2000 roku.

Szara jadalnia