Nawadniacze do kwiatów - przydatne gadżety do podlewania roślin

nawadniacz do kwiatów

Rośliny doniczkowe zdane są na naszą opiekę. Co robić, gdy musimy wyjechać lub na zewnątrz panują upały i ziemia w doniczkach wysycha błyskawicznie? Idealnym rozwiązaniem są nawadniacze do roślin.

Dlaczego nawadniacz do doniczek to niezbędne akcesorium w domowej uprawie? W naturalnym środowisku rośliny czerpią wilgoć z podłoża i sięgają tak głęboko, jak jest to potrzebne. Czerpią również wilgoć z opadów czy wprost z powietrza. Uprawa kwiatów w pomieszczeniach zaburza ten naturalny rytm. Doniczki mają ograniczoną zdolność do utrzymywania wilgoci i ograniczają rozrost korzeni. Dlatego to człowiek jest odpowiedzialny za ich nawadnianie i nawożenie.

Jak chronić rośliny podczas upałów?

Kiedy na zewnątrz panują wysokie temperatury, wilgoć zgromadzona w doniczkach bardzo szybko odparowuje. Rośliny bez wody nie mają szans przetrwać, a nie zawsze mamy możliwość, by je podlać na czas. Zarówno domowe kwiaty doniczkowe jak i rośliny hodowane na balkonie trzeba nawadniać regularnie. Podczas upałów trzeba to robić znacznie częściej lub zastosować inne rozwiązania. Nawadniacze do kwiatów są rozwiązaniem, które pomoże utrzymać prawidłowy poziom wilgoci w doniczkach. Mogą być również ozdobą, która uatrakcyjni wygląd naszej domowej hodowli roślin.

Zadbaj o to, aby Twoje rośliny miały odpowiednie stanowisko. Nie wszystkie kwiaty doniczkowe i rośliny balkonowe będą dobrze tolerować uprawę w pełnym słońcu. Musisz o tym pamiętać i ustawić doniczki tak, by roślina miała dobre warunki do rozwoju. Pamiętaj, że w okres wiosenno - letni to czas intensywnego wzrostu roślin. Dlatego zaleca się ich regularne nawożenie właśnie w tym czasie. To odpowiedź na naturalnie zwiększone potrzeby roślin w tym okresie. Nawet jeśli warunki na zewnątrz nie są przyjazne, to we wnętrzu możesz zadbać o utrzymanie optymalnej temperatury. Jednak pamiętaj, że nie wszystkie kwiaty doniczkowe lubią przeciągi lub tolerują klimatyzację.

Podczas upałów powietrze we wnętrzach bywa niemal tak suche, jak w sezonie grzewczym. Dlatego trzeba regularnie kontrolować poziom wilgotności powietrza i w razie potrzeby zraszać liście tych roślin, które ten zabieg dobrze tolerują. Pamiętaj, tylko by nie zraszać roślin, kiedy promienie słoneczne padają bezpośrednio na liście. Krople wody zadzialają jak soczewka, skupiona w nich wiązka światła może spalić liście.

Nawadniacze do kwiatów - co warto o nich wiedzieć?

Jeszcze kilkanaście lat temu nawadniacze do roślin były mister nymi systemami butelek i rurek od kroplówek. Dziś możemy kupić systemy samonawadniające, które działają podobnie, ale wyglądają znacznie atrakcyjniej. Do wyboru mamy doniczki samonawadniające lub proste nawadniacze do kwiatów, które posłużą naszym roślinom podczas upałów i w okresach, gdy nie ma nas w domu.

Najprostsze nawadniacze do roślin to rurki wciśnięte w ziemię w doniczce, które napełniamy wodą. Znajdujący się w nich płyn powoli wsiąka w podłoże, co zapewnia stopniowe nawadnianie rośliny. Jak się zapewne domyślasz, tego typu rozwiązania mają ograniczoną pojemność. Nie mogą być dużych rozmiarów, bo zwyczajnie nie mieściłyby się w doniczce. Dlatego w nawadniaczach mieści od kilkunastu do kilkudziesięciu mililitrów wody.

Jak ich używać? Po pierwsze najpierw podlej roślinę tak, jak tego wymagają zasady jej uprawy. Jeśli umieścisz nawadniacz w całkowicie suchym podłożu, woda z niego wsiąknie błyskawicznie. Do nawadniaczy wlewaj wodę odstaną, ale nie demineralizowaną. Jeśli wybierzesz ozdobne, szklane modele musisz liczyć się z tym, że po pewnym czasie trzeba je będzie odkamienić, inaczej stracą swoją estetykę. W takim wypadku możesz stosować roztwór wody filtrowanej i nawozu do roślin doniczkowych.

Jeśli planujesz dłuższą nieobecność umieść w doniczce kilka napełnionych płynem nawadniaczy. Najlepiej jeśli ich końce będą znajdować się na różnych głębokościach. Wówczas woda będzie miała szansę dotrzeć również do korzeni położonych głębiej.

Rodzaje nawadniaczy do kwiatów

Nawadniacze do kwiatów mają różne formy i pojemności, wykonuje się je również z rozmaitych materiałów. Przyjrzymy się teraz różnym rozwiązaniom, by pomóc Ci wybrać najlepsze.

Pierwsze to ozdobne nawilżacze do kwiatów - nasza propozycja to szklane ptaszki, które pięknie prezentują się w doniczkach. Mają niewielką pojemność, dlatego polecamy je do nawadniania w krótkich okresach nieobecności. Sprawdzą się jako praktyczna dekoracja w doniczkach z roślinami, które potrzebują stałego dostępu wilgoci.

Inny rodzaj to nawadniacze z tworzywa sztucznego o większej pojemności. To proste rurki z otworami, które polecamy do roślin balkonowych w dużych donicach lub do nawadniania krzewów w ogrodzie podczas suszy.

Ostatnie rozwiązanie to sprytny sposób na podlewanie roślin na urlopie, gdy nie ma pod ręką zaufanej sąsiadki. Te również mają formę rurek z niewielkim otworem na końcu, ale mają również gwint, na który można nakręcić pełną wody butelkę. To sposób by nawadniać porządnie rośliny, kiedy jedziesz na dłuższe wakacje. Gwint jest standardowy, więc pojemność butelki możesz wybrać dowolną. Zadbaj tylko o to, by butelka była dobrze podparta, gdy umieszczasz nawilżacz do roślin w lekkich doniczkach.

Nawilżacze do roślin to rozwiązanie problemu nawadniania rośli podczas Twojej nieobecności w domu. Oczywiście nie zastąpi Twojej opieki, ale pozwoli roślinom przetrwać w trudnych warunkach. Oczywiście rodzaj nawadniacza i ilość dostarczanej wody powinna być dostosowana do wymagań rośliny. Podczas gdy kaktusy można spokojnie zostawić bez podlewania na dwa tygodnie, to już skrzydłokwiaty, paprocie lub zielistki mogą nie przetrwać tak długiego okresu bez wody. Podlewanie kwiatów na zapas również jest dużym błędem - przelane korzenie mogą zacząć gnić, a to większości przypadków prowadzi do śmierci rośliny. Nawadaniacze do kwiatów oferują utrzymanie stałego poziomu wilgotności podłoża, a to zdecydowanie lepiej wpływa na kondycję rośliny, niż przesuszanie i nadmierne nawadnianie podłoża.