Najważniejsze akcesoria do funkcjonalnej kuchni

Wyposażając mieszkanie lub dom, należy zwrócić uwagę na centralne pomieszczenie, czyli kuchnię. W kuchni bowiem spędza się bardzo dużo czasu, a może niekiedy najwięcej. Często goście właśnie za kuchnię uznają najlepsze miejsce do spędzenia czasu, gdy złożą niespodziewaną, przyjacielską wizytę. W kuchni jest swojsko, unosi się klimat ogniska domowego i ciepła emanującego na wszystkich domowników.

Urządzając kuchnię zaczynamy na początku od planu jej kolorystyki, a następnie ułożenia mebli. Gdy nasze wymarzone mebelki zajmą swoje konkretne miejsca w pomieszczeniu, przychodzi czas na zakup i rozplanowanie innych akcesoriów. Warto posiadać w swojej kuchni rzeczy niezbędne, które dodadzą jej funkcjonalności, sprawią, że będzie ekonomiczna i przyjazna w użytkowaniu.

Ozdoba i użyteczność

Blaty naszej kuchni powinny być zapełnione (ale nie przepełnione) funkcjonalnymi akcesoriami. Przede wszystkim warto wspomnieć o czajniku do gotowania wody. Wybór czajników jest ogromny, a do nas należy ustalenie, czy kupujemy czajnik elektryczny, czy może jednak gazowy. Czajniki mogą stanowić ciekawe urozmaicenie w pomieszczeniu, ponieważ niektóre przyciągają swoim wyglądem uwagę. Przezroczysty czajnik? Jasne! Z kolorowym podświetleniem? Czemu nie! Do nowoczesnej kuchni sprawdzi się najlepiej. Czajnik może być także bardziej "eko" - z drewnianymi elementami świetnie będzie współgrał z drewnianymi blatami oraz stołem jadalnym.
 
Deski do krojenia jakie sa najlepsze


Stół nie musi być nudny - jaki stół wybrać? 

Oczywiście, że nie. Powinien być nawet elementem, który przyciąga najbardziej wzrok. Zakup stołu w kuchni także należy przemyśleć. Czasami duży stół na 12 osób nie będzie dobrym rozwiązaniem, jeżeli posiadamy małą i zgrabną kuchnię. Do pomieszczeń z drewnianymi elementami, stół z drewna wpasuje się idealnie. Mały, jasny lub ciemny brąz nada ciepła i uroku każdemu pomieszczeniu. Kolejną ważną kwestią jest jego kształt. Prostokątne i kwadratowe stoły dobrze sprawdzą się w małych kuchniach (jeżeli rozważamy zakup stołu na max. 6 osób). Taki stół można również umieścić pod ścianą, aby nie zabierał dużo miejsca, a w momencie odwiedzin większej liczby osób można będzie go odsunąć i dostawić dodatkowe krzesła. Okrągły stół to rozwiązanie dopasowane do wyglądu mebli, ich rozmiaru i kształtu ale także do upodobań zamieszkujących dom. Nie wystarczy jednak kupić stół i go postawić. Należy także tchnąć w niego życie poprzez odpowiednią dekorację.

Jak udekorować, by nadać czar - obrusy i serwetki?

 Dekorację stołu można rozpocząć od zakupu odpowiedniego nakrycia. W tym celu przydadzą się w zależności od upodobania:

  • Obrus (gładki, fakturowany, koronkowy)
  • Bieżnik (dopasowany do rozmiaru stołu)
  • Podkładki pod talerze (materiałowe lub z tworzywa sztucznego albo drewniane)
  • Serwetki bawełniane (kolorowe lub jednolite)


Na stole powinien znaleźć się także stojak na serwetki oraz cukierniczka. Jest ona nieodłącznym elementem każdego stołu, zwłaszcza gdy gościmy znajomych i podajemy herbatę lub kawę. Metalowa cukierniczka nada chłodnego, aczkolwiek wyrafinowanego i eleganckiego wyglądu. Dekoracje stołu powinny współgrać z resztą otoczenia,  dlatego jeżeli w naszej kuchni znajdują się zielone roślinki (szczypiorek, bazylia, pietruszka), to nasz stół także powinien emanować wiosną. Nawet w zimie wazon z kwiatami (chociażby sztucznymi) nada uroku i miłego wyglądu pomieszczeniu. Wybór w wazonach także jest ogromny: od szklanych małych i prostych poprzez drewniane, plastikowe, okrągłe... - jest w czym wybierać.

Funkcjonalnie przede wszystkim - zorganizuj miejsce na akcesoria kuchenne! 

Akcesoria kuchenne, które przydadzą się każdemu, powinny charakteryzować się przydatnością, funkcjonalnością i nie powinny zajmować dużej ilości miejsca. Nikt przecież nie lubi, gdy w jego kuchni robi się kolokwialnie mówiąc graciarnia, a łyżki zaczynają leżeć między marchewkami i jajkami. Na początek można zakupić zestaw kuchennych chochli, sitek oraz łyżek. Ich miejsce musi zostać jasno wytyczone, tak więc dobrym rozwiązaniem jest zakup stojaka na tego typu akcesoria. Stojaki w zależności od całego wyposażenia kuchni mogą być wykonane z różnego materiału.

Drugim sposobem jest umiejscowienie ich w szufladzie albo przykręcenie małego wieszaka, np. nad piekarnikiem. 
Do funkcjonalnych akcesoriów na pewno należy także przesiewak do mąki. Sprawdzi się u każdego fana wypieków i z pewnością ułatwi nie jedno słodkie zadanie. Przesiewaki do mąki zajmują mało miejsca, są łatwe w użyciu i w czyszczeniu. Bardzo ważnym elementem kuchni są także deski do krojenia.

Klasyczne deski drewniane to dobry pomysł, ale również
plastikowe znajdą swoje zastosowanie w każdej kuchni. Przede wszystkim ze względu na duży wybór kolorystyczny. Bardzo przydatne są także deski wyposażone w zbiornik lub tackę na pokrojone warzywa, mięso itp. Nie trzeba budzić kolejnych miseczek i naczyń - wystarczy wszystko ulokować na jednej desce. 

Deski do krojenia jakie sa najlepsze

1. Bambusowa stolnica, deska do krojenia - 2 w 1
2. Deska do krojenia i serwowania 2w1 SCHIEFER, WENKO
3. Deska do krojenia z wysuwanymi szufladkami, bambusowe akcesorium kuchenne - 40,5 x 26,5 x 8,5 cm, ZELLER
4. Deska do krojenia z wyciąganymi tackami, bambusowe akcesorium kuchenne - 50 x 28,5 x 4,5 cm, ZELLER

Elektrycznie i z pomysłem - elektryczne akcesoria do gotowania

Elektryczne akcesoria do kuchni stanowią bardzo duże ułatwienie w codziennym gotowaniu. Nie sposób tutaj nie wspomnieć o blenderze. To urządzenie pokochało miliony osób - jest cenione za funkcjonalność i przydatność przede wszystkim. Blender ręczny jest świetnym sposobem na rozdrobnienie orzechów, przetarcie bazylii, czy zmiksowanie sera białego. Blender kielichowy znajdzie sympatię w fanach zup krem albo koktajli czy owocowych smoothie. W okresie letnim blender kielichowy zmiażdży nam lód, który możemy wykorzystać do orzeźwiających napojów oraz drinków.

Blender kielichowy to numer jeden, ale trzeba pamiętać, by zaopatrzyć się w taki z dużą mocą - musi mieć siłę na wiele kuchennych zadań. 
Kolejnym narzędziem pracy w kuchni jest mikser. Taki z obrotową misą podbije serce wszystkich, którzy lubią wypieki. Można równocześnie ucierać ciasto i zajmować się przygotowywaniem masy - mikser zmiksuje za nas. Jednakże dobrym pomysłem jest zakupienie robotów kuchennych z wieloma funkcjami. Funkcje tarcia, przecierania, ubijania, a nawet gotowania to łatwość w użytkowaniu i pomoc w kuchni każdego dnia.

Akcesoria kuchenne, które nadają naszym pomieszczeniom funkcjonalności są bardzo pożądane w dzisiejszych czasach. Nie sposób poradzić sobie bez elektrycznych urządzeń, które każdego dnia dostarczają nam pomocy. Nawet małe przedmioty pomogą w przygotowaniu konkretnego posiłku. Elementy dekoracyjne ożywią wnętrze i nadadzą ciepła oraz domowego klimatu. Kuchnia jest centrum wszystkiego - na pewno także i naszego życia. W kuchni spędzamy bardzo dużą ilość czasu, więc postawmy na wyposażenie, które nada jej funkcjonalności, użyteczności i dobrego wyglądu.

Niech nastanie czystość! Czyli o suszarkach do naczyń i dozownikach do płynu do mycia naczyń

Wybierając funkcjonalne akcesoria kuchenne nie sposób pominąć funkcjonalnych gadżetów do sprzątania oraz zmywania. Ze szczególną uwagą warto sprawdzić przed kompletacją wszystkich produktów takie kategorie jak: 

  • suszarki do naczyń
  • dozowniki na płyn do mycia naczyń
  • szczotki do mycia naczyń


Przy wyborze suszarki do naczyń warto najpierw ustalić jaka jej wielkość jest konieczna oraz czy potrzebujemy dodatkowego pojemnika na sztućce. Jeśli mamy problem z niewystarczająca ilością miejsca do suszenia naczyń, warto rozważyć podłużne maty do suszenia kubków i szklanek - dzięki nimi zyskasz dodatkowe miejsce i zagospodarujesz wolną przestrzeń. Wybór materiału również jest ważny - do klasycznie urządzonej kuchni warto rozważyć wybór bambusowej suszarki na sztućce, do nowoczesnych wnętrz polecamy połączenie metalu oraz tworzyw sztucznych. 

Dozowniki na płyn do mycia naczyń to kolejna kategoria, w której możemy pokusić się o zupełnie nowe rozwiązania. W tej kategorii szczególnie warto rozważyć zakup dozownika z dodatkowym miejscem na gąbkę, co ułatwi jej wysuszenie i ustalenie stałego miejsca oraz silikonowego dozownika, który wydobywa nawet końcówkę płynu do mycia naczyń.